Spálenina od oleje - jak ošetřit?

Od: Datum: 02.03.13 11:44 odpovědí: 17 změna: 02.03.13 22:51
avatar

Ahoj kolegové,

včera jsem k obědu smažila květák a vyprsknul mi vroucí olej na ruku. Mám na spodku ruky spáleninu tak 3x3 cm... Bolí to jako čert. Na netu jsem vyčetla, že je důležité zabránit jakékoli infekci, takže jsem to překryla obvazem. Jenže na ten se mi ten strup přilepil a když jsem ho dnes ráno sundavala, mám to zase "do živého" :(

Ach jo. Poraďte, jak zmírnit tu bolest... Máte někdo zkušenosti s náplastí na spáleniny?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 02.03.13 11:48

Míšo, jestli to máš už od včerejška, doporučuju hodně mazat, ale nezavazovat. Pak to mokvá. Když už budeš něco děla a potřebovat zavázat, nemastit příliš a co nejdřív zase odmotat. Jinak jsem na to používal nějakou mast, ale obvykle stačí i Panthenol. Až to celé zaschne, držet stále mastné, aby nepopraskala ta nová kůže.

doplněno 02.03.13 11:49:

Když jsem měl spálenou celou dlaň, na doktorovo doporučení jsem měl kastrůlek s heřmánkovým odvarem - vychlazenej. A kdykoli jsem šel kolem něj, namočil jsem do něj ruku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.13 12:33
avatar

Když mě to hrozně vadí nezavázané... :( mám to na spodní části předloktí, takže se nemůžu opřít o stůl, pracovat na počítači, protože když se to dotýká košile nabo nedej bože stolu, dost to bolí :(

Datum: 02.03.13 11:56
avatar

Míšo soucítím s tebou, já si spálila dlaň-velikost krabička od zápalek, moje samoléčba nepomohla a po týdnu jsem šla k lékaři, ostříhal co šlo a překryl gázou na popáleniny, 3 den jsem to mohla sundat a mazat mastí co mi dal (bohužel název nevím) aby nová kůže byla pružná. Popraskalo mi to nejméně 3x vždycky až do krve .Teď mám spálené předloktí o troubu a to jsem namazala Bepanthenem (není to tak zlé a nic jiného jsem nenašla).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 12:32
avatar

Liduš, na spáleniny od trouby jsem taky expert, ale ty mi zase tolik nevadí, dělala jsem v pekárně, tak jsem zvyklá. :-D

Datum: 02.03.13 11:58
avatar

Míšo, nezavazovat. Udržovat vlhké, třeba tím heřmánkem nebo mastné. Aby se to nestrhlo, tak to důkladně namazané zavaž jenom na noc. Já na všechno používám Framykoin mast (na recept). Olej na ruce je svinstvo, tak musíš mít trpělivost. Ať se ti to brzo zahojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 12:34
avatar

Framykouš doma mám, taky mě to včera napadlo. Ale ten se mi na to zdá moc "agresivní"...

Datum: 02.03.13 12:03
avatar
Teď už je pozdě bycha honit ale na příště si udělej doma do ledničky třezalkový olej. Jako první pomoc při popáleninách v kuchyni je nepřekonatelný. Třezalka kvete na sv. Jána na každým úhoru. Odrhnout kvetoucí nať včetně lístků z nedřevnatých částí rostliny.nacpat do zavařovačky, zalít slunečnícovým olejem a postavit na měsíc na okno. Po měsíci se rudý olej zcedí a dá do chladna.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 12:31
avatar

Třezalkový olej mám (ne domácí, ale kupovaný), tak jej vyzkouším, díky.

Od: olaf71*
Datum: 02.03.13 13:59

já bych to nechal být. všechny popáleniny z kuchyně na rukou a nohou jsem nechal a mám jich docela dost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cockpunk*
Datum: 02.03.13 15:32

Nejlepší na spáleniny je mít doma v květináči aloe vera (takovej ten bodlák). Ulomíte si kousek výhonku rozloupnete a tou dužinou potřete. Je to vyzkoušený krásně to chladí a hojí se.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.13 17:41
avatar

Přesně jako já, pokud se okamžitě po spálení začne potírat místo uřízlým kouskem listu z aloe, většinou nedojde k žádným problémům a velice rychle spálenina zmizí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 16:22
avatar

Míšo, mně se osvědčila na spáleniny lépe nez Framykoinová mast KONOPNÁ mastička. Spálenina zůstává mastná a nezůstávají tak velké jizvy. Až naroste nová kůže tak stačí pak promasírovat večer u televize kalciovou mastičkou. Taky znám z vlastní zkušenosti - smažení ve friťáku - od té doby obcházím friťák na metr daleko... A´t to moc nebolí a ruka se brzy zahojí!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.13 16:33
avatar

Ahoj Míšo. S náplastí zkušenost nemám, ale na jakékoliv spáleniny (nejen od slunce) mám osvědčený Panthenol sprej. Chladí, mírní bolest atd...Vyzkoušej ho na spáleninu, obvaz by se neměl na ránu snad přilepit...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.03.13 20:49
avatar

Já na spáleniny používám vždy to, že to nejprve ochladím vodou, pak dám máslo - prostě ho na tu ránu hustě rozmažu, ono se rozpustí, kůže se promastí . Zní to divně, ale je to rada již od mé babičky a vždy mi spolehlivě pomůže.

Pro Váš případ je toto již pozdě. Při velikosti 3x3 cm bych možná uvažovala o návštěvě doktora. Přeci jenom je to docela velká plocha a než se s tím plácat sama doma, tak je lepší dostat nějakou tu meducínu od něj :).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 21:44
avatar

Ahoj všichni, moc děkuji všem za odpovědi a napíšu, jak jsem pochodila v lékárně.

Lékárnice mi nabídla buď kombinaci hemagel, překrýt takovou síťkou, aby se to nenalepilo, dál gázou a obvazem. Když jsem si to představila, jak si to budu sama omotávat, tak jsem sáhla po těch náplastích na popáleniny. Jsou tam čtyři a stojí teda něco přes stovku. K tomu jsem vzala i tu kalciovou mast, kterou mi lékárnice doporučila, až to bude odhojené a bude jenom strup.

Tak to mám zalepené a je fakt, že už to moc nebolí. Tak snad bude vše OK. Všem děkuji *srdce*

PS: A tu Aloe vera si pořídím, když je to takový zázrak ;)

Od: pt®
Datum: 02.03.13 22:27
avatar

Michalko, když jsem byla těhotná s dcerou, opařila jsem se vařící polévkou z kastrolu, oběruce, dlaně a nohy. Nohy byly jen rudé, ale ruce s dlaněmi se mi pak sloupaly. Manžel byl v tu dobu doma a letěl pro sousedku, ta rozklepla vajíčka a do nich mi ruce ponořila, ale stejně jsme museli k doktorovi, ten mně ošetřil, ruce ovázal, týden to bylo nepříjemné, pak se to začínalo hojit. Takže buď do vajíčka, nebo k doktorovi. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 22:51
avatar

Sice asi v tomto případě s křížkem po funusu, ale mám výbornou zkušenost s propolisovou tinkturou, a to nejen na spáleniny, ale i na řezné rány (i hluboké), odřeniny atd. Prostě všechna poranění kůže. Ač "nevěřící Tomáš" na všelijaké babské recepty, tinktura se mi tak osvědčila, že už ji mám nejen doma, ale i v práci a mastičky a pod jsem úplně zrušil.
Způsob použití je úplně jednoduchý - prostě ránu poleju (přesněji otevřenou lahvičku přitisknu na ránu a chvilku ji tak podržím). Sice to většinou pěkně štípe (základem tinktury je 60% čistý líh), ale za chvíli to přestane. Tinkturu na ráně nechám zaschnout a po cca 30-60min opakuju. Pak ještě jednou třeba za hodinu. Když se to potom udělá ještě víckrát, nic se tím nezkazí (zvlášť když ej to na místě, kde se kůže namáhá tahem a mají snahu vznikat prasklinky na té vrstvě tinktury.
Co je důležité - zalití tinkturou je nejlepší udělat co nejdříve po vzniku rány a to i když z rány teče krev. Tuto to spolehlivě zastaví (max na druhé polití) a to i u hodně hlubokých ran (na sobě mám odzkoušeno, že i při řezu na palci až na kost to krev dokázalo zastavit.
U spálenin mám odzkoušeno, že je potřeba polití udělat minimálně 2x po sobě, než si člověk jde místo s ránou umýt - pokud to uděláte jen jednou, povlak tinktury se při mytí sloupne a máte opět holou ránu. Takže raději ránu mýt co nejdéle od zranění.
Negativum použití propolisové tinktury - máte na místě zranění hnědý flek, která jde jen velice špatně umýt (pokud to nebudete drhnout kartáčem, tak tak cca týden). Ale zas drhnout to - to byste byli sami proti sobě - jen by se tím zas odkryla rána.
Ještě jedno negativum tam je - pozor, ať vám tinktura nekápne na nic, co nemůžete pak vyhodit - i při použití na umyvadlem na něm zůstanou hnědé flrky, které jdou jen velice špatně umýt (leda tak pískem). Takže to dělám buď venku a nebo nad novinama.

Propolisová tinktura se dá buď koupit ( v lékarně jako tuším ústní sprej), ale ta koncentrace je právě z toho důvodu dost slabá) a nebo se musí udělat (používám tuto možnost) Nejdřív mi ji dělal kamarád včelař z 60% slivovice a propolisu, který v tom v určitém poměru rozpustil. Dnes si ji dělám sám - v lékárně si koupím lahvičku lihu (koncentraci si nepamatuju, ale je to lahvička jako na nějaké kapky, obsah možná jako malý panák a stále mě naposledy 10,-Kč) a v ní rozpustím propolis (mám od jiného včelaře trošku naškrábaného - cenu neznám, dostal jsem ho. Existuje sice doporučená receptura na poměr (někde ji mám, ale netuším kde), takže to řeším tak, že dám trochu (odhadem třetinu nevrchovaté kávové lžičky) propolisu do lahvičky a třepu s ní několik dní po sobě, až se propolis v lihu rozpustí. Pro začátek doporučuji míň než víc, jinak vám vznikne lepidlo - přidat se dá vždycky, pokud se vám bude zdát, že je to jen líh.

Brzké uzdravení.

doplněno 02.03.13 22:53:

Zapomněl jsem - pokud to není vyloženě nutné - ošetřenou ránu nezavazuju, max si na hodně špinavou práci vezmu na ruce pracovní rukavice. Mírně znečištěná vrstva (viz výše) zaschlého propolisu se dá bez problémů umýt.

doplněno 02.03.13 22:55:

A ještě jednou - spáleninu oštřit co nejdřív - ještě než by se začal dělat puchýř - mám odzkoušeno, že když se to udělá včas, tak ani puchýř nevznikne.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.