Pracovní neschopnost

Od: Datum: 21.02.13 11:24 odpovědí: 4 změna: 23.02.13 10:40

Dobrý den, může mi někdo poradit, jak mám vypočítat, kolik peněz dostanu za pracovní neschpnost?Jsem samoživitelka s dítětem, v práci jsem měla hrubou mzdu 18000kč/ čistéhoo přes 15000/. Bojím se, že teď nebudu mít ani na nájem a základní věci, neboť dcera je v 9.třídě, chystá se na přijímací zkoušky a výdaje jen letí.Jsem neustále v pracovním poměru, ale vzhledem k situaci,která v práci panuje si hledám práci novou a budu muset dát výpověď. Sám mi to zaměstnavatel doporučil.Nikdo z ostatních kolegyň- dalo by se říct skoro šikanu na pracovišti nedosvědčí, bojí se o práci a já nic konkrérního nemám. A jestli se ocitnu na úřadu práce, dostanu almužnu. Poradí někdo prosím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 21.02.13 11:39
avatar

Pouze odhadem, nemocenská bude cca kolem 9 000 Kč,pokud budete marodit déle než měsíc.Jestliže dojde k situaci, že přijdete o práci, ihned se nahlaště na pracák, kontaktujte všechny úřady, aby vám podle výše živ. minima pro vás i pro dceru náležely příspěvky od státu...Nebude to vůbec lehké a peněz bude málo, ale snad si brzy něco najdete a bude líp...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 15:00
avatar

Dobrý den, pro výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele a/nebo nemocenského nestačí údaj o hrubém a čistém měsíčním výdělku.

Muselo by jít o průměrný výdělek za předcházejí kalendářní čtvrtletí (pro výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele) a o souhrn hrubých výdělků za předchozích 12 měsíců (pro výpočet nemocenského). K tomu je potřeba znát i počet vyloučených dnů.

Stáhněte si z webu MPSV kalkulačku pro výpočet nemocenských dávek (Excel, 32 kB) a požádejte svou účetní o sdělení redukovaného denního vyměřovacího základu. Potom si výši nemocenského spočtete poměrně přesně.

___ K výpovědi:

Uvedete-li v písemné výpovědi některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti, nebude se Vám následně po celou podpůrčí dobu krátit podpora (budete mít nárok na 60, 50 a 45 % průměrného čistého výdělku).

Viz: Vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

___ Ohledně šikany na pracovišti doporučuji dát podnět ke kontrole inspekci práce (můžete i anonymně).

doplněno 21.02.13 15:32:

Oprava: Podpora činí první 2 měsíce 65 % průměrného čistého výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 22.02.13 22:12
avatar

Nevím,jak to počítají,ale např, 22 letý syn mé kolegyně z prácei měl v lednu asi 14 dní nemocenskou a dostal 10.000,- normálně bere 15-16 čistého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.13 10:40
avatar
S tou nemocenskou souhlasím, kolem 9-10 tis. Jen jsem nerozuměl tomu "budu muset dát výpověď "! Protože výpověď sama od sebe dávat nemusíte. Navíc pokud ukončíte pracovní poměr dohodou, zbavite se nároku na odstupné a po celou podpurci dobu budete mít jen 45% takze v konečném součtu přijdete o hodne peněz. Vazne důvody vám popsala ivzez.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.