Kšeft v zahraničí plus práce

Od: Datum: 03.03.13 10:00 odpovědí: 2 změna: 03.03.13 18:31

Zdravím.

Tohle je trochu složitější dotaz, přesto se zkusím zeptat a pokusím se být stručný. Představte si modelovou situaci:

Existuje člověk, pracující jako OSVČ. Má dlouhodobou zakázku a může to samé jít dělat do zahraničí (více peněz). Vše by se fakturovalo jako doposud, zdrav. a soc. placeno pořád zde. Vzhledem k tomu, že ten kšeft se dá zvládnout zhruba za 90 hodin měsíčně, měl by ten člověk v tom zahraničí moře volného času.

A teď - kdyby ho napadlo si tam oficiálně najít práci, jak by se to slučovalo s tím OSVČ z ČR a jak by to bylo s placením zdrav. a soc. a daněmi.

Vím, že je to asi všude jinak, tak vezměme modelově třeba Anglii. Díky za případnou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.13 18:12

To není žádný problém.

V zahraničí byste odváděl daně a pojištění dle jejich zákonů, u nás byste odváděl vše jako doposud (předpokládám, že OSVČ fakturuje CZ firmě).

Pojištěn zdravotně byste byl v CZ i GB (nemusel byste si hradit cestovní připojištění), nárok na důchod by Vám vznikal v CZ i GB - samozřejmě po odpracování určitých roků.

Daně byste platil u nás z činnosti OSVČ jako doposud, v GB dle jejich předpisů. Příjmy z ofic. zaměstnání byste uváděl v daňovém přiznání v CZ (myslím příloha č.2), ale už byste je s největší pravděpodobností nedanil - daň již byla zaplacena v GB. V GB byste nemusel podávat nic, o vše by vse Vám postaral zaměstnavatel a příjmy z CZ je nezajímají.

To vše platí v případě, kdy byste zůstal tzv. daňovým rezidentem v CZ - tedy občanství CZ, trvalé bydliště v CZ. Pokud byste měl trvalý pobyt v GB nebo se tam zdržoval déle jak 183 dní v roce, příjmy z GB byste v CZ vůbec neuváděl.

doplněno 03.03.13 18:20:

Tedy stručně:

Zdravotní a sociální pojištění - v CZ z činnosti OSVČ jako doposud, v GB ze mzdy ze zaměstnání

Daně - v CZ z činnosti OSVČ jako doposud a informativně uvádět částku příjmů z GB, v GB daň ze mzdy ze zaměstnání jako Angličani

doplněno 03.03.13 18:24:
Daně - v CZ z činnosti OSVČ jako doposud a informativně uvádět částku příjmů (mzdu z ofic. zaměstnání) z GB, v GB daň ze mzdy ze zaměstnání jako Angličani
doplněno 03.03.13 18:52:

Pokud nechcete v budoucnu žít trvale v GB, je pro vás výhodnější zůstat "daňovým rezidentem" v CZ. Tudíž vše jako doposud a jako info pro FÚ uvádět příjmy ze zahraničí. Záleží na tom, kolik si vyděláte jako OSVČ a kolik v zam. v GB, ale dle "Dohody o zamezení dvojího zdanění" v drtivé většině případů jsou daně jak jsem psal.

Pokud chcete v budoucnu trvale žít v GB, bylo by pro Vás výhodnější stát se daňovým rezidentem v GB.

Jinak v tom problém nehledejte, samozřejmě jakýkoliv stát Vás obere o daně a pojištění z příjmů na jejich území. Tomu se nevyhnete, pokud nechcete dělat načerno.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasgulas
Datum: 03.03.13 18:31

Moc děkuji za odpověď. Netušil jsem, že je to tak "v pohodě".

Bylo by to rozhodně déle, než 183 dnů. Každopádně jste mě potěšil, čekal jsem, že to bude větší tóčo :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.