Výplatní pásky zpětně - povinnost?

Od: Datum: 01.03.13 08:49 odpovědí: 4 změna: 02.03.13 02:56

Dobrý den mám nárok chtěl bych se zeptat jestli mužu poslat bývalému zaměstnanci žádost o to aby mi poslal všechny kopie mým výplatních pásek za mé pusobení v tomto zamětnaní,a následnňe je stli je povinen(musí) vydat,nebo se na to muže jak to říct vykašlat?a jestli na těchto výplatních páskách musí být uuvedeno kolik mám zustatek dovolené,a kolonka pro práci ve st.svátek?

doplněno 01.03.13 08:55:

a jestli mám nárok na náhradu financí,při ukončení pracovního poměru ke dni 1.2.2013 jsem se nemohl do 28.2.2013 přihlásit na pracovní uřád jelikož mi odmítl vydat Zápočtový list a poslal mi ho až ke dni 28.1. tím mi vznikl dluh na sociálním a zdravotním pojišténí.

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.13 09:20
avatar

Dobrý den. Co se týče výplatních pásek, viz. Zákoník práce § 142:

4) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

Pokud Vám zaměstnavatel výplatní pásky dával tak jak mu ukládá zákoník práce, pak není jeho povinnost nyní Vám obstarávat kopie. Pokud Vám je nedával, porušil zákoník práce...

Co se týče evidence na ÚP tam jste se mohl zaevidovat I bez potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu). Pokud jste celý únor nebyl zaměstnán, vznikl Vám dluh na zdravotním pojištění, na sociálním Vám nevznikl žádný. Na náhradu financí nemáte žádný nárok, protože jak jsem říkala, zaevidovat jste se mohl i bez tzv. zápočtového listu. Ten jste mohl dodat později... Tím by Vám dluh na zdravotním pojištění nevznikl býval žádný. Takže pokud jste ani jeden den v únoru nepracoval, nebyl v evidenci ÚP, uhradit zdrav. pojištěníza tento měsíc je Vaše povinnost. Uhraďit doporučuji co nejdříve, aby Vám nanaskákalo zbytečně penále.

doplněno 01.03.13 09:38:

PS: Předpokládám, že datum 28.1. je jen překlep v textu a mělo byý 28.2...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.03.13 09:31
avatar

Dobrý den, nárok na nové výplatnice nemáte. Pokud zaměstnavatele slušně požádáte, může Vám vyhovět, ale nemusí. Když se jedná o pouhé 1 - 2 měsíce, zřejmě Vám vyhoví, ale pokud bude muset mzdová účetní dohledávat a kopírovat všechny Vaše výplatnice za několik let zpátky, může to odmítnout, není to její povinnost. Vy jste už originály každý měsíc dostal s výplatou a bylo jen na Vás, zda si je uschováte, či zda budete lajdák a vyhodíte /ztratíte/ je. Takže je to o jejich dobré vůli.

Na každé měsíční výplatnici musíte mít uvedeno, kolik dní obsahuje Vaše roční dovolená, kolik už máte vybráno, kolik jste si vybral v tomto měsíci a kolik dní Vám ještě zbývá. Pokud jste v některý měsíc pracoval ve svátek, budete mít i toto na výplatnici zaneseno.

Dalšímu dotazu nerozumím. Skončil jste prac. poměr ke dni 1. 2. 2013. Zápočťák jste dostal už 28. 1. 2013. Takže je to v normě. Mohl jste se hned toho 1. února s klidným svědomím přihlásit na úřad práce. Proč jste měsíc otálel? A co sem pletete, že jste se do 28. 2. na ÚP nemohl přihlásit? Prac. poměr jste měl řádně ukončený, zápočťák jste 28. 1. dostal, tak co Vám kruciš, bránilo v registraci?

Dopadlo to tak, že sociální si za sebe platit nemusíte, ale zdravotní ano. Za každý měsíc činí 1.080 Kč. Kdybyste se hned zaregistroval, mohl jste tuto částku ušetřit, zaplatil by ji za Vás stát. Takhle ji zaplatíte Vy.

Docela bych byla ráda, kdybyste objasnil, proč jste se hned nemohl zaregistrovat, když jste měl vše vyřízeno. Proč jste měsíc čekal? Zbytečně jste se připravil o peníze. A koukejte dnes upalovat na pracák, ať nemusíte platit nějakou část ještě za březen. Dobře si to hlídají. Jaga.*zed*

doplněno 01.03.13 09:34:

Kapička byla rychlejší a přesnější, než jsem to sesmolila, už měla dobrou radu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.03.13 15:39
avatar
Jestli byl pracovní poměr ukončeny ke dni 1.2.2013, tak zdravotní zaplatil jeste zaměstnavatel. Přihlásit na UP jste se mel hned 2.2.2013 i bez zápočtu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 02:56
avatar

Pracovní poměr s největší pravděpodobností skončil již 31. 1. 2013 (počítá se poslední den pracovního poměru) a zaměstnavatel nebyl povinen Vám potvrzení o zaměstnání zaslat (měl jste si je vyzvednout).

Dluh na zdravotním pojištění Vám vznikl kvůli tomu, že jste včas (do 3 dnů po skončení zaměstnání) nezaregistroval na ÚP (to jste mohl i bez tzv. zápočtového listu).

Protože nejde o žádné zavinění ze strany bývalého zaměstnavatele, nemáte nárok na žádnou náhradu.

Zaměstnavatel není povinen Vám zasílat duplikáty výplatních pásek, ale pokud o ně písemně požádáte, nebývá to zpravidla problém.

Ve výplatní pásce musí být uvedeny všechny podstatné skutečnosti vztahující se k výpočtu mzdy.

Pokud byste něčemu nerozuměl, máte právo na vysvětlení a na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena. Z podkladů si můžete na náklady zaměstnavatele nechat zhotovit kopie.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.