Nehorázné zvýšení cen za služby

Od: Datum: 16.11.12 15:31 odpovědí: 6 změna: 17.11.12 14:23

Dobry den, potreboval bych poradit ohledne uctovani cen za sluzby pri pronajmu kancelare. Nase firma mela pronajatou kancelar na Letne. Ve smlouve byly uveden najem + zalohy. Vzhledem k tomu ze tam velmi spatne fungovaly spravcovske firmy, tak pronajimatel je stale menil. Nakonec tam zustala jedna firma. Po cca 10 mesicich nam prisla faktura na doplatek 70 000 s tim ,ze novy spravce si uctuje mesicne navic 15 000 kc a ze po odecteni zaloh je nas doplatek nyni tech 70 000 kc. (tykalo se to nejen nas, ale i dalsich firem v budove). Nikdo nas o zvyseni cen za sluzby neinformoval, pry to neni jejich povinnost a meli jsme se starat sami. Okamzite pote, co nam byla zaslana faktura na doplatek jsme oznamili, ze toto platit nebudem a budou li na tom trvat, tak se odstehujeme. Stale nam chodily dalsi a dalsi faktury, ale podali jsme vypoved a pred odchodem zaplatili jen to co jsme meli ve smlouve (vse krome toho navyseni o 15 000 kc/mesicne - plyn, elektrina, najem apod bylo vse radne uhrazeno). Nyni to vypada, ze to dospeje k soudu. Mame nejakou sanci uspet? Nevite pomatuje na to nejaky zakon, nebo opravdu si muze pronajimatel objednat jakehokoli predrazeneho spravce a nam zpetne to nafakturovat? Kdyby nam to rekl revnou, samozrejme bychom odesli hned

Dekuji za rady /pomoc/tip


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 16.11.12 15:44

Záleží na přesném znění smlouvy. Spěje-li to k soudu, bez právníka se neobejdete, takže ho navštivte. Vizte OZ nájemní smlouva nebo dle čeho byla uzavřena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: psyche*
Datum: 16.11.12 16:43

Přesně,jak píše buss,je to o tom,co máte nasmlouváno.Já pochybuji,že máte ve smlouvě pevné částky za služby.Zálohy se určují tak,že se bere při měsíčních zálohách - 1/12 minulé částky za celkovou roční tou kterou službu,navýšenou o známou změnu.Např.zvýšení cen plynu atd.Nebo lze brát 1/12 předpokládané ceny roční fakturace.TZN,že pronajímatel nemusí dát předem na vědomí zvýšení záloh,i když je to slušnost a i v jeho zájmu a také se o tom sám dozvěděl od společností..Platba za úkon vyučtování by měla být ošetřena ve smlouvě,pokud máte v pořádku smlouvu.V každém případě vaší smlouvu konzultujte s právníkem.Berte na vědomí,že ceny za služby jako je elektřina,voda atd nejde do kapsy pronajímateli,ale společnostem,zajišťující tyto služby.Pronajímatel pouze faktury od těchto společností rozúčtovává a stanoví zálohy na ně a na konci účtovacího období vyúčtuje a stanoví na základě toho doplatek či nedopatek..Nesmí se obohacovat přes tyto služby na váš úkor.On má příjmy z pronájmu jako takového a služeb,zajišťující opravy,jiné prostory,parkoviště,recepce atd.O tomoto by vás uvědomit měl,protože tyto služby přímo zajišťuje.

Pokud si tohoto jste vědom,máte smlouvu v pořádku,nechte si u správcovské firmy předložit jednotlivé faktury za rozúčtované služby a zkontrolujte si to.Nechte si sdělit,dle jakého klíče tyto faktury rozúčtovává.(pozor.on nemusí své rozúčtování služeb přepočítávat a kontrolovat,vaše firma není kontrolní orgán.Toto vykonává finanční úřad,pokud máte oprávněné pochybnosti o vyúčtování,.zkuste se obrátit i na něj.Nejlepší je dohoda mezi vaší firmou a pronajímatelem.Ušětříte si spoustu času a peněz! Krom toho není jasné,kdo by soud vyhrál i kdybyste byl v právu.Právo není o spravedlnosti!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janta
Datum: 16.11.12 17:12

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď. Ve smlouvě není skoro nic, co se toho týče, jen že máme povinnost platit zálohy. Oni ze maji pravo nam jednostrane to znamit (coz se nestalo, ale neni tam psano ze musi). S výší plateb za plyn, elektřinu, uklid apod problem neni. Přijde mi proti zdravému rozumu, když se najme správce, díky kteremu stoupne cena sluzeb na dvojnasobek (a to byly sluzby pritom velmi drahe) a nikdo nas neinformuje - jen posle po 10. meiscich fakturu (zpetne) a vyhrozuje. Kdyz jsme zadali rozklicovani tech 15 000 kc - o co vlastne jde - tak nam poslali par grafu, ktere pry vytvari (prinos nula samozrejme) - maji na to nazev "management fee". Vim ze selsky rozum neni to same co pravo (zvlaste u nas), ale pokud by si spravce nenasadil cenu za udrzbu (presneji tvorbu grafů) 5ti kancelari 15000/ mes ale 100 000 kc/mesic tak mame razem dluh 500 000 kc a ani o tom nevime.

Domluva neni mozna. Pozdeji jsme zjistili, ze se najemniků chteli tak jako tak zbavit, aby tam mohli dat jednoho sveho velkeho klienta. Take po nas chteji platit opravu nejake mrize na dome, dane z nemovitosti, oprava kanalu pred domem apod. Prijde mi to nesmyslne, jelikoz si prece pri odchodu nevezmu 1/6 mrize, ci kanalu. Opakuji v platbach za energie vubec problem neni, jen za pridavek 15000 za ty grafy.

S pozdravem

David

Od: janta
Datum: 16.11.12 17:25

jeste dodam ze puvodne byly poplatky za spravce 0 kc... jelikoz se o to staral vlastnik domu.

Od: psyche*
Datum: 17.11.12 14:09

No nájemník je povinnen se podílet na údžbě domu.Jde to cestou poplatků za údržbu a nebo,pokud si nájemník své pronajaté prostory udržuje sám,po dohodě s pronajímatelem,má slevu na nájmu.Pokud platíte velké poplatky za údržbu,jak uvádíte,které jsou několikanásobně větší než je v místě obvyklé a není možnost se domluvit se správcem a ani pronajímatelem,obrátila bych se na finanční úřad,aby prověřil účetnictví správce.Mimochodem ,jakou formou správce prokazuje své náklady na údržbu,je na něm.Jak vidno,dělá to nepřehlednou a složitou formou a asi ví proč.A nebo bych mohla spekulovat - zajistí pracovní místo někomu za dotace evropské unie a pracovník jako náplň práce má tvorbu grafů.*smich*Já vím je to směšné,ale je mnoho možností,jak to vysvětli/nevysvětlit.

Také mi reálně přijde,že se snaží obsadit prostory někým jiným.Proto nehorázně navyšuje ceny služeb.Tady je prostě díra ve smlouvě a on to ví.Vaše firma se samozřejmě podílí na shodnocení majetku pronajímatele a on to také z jedné části dělá,ale pokud si jste jistí,že cena je opravdu nehorázná,domluva nemožná,nezbude vám obrátit se na soud.Možnost uspět si konzultujte s právníkem,což víc než doporučuji!Ono vlastně v nájmu jako takovém,jsou vnořeny náklady na opravu střechy atd atd.Pokud správce zvlášť zpoplatňuje např.opravy vodovodních baterií,a máte toto ve smlouvě,může si na toto najmout velice drahou firmu a vy to zaplatíte.On přeúčtuje fakturu,ať je jakákoliv.Proto se někdy vyplatí si údržbu provádět svépomocí a toto uvést ve smlouvě.Neplatit náklady ,které navíc neovlivníte. Je to otázka opět smlouvy.

Ono zákony nejsou úplně košer ,je v nich mnoho rozporných výkladú a morálka firem je fuč.Každý se chce obohatit na úkor jiných.Bohužel.Předložte smlouvu právníkovi a nechte si ji ověřit,on vám poradí,jak ji lépe ošetřit.

Já osobně,bych oslovila přímo pronajímatele a upozornila ho na praktiky správcovské firmy,s kterou má on smlouvu.Je to loterie,vím,ale proč nezkusit.Třeba zjistíte, jak se věci mají a na čem jste.Pokud by nedošlo k nápravě,raději bych se poohlídla po jiných prostorách a dala si sakra bacha na smlouvu o pronájmu,zvlášť na části,které se zpočátku zdají být nekonkrétní,neurčité,obecné!Pokaždé konzultace s právníkem!

Držím palec,nebudete to mít jednoduché,ale určitě vše dobře dopadne,k vaší spokojenosti.Dejte vědět,jak vše dopadlo.Snad jsem pomohla několika mými tipy a když ne,tak alespoň pohled ,,zvenčí"pomůže uvědomit si určité souvislosti a nastínit možnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: psyche*
Datum: 17.11.12 14:23

Ještě doplním,pokud máte přímo ve smlouvě uvedenu část o správcovství - 0Kč a v jiné části smlouvy(dodatek.,příloha..) toto není popřeno,jedná se o změnu smlouvy o pronájmu.O tomto by vám měl dát vědět pronajímatel!V tomto případě můžete být úspěšní u soudu.Ale...Není obvyklé uvádět ve smlouvě přímo částky za nájem,údržbu atd.Řeší se to formou dodatků.příloh atd.ke smlouvě z důvodu, že se ceny mění.

Smlouva může být postavená různě.Jedině právník si uvědomí jednotlivé souvislosti.;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.