Odpracované roky

Od: Datum: 09.04.13 12:09 odpovědí: 3 změna: 09.04.13 12:50

Dobrý den. Kolik musím mít odpracovaných roku abych mohl zažádat o předčasný duchod. Je mi ted 58 let. 2 roky jsem byl na učilišti. Na vojně jsem nebyl.V mých zadaných udajích se uvádí nejdříve v 60 letech předčasný duchod. Ale odpracované roky nějaké minimum již mám. Jak je to vubec. Nebo je to vše jinak? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bt
Datum: 09.04.13 12:32
Možnost odchodu do předčasného důchodu bude v roce 2015 (v 60 letech), byla-li získána doba pojištění aspoň 34 let nebo 30 let pojištění bez náhradních dob pojištění.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.04.13 12:34

Dobrý den, Danieli, bylo by dobré pokračovat v původním dotazu, aby měli odpovídající všechny informace pohromadě.

O předčasný důchod lze požádat nejdříve 3 roky před dovršením věku pro přiznání starobního důchodu. Je-li důchodový věk vyšší než než 63 let, lze (zatím) o předčasný důchod požádat od 60 let.

Pokud byste o předčasný důchod v r. 2014, musel byste mít odpracováno 30 let, v roce 2015 bude nutné mít splněnou účast na důchodovém pojištění v délce 31 let.

___ Více informací k důchodům najdete na webu ČSSZ.

Starobní důchody

Nejčastější dotazy k předčasnému důchodu

Informativní osobní list důchodového pojištění (Již nyní můžete ČSSZ písemně požádat o zaslání IOLDP, který ČSSZ zašle jednou ročně zdarma.)

Další informace k předčasnému důchodu

doplněno 09.04.13 13:00:

Bt, děkuju za upozornění/opravu.

Chybu jsem si uvědomila pozdě (až po odeslání odpovědi), ale protože jste správnou dobu mezitím uvedla Vy, už jsem ji neopravila...

Ohodnoceno: 1x

Od: bt
Datum: 09.04.13 12:50
Potřebná doba pojištění je dána rokem dosažení důchodového věku a ne rokem odchodu do předčasného důchodu. Jelikož v našem případě je rok dosažení důchodového věku 2018, je potřebná doba pojištění 34 let.
Viz Věková kalkulačka: http://www.mpsv.cz/files/clan…/Vekova_kalkulacka_110711.xls
Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.