Jak je to s převodem nemovitostí?

Od: Datum: 02.03.13 14:54 odpovědí: 10 změna: 02.03.13 18:38

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám babičku, která chce přepsat svůj byt na vnuka. Je možné to uskutečnit darovací smlouvou, aby to bylo sproštěno daní? Nebo je za to nějaký poplatek? máte někdo zkušenost nebo mohl by někdo poradit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.03.13 15:16
avatar

Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Do I. skupiny patří příbuzní v řadě přímé a manželé.
Do II. skupiny pak patří příbuzní v řadě pobočné a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety. Dále manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstavitele.

Příbuzní v řadě přímé, neboli v pokolení přímém, čili děti, vnuci a vnučky, rodiče a prarodiče) a manželé, což jsou všichni tzv. poplatníci I. daňové skupiny, a dále pak osoby zařazené do II. daňové skupiny poplatníků, což jsou příbuzní v řadě pobočné (neboli tzv. nepřímí příbuzní _ sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety), a dále pak manželé dětí _ zeťové a snachy, děti manžela (čili nevlastní děti), rodiče manžela (čili tchán, tchyně), manželé rodičů (čili nevlastní rodiče) a osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem majetku ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na dárce (čili tzv. osoby spolužijící, nejčastěji jde o druha a družku).

Podle toho co jsem našel,platíte jen notáře a zápis do katastru.Nic víc.

doplněno 02.03.13 15:22:

Radil bych vyhledat někoho v okolí co tohle dělá,ať to máte vše v pořádku.Tohle jsem řešil cca 4 roky zpětně,pán co mi tohle dělal zařídil vše,jen jsme to podepsali a bylo vystaráno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 02.03.13 15:17

Ano je možné darovací smlovou Smlouva musí být vyhotovena tak aby každý učasník měl jednu kopii +1. pro pozemkový uřad.Jednu si necháte ověřit podpis (to se dělá na poště ,matrice,u notaře) a stojí 30Kč.Po ověření odnesete na podatelnu pozemkového uřadu všechni kopie a zaplatíte tuším 1000Kč a necháte přepsat byt (to trvá30-60dní)Pak musíte i na finanční uřad kuli dani z nemovitosti

doplněno 02.03.13 17:05:

Vaše matka muže darovat byt komukoliv .Dědictví je něco uplně jinneho

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaculinek*
Datum: 02.03.13 15:40

Máme problém totiž takový, že přítel od mé matky, si dělá velký nárok na byt, že má na to právo ho zdědit, že mluvil s advokátama atd. Chceme najít co nejrychlejší řešení jak tomu předejít. Nechceme aby nadále pobýval v bytě, ale i policie nic nezmůže.

doplněno 02.03.13 15:41:

nevíme na koho se obrátit nebo co dál dělat.

Od: ivik®
Datum: 02.03.13 15:59
avatar

Pokud si nevíte rady, zajděte se poradit k právníkovi, ať něco nevyvedete a pak toho nelitujete, někdy se to vyplatí, než mít pak problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaculinek*
Datum: 02.03.13 16:04

ale ze zákona nemůže mít právo na zdědění ne?, není přihlášený na bytě a navíc je to Slovák, který se spíš jen přiživuje. Nemá ani povolení k pobytu v ČR. Utekl ze Slovenka kvůli dluhům a teď dělá dluhy tady.

Datum: 02.03.13 16:12
avatar

Dědí se ze závěti nebo ze zákona. Pokud by byl v závěti uveden jako dědic, pak část majetku zdědit může.(Píšu úmyslně ČÁST, protože určitý díl majetku náleží neopominutelným dědicům.) Nezáleží prřitom, zda je dědic zadlužený, kde má trvalý pobyt nebo je cizím státním příslušníkem. Pokud neexistuje závěť, dědí se ze zákona. Pokud dotyčný není manželem zůstavitelky, na žádné dědictví nemá nárok.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 02.03.13 17:03
avatar

Tak to na něj dejte opravdu bacha, ihned v pondělí se obj. k právníkovi a řekněte mu, o co jde a jednejte.Tyhle lidi jsou mazaný a byla by škoda přijít o byt.Nebo ho normálně udejte a vyhoďte než aby vás obral.Dneska se musíte mít hodně na pozoru a tvrdě jednat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 16:40
avatar

Jak nezmůže?To nejde vyměnit vložky zámků?Na dědictví nemá nárok,klidně mu to vysvětlete i pohrozte advokátem,je-li na tom tak jak píšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 17:26
avatar

Kačulínek, pokud si nevíte rady, zajděte do občanské poradny, která je nejblíže Vašemu bydlišti. Poradí, pomohou sepsat popř. darovací smlouvu..A důležité je, že je to pro občany zdarma. Přikládám odkaz na obč. poradny:

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

Ohodnoceno: 0x
 
Od: investor*
Datum: 02.03.13 18:38

Určitě se poraďte s notářen nebo právníkem. Ikdyž to není zadarmo, jistota je větší. Nenechte právníky jen ve prospěch "druhé strany".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.