Lumbarni punkce-odber michy

Od: Datum: 21.02.13 20:19 odpovědí: 10 změna: 22.02.13 23:11

Dobry den,aby toho u nas v rodine nebylo malo volala setra,ze svagrovi budou brat vzorek z michy pry se tomu rika-lumbarni punkce-mate s tim nekdo zkusenosti co ho to vlastne ceka?Jsme z toho vsichni naky spatny:(-dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.13 20:25
avatar

Na lumbálce byl strejda při vyšetření hybnosti... odebírá se mozkomíšní mok z páteřního kanálu. Dutou jehlu mu napíchli mezi bederní obratle a nabrali vzorek. Ležel na boku, prý to bolelo, ačkoli měl lokální anestezii (ale prý to spíše bylo velmi nepříjemné s trochou bolesti, než velmi bolestivé). Poté musel ještě asi čtyři hodiny zůstat v nemocnici v klidu na lůžku, pak se mohl opatrně posadit, postavit a pomalu odejít domů (doporučeno s doprovodem).

Údajně se pak vyskytují komplikace jako velké bolesti hlavy, špatné vidění a zhoršená hybnost, ale nic z toho jsme nezažili.

doplněno 21.02.13 20:27:

Obecně se uvádí, že zákrok je velmi nepříjemný, ale á se snést. Nebojte:) Strejda byl za tři dny jako rybička:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 21.02.13 20:28

Nejde o odběr "míchy", ale mozkomíšního moku - kapaliny, v níž mícha ´plave´ - je uložena...

Není to nic příjemného (obvykle se provádí s umrtvením - aby sebou pacient neškubnul), ale obvykle ani nic hrozného...

;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ducati996*
Datum: 21.02.13 20:36

Dělali mi jí v 16ti. Je to nepříjemné, zvlášť když se to doktorovi nepovede, jako u mě,kdy se to povedlo po pátém pokusu. Hlavní je, hodně se ohnout, je to pro doktora potom jednodušší. Byla jsem normálně při vědomí a po zákroku jsem musela ležet 24h na zádech, nehýbat se, nejíst, nepít, jen na kapačce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ddasa*
Datum: 21.02.13 21:10

Dekuji vsem za odpovedi,alespon jsme ted trochu v obraze no nic moc ho chudaka neceka musi vydrzet

Od: uska®
Datum: 21.02.13 22:40

Asi co špitál, to jiné zkušenosti. Byla jsem na lumbálce 3x. Až na potřetí mohu říci, že to byla brnkačka. Doktorka se mezi obratle trefila na poprvé a bez umrtvení. Dostala jsem dobrou radu od sestry. Vzít si s sebou alespoň 1 litr pravé coli, nebo do termosky kafe, prostě se předávkovat kofeinem (pokud někdo nemá vysoký tlak). Musela jsem ležet na břiše a vyptanou hadičkou jsem popíjela colu. Za tři hodinky jsem šla v pohodě domů, druhý den do práce. Údajně po odběru moškomíšniho moku velice klesne tlak a musí se nějak vyrovnat. Já jedinná ze 6 pacientek jsem byla bez bolesti hlavy atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 23:16

Byl jsem na tom také. Nebylo to nic hrozného. 3hodina pak ležet a OK

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.02.13 09:48

Mě taky doporučili originál Coca-Colu. Prý nejrychleji dodá ty sajrajty, co z těla vytáhnout. Do tří dnů bývá jakýsi postlumbální šok - bylo mi špatně, nemohl jsem sedět a bolely mě klouby, ale po dvou dnech to odeznělo. Prý to má každý jinak silný, podle toho, jak moc se tělo brání. Jinak na mě se učil mladej doktor za asistence starší doktorky. Trefil se až na počtvrté, ale dalo se to vydržet. Nic neumrtvovali, jen mě držely tři sestřičky, abych se nehnul a nezlomil si jehlu mezi obratlema.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miva
Datum: 22.02.13 10:05

Taktéž vlastní zkušenost.Samotný zákrok nebolel,poněvadž jsem jej vůbec necítila.Ale je to zřejmě individuální,jelikož mám mnohonásobné zkušenosti s tetovací jehlou,nějaká jehla v páteři byla zanedbatelná. Prní hodinku na břiše,pak jsem se mohla otočit na záda.Dostalo se mi stejné rady, pod "paži" si vrazila láhev coly,a brčkem ji pila.Bohužel ,jelikož patřím mezi migreniky, rozjela se mi brutální migréna,nemohla jsem zvednou ani hlavu,odrovnalo mě to na čtyři dny.Byla se mnou na pokoji paní,která šla hned druhý den po lumbálce domu.Já nemohla dojít ani na wc. Pátý den jsem byla propuštěna domů.Do práce jsem nešla další tři dny,jelikož se mi točila hlava a bylo špatně od žaludku. Ironií je že v nemocnici kde jsem ležela ,péče o pacienty mého typu byla nulová.Není nad to,když se nesmíte 24 hodin pohnout a sestřička Vám hodí oběd na stůl,který máte od postele přec celý pokoj.Navíc slouží jako výukové pracoviště pro studenty...takže poslouchat řev na chodbě typu " kde jsi byla a s kým,popřípadě co jste dělali za prasárny" ve stavu migrénového záchvatu bylo vážně " luxusní".Proto říkám nikdy více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 22.02.13 23:11

Dobrý večer. Možná pozdě, ale přeci jen to sem napíšu. Lumbální punkce je odběr mozkomíšního moku z míchy. Někdy se mu říká také likvor. Bývá indikován, aby se potvrdil nebo vyvrátil například jeho zánět. Velmi často se provádí při klíšťové borelioze. Provádí se v konkrétním místě. Tím je oblas jakoby v kříži, odborně lumbální oblast. Provádí ho lékař, užívá se velkou dlouhou jehlou, která se zavede mezi obratle a likvor se nechá vykapat do zkumavky. Když se odběr provádí u dětí, provádí se v sedě, kdy se dítě chytí tak, aby se ohnulo v zádech a zafixuje se nemohlo klást odpor, protože lékař se musí trefit přímo do určitého místa, aby nedošlo k napíchnutí nervu atd. U dospělých se odběr provádí nejčastěji vleže na boku. Trvá to cca jednu minutu, pacient by měl být zcela uvolněn a měl by pravidelně dýchat. Nejhorší ze všeho je začátek, kdy se provede napíchnutí. Ale i to je popisováno nejčastěji jako jen takové lupnutí a následný tlak. Všichni se bojí té velké jehly, ale není to třeba, ta se nezasouvá celá. Ano, existují vyjímky, kdy to nekoho může bolet, jako by ho napínali na skřipec, ale to je opravdu hodně ojedinělé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.