Nárok na další podporu na Uř.Práce

Od: Datum: 06.05.13 09:29 odpovědí: 8 změna: 09.05.13 10:13

Dobrý den.

Nevíte někdo po jaké době mám nárok na Uř.Pr. na opětovnou podporu v nezaměnosti.Bohužel je smutné že na UP mi to nikdo nedokáže přesně říci.

Normálně jsem pracoval nepřetržitě do 1.9. 2012 bohužel jsem přišel o práci a od 1.9 2012 jsem byl veden na UP.5 měsíců s podporou a 2 měsíce už ne.

Ted jsem si našel od 1.5 2013 práci v Rakousku kde jsem oficálně zaměstnán.Bohužel i zde je situce na prac,trhu velmi špatná takže zde budu jen max 5-6 měsíců.Pak se vracím do ČR budu se muset opět hlásit na UP a hledat práci dál.

Nevíte prosím někdo zda budu mít nárok opět na nějakou podporu v nezaměsnanosti na UP?

děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: sarkaona*
Datum: 06.05.13 10:31

Musel byste být v cizině víc jak dva nebo tři roky a tam také pracovat, aby vám podpora na ÚP nevznikla. Pokud se jedná o půl roku, nárok na podporu máte.

Ohodnoceno: 0x

Od: pt®
Datum: 06.05.13 10:37

Napište dopis právníkovi nebo řediteli ÚP s konkrítním dotazem a určitě dostanete odpověď. - pt

Datum: 06.05.13 21:30

Po vyčerpání celé podpůrčí doby (zmíněných 5 měsíců) Vám vznikne nárok na další podporu po získání alespoň 6 měsíců důchodového pojištění (po odpracování alespoň 6 měsíců).

Neznám podmínky nároku na podporu v Rakousku. Nevznikl by Vám nárok na podporu tam?

Pokud by Vám vznikl nárok na podporu v Rakousku, musel byste se na ÚP registrovat a o podporu požádat tam. Cca měsíc po přiznání podpory byste mohl odjet hledat práci do ČR a podporu si nechat zasílat sem.

Od: rtepp
Datum: 07.05.13 09:22

Děkuji všem za odpovědi.Asi bude lepší když to nebudeme komplikovat s tím Rakouskem.Ono je to vlastně uplně díky EU jsko bych pracoval v Horní dolní nebo Rakousku.Všude dostanu prac.smlouvu a hotovo.

Takže se zeptám jednodušeji..po jaké době mám opětovný nárok na podporu v nezaměstnanosti..

Poslední uředník nějaký ing.(vypadal že tomu rozumí)mi před odjezdem sdělil že pokud mám v posledních 2 letech odpracovaný alespon 1 rok (nemusí být v celku) tak mám opět nárok na podporu...Takže bych jí měl dostat... ted budu mít 5-6 měsíců v Rakousku a před tím do 1.9 2012 jsem normálně pracoval.Mezitím bylo 7 měs. na UP ale ve dvou letech to rok dá.Pokud to tak opravdu je a uředník mluvil pravdu...

Uživatel izvez mi ale píše že to je zase po odpracování 6 měs..a uředník zase tvrdí po dobu 2 let alespon rok..

tak nevím nooo

Od: scorpio*
Datum: 07.05.13 15:05

Ono je to totiž obojí správně. Musíte mít za poslední 2 roky odpracováno 12 měsíců, resp. placeno důchodové pojištění po dobu 12 měsíců, pak máte nárok na posporu. Pokud jste vyčerpal podpůrčí dobu 5 měsíců, pak Vám vzniká nárok na novou Podporu v nezaměstnanosti po dalších odpracovaných 6 měsících. Ovšem upozorňuji Vás, že pokud budete žádat o podporu na ÚP v ČR a pracujete v Rakousku potřebujete speciální formuláře z Rakouska a to bývá dosti složité vyřizování. Někdy trvá i přes půl roku než se to úřadům navzájem podaří vykomunikovat.

Od: rtepp
Datum: 07.05.13 16:06

Děkuji Vám.Už jsem to snad pochopil.No mám zde dohodnutou práci na 5-6 měsíců podle toho kolik práce bude...No kdyby to bylo jen těch 5 měs. byla by to smůla(a může se to stát) a pech...a nedostal bych kvůli měsíci nic.No nevím jak to vyřešit těch 6 měsíců musí být odpracováno v kuse?

Jinač vím že potřebuji jak píšete speciální fotmulář U1 trvá to prý déle to se nedá nic dělat.Nevíte který uřad to vyřizování u náš v čr má na starost? kam se po návratu obrátit?

díky

Od: uska®
Datum: 07.05.13 19:46

6 měsíců není třeba odpracovat v kuse. Pokud budete v Rakousku 5 měsíců, tak v ČR vemte jakoukoliv práci na měsíc a dostanete podporu.

Od: scorpio*
Datum: 09.05.13 10:13

Nemusí to být v kuse, můžete být třeba 14 bez práce a pak jí získat, ale mezitím se nemůžete evidovat na ÚP, nebo resp. můžete, ale nemáte nárok na podporu, až získáte těch 6 měsíců. Jinak si to vyřizují všechny ÚP sami, ale doporučuji před odjezdem domů a evidencí na ÚP zajít na ÚP v Rakousku a vyžádat si od nich ten formulář vyplněný, nebo tam to možná zajišťuje jiný úřad. Pokud přijedete se správně vyplněným formulářem, je to pro Vás velké plus

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.