Jak na rodinné finance

Od: Datum: 21.02.13 11:24 odpovědí: 21 změna: 21.02.13 22:31

Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o rady a postřehy - jak si zařídit rodinné finance. Jaké účty a kde atp...

Máme s manželkou malé dítě ale finance si spravujeme každý ve své bance. Něco platím já, něco žena ale chtěli bysme si v tom udělat pořádek...

Moje představa je taková, že bysme si nechali každý svůj účet dosavadní a založili bysme si společný kam bysme posílali výplaty, platili odtam účty a na svém osobním účtu by si každý hospodařil se svým (koníčky, spoření atp).

Jak by to bylo kdyby se jednomu z nás něco stalo? Existuje účet který by banka nezablokovala při (nedejbože) úmrtí jednoho z nás, aby ten druhý nezůstal na mizině.

Případně jak chytře to máte ošetřené vy? Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 21.02.13 11:33

Zkuste se informovat na dětský účet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 21.02.13 11:35

jeden účet a tam se posílá vše . Pak řešíme kolik měsíčně vyděláme a kolik si můžeme dovolit utratit .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.02.13 11:39

My to máme jako Artík. Jeden účet, na něj obě výplaty, z něj všechny platby, složenky atd. Neumím si představit, že bychom měli dva účty. Jaké jednotlivé spoření? Co naspoříme je obou a oba rozhodujeme, co s naspořenou částkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.13 11:42

já sice rodinu ještě nemám ale asi bych to udělal podobně jako vy.. každý at má svůj účet, na který mu budou chodit jeho příjmy a k tomu bych založil ještě jeden-výdajový, na který by chodily trvalým příkazem spočtené částky na domacnost.. ono je to tak možná lepší.. tak se lze vyhnout sporům, co jsou čí peníze, proč si tolik bereš atd... tak bude mít každý své penize a at si s nimi nakládá, jak uzná za vhodné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.02.13 11:46

A jak to vyřešíš, až bude manželka na mateřské a nebude mít příjmy? A že než jí skončí mateřská, ty si budeš budovat kariéru, o kterou ona přijde, jak budete investovat třeba do oprav domu, když ona našetří 10t a ty 50t? To dáš do opravy tolik, co ona, takže ti zbyde 40 a jí nula? Tenhle model mi přijde, že se pak nejedná o vztah dvou lidí, ale o dva spolubydlící různých pohlaví, kteří spolu občas mají sex a možná dítě.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 21.02.13 11:58

já nikde nepsal nic o tom že se šábnem půl na půl.. to bylo špatně pochopeno asi... všechno je o domluvě... jen to byla taková myšlenka, že prostě každy bude disponovat vlastními penězi a tak vůůbec nemusí ta druha strana řešit za co to utrácí.. kdežto jak je to ve společné hromadě tak je to problém.. znám manželé, kde přístup k účtu má pouze manžel, a manželka když potřebuje prachy, tak musí chodit žebrat.. i když ji na ten účet chodí 7 tis. mateřská...což je podle mě dost na houby.. idealní je když finance, nakupovani řeší jen jedna strana a ta druha se o to vubec nezajíma... tak to funguje u nás doma a není problém :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 21.02.13 11:49

a když bude jeden vydělávat o dost méně , polatíte všechno stejným dílem a jemu nezůstane ani na jídlo, to jako pak tomu druhému třeba na rohlík půjčíte? Zajímavé . Jste manželé a peníze jsou společné .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 21.02.13 11:44
avatar

Promiňte, ale nechápu, proč syslíte každý na svém? Jste manželé, tak si snad věříte a měli by jste hospodařit společně a důvěřovat si..Nač platit poplatky za 3 účty, pak ztrácíte i přehled, na co a kdy jste peníze vydali.Lepší je, když finance, které jsou na jídlo a běžný provoz rodiny má pod palcem žena, já bych tedy nesnesla, kdyby mně manžel dával jen nějakou částku peněz a já celý měsíc trnula, zda vyjdu nebo ne.V mnohých rodinách to tak funguje, je to podle zvyku, ale nemám ráda, když muž, který sice asi vydělává víc, přiděluje ženě peníze jako nějaké služce a pak jí, nedej bože , zpovídá, za co to utratila...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ingkralik
Datum: 21.02.13 11:59

Díky za odpovědi, jen tedy upřesním na co se ptám:

Nyní má žena účet u KB kde to má nějak zařízené zaměsnavatelem, že to má za menší poplatky, já mám účet u M-bank - tam neplatím nic a společný právě nevím kde založit.

KB nám nabídla nějaký dětský účet, ale to je zlodějina - museli bysme tam točit 10tis. Kč měsíčně aby to bylo bez poplatků.

Každý svůj účet chceme právě proto abysme se nehádali. Ze společného si tam můžeme posílat třeba každý měsíc po tisícovce. Já si za to nakoupím Králíky, permanentky na sport atp, žena zase nějaké módní nesmysly. Oba máme nějaké "šolichy" bokem kde si nějakou kačku vyděláme a to si každý utratí podle svého. Tak bysme si to posílali právě tam.

JInak na společný účet by nám chodily výplaty, teď teda jen jedna a mateřská, poplatili bysme účty, rozdělili peníze na jídlo, benzín, bydlení, pojistky, telefony, společné spoření... a nějaké to "kapesné" pro každého

Myslíte že to dává smysl? Teď když si někdo koupí něco netypického, tak druhý pro to moc nemá pochopení a přijde mu to jako plýtvání společných peněz - proto ty "osobní" účty. Nebavíme se tady o žádných velkých penězích - předpokládám že bysme si každý poslali 500-800Kč. Ale bokem si vyděláme každý třeba další pětistovku, tak aby to fungovalo...

Máte někdo společný účet, nebo je to vždycky psané na jednoho z manželů?

Od: buss
Datum: 21.02.13 12:10

Nevím, proč se jiní podivují, je to na vás, jak si to vyřešíte. Ze svého účtu hradit své úhrady jako mobil, pojistky.., pak společný na kterém bude určitá část mzdy třeba dle nějakého klíče a z toho hradit společné. Jsou banky zadarmiko, FIO.
Je to prostě na vás jak si to rozhodnete, pokud vám to vyhovuje. I když stačí jen jeden a řádně si výdaje kontrolovat, určit kolik na vlastní potřebu. Vést si domácí, rodinné účetnictví. Jsou na to i programy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:17
avatar
My máme s manželkou společný, ale není az tak společný, protože majitel může byt jen jeden, ona, a ja mam dispoziční právo. Každý máme svou kartu. U fia je vše zdarma. Na tom běžném účtu, si můžete zřídit další poducty , treba spořící nebo jiný který si můžete libovolně pojmenovat. Tento účet ma své vlastní číslo, takze z něho můžete provádět platby nebo převádět penize libovolně z poductu na běžný nebo naopak. Peníze jsou převedené okamžitě. A máte to vše pohromadě v jednom bankovnictvi , pěkně rozepsane a celková suma hlavního a ostatních poductu. Pokud si ale nevěříte a chcete mít peníze pod zámkem, tak to neni to pravé orechove .
jinak ja mam na své jméno jeste tri spořící úcty plus jeden akciový na své jméno, ale manželka ma od všech hesla, kdyby se mi neco stalo. My peníze nijak nedelime , prostě jsou společné. Kdyz si chci neco koupit v Číně, je přece jedno, jestli to zaplatím ze společného nebo jestli si napřed prevedu penize na svůj a zaplatím ze svého, ne?
doplněno 21.02.13 22:26: Treba Airbank ma v bankovnictvi takovou vychytavku, můžete si tam vytvořit virtualni obálky, každou si pojmenovat, treba na televizi, na kolo, dovolená, auto atd atd, u každé si zadat kolik potřebujete naspořit, pak vidíte, kolik vám jeste chybí. Peníze si prevadite podobné jako u fia, ale tady je to virtualni , obálka nema své vlastni číslo. Kdyz chcete zaplatit penězi z obálky, musíte je převézt z obálky na účet. Převod je taky okamžitý.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.02.13 12:14

Tak při těchto částkách, o kterých píšeš bych spíš volil jeden společný účet a ty částky si rozdělovat formou kapesného. Kvůli 800,-Kč měsíčně si držet účet mi přijde značně nepraktické, i kdyby byl zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ingkralik
Datum: 21.02.13 12:24

Jestli to dobře čtu, tak jsou tady modely:

1) Každý si jede na svým písečku, nějak poplatí domácnost a jinak každej svoje

2)Mají jeden účet dohromady, kam chodí všechno a všechno se odsud platí

My tedy míříme do nějakého kompromisu. Chtěl jsem se ujistit že nevymýšlím naprostou pitomost A ještě se zeptám - jestli máte všechny účty u jedné banky, nebo to máte rozdělené?

Od: kvetoslav*
Datum: 21.02.13 12:22

Taky nevím, co je to dnes za módu mít v manželství oddělené účty a tam si každej škudlit a pak o utrácet, aby partner neřval. Já ani nechápu, jak můžou spolu 2 lidé žít na hromádce a mít oddělené finance. Jeden platí to, druhej ono...ale přece nikdy to není napůl, tak by mě zajímalo, jak si to dělí. Navíc, pokud mají dům, tak kdo platí třeba to, že chci koupit já nevím - novou pilu na zahradu (pro oba, budu řezat dřevo), ale přítelkyně řekne, že mi stačí stará... koupím ze svýho,co jsem měl vyčleněno na koníčky a přítelkyně si to utratí za koníčky nebo koupí kabelku? Divný. A pochybuju, že mi ze svého dá půlku na pilu...

My v manželství máme 1 účet společnej, tam chodí všechny peníze(máme teda ještě jeden, kvůli poplatkům 0 Kč, ale taky společný), a když chceme něco koupit, rozhodujeme o tom oba (nemyslím, když si chce manželka koupit kabelku že se mě ptá - prostě ji koupí... - pokud na to je, nebo já si chci koupit např. měřák). Je fakt, že jsou kolem toho kolikrát hádky. Větší částky už "konzultujeme", běžný spotřebák ne. Reálně vím, že vydělám víc a utratím méně, jsem šetřivější typ, ale o tom to asi je. Rozvést se můžu vždycky :-D

Ale udělejte jak chcete, možná není na škodu, když si každý šetří, těch 500-800 Kč zní dobře. Aspoň je motivace, že si šetříte, takto by vám to, co odříkáním našetříte, rozfrcala třeba manželka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.13 12:57
avatar

Nemáme před sebou s manželem žádné tajnosti, tudíž máme i jeden společný účet. O větším výdaji se samozřejmě radíme společně. Funguje to dobře. Ani jeden z nás není přílišně rozhazovačný, ani jeden z nás není skotský skrblík. Takže je to v pořádku. Nechápu, proč byste chtěl platit za 3 účty: Váš, manželčin a společný.

A protože ho máme oba dohromady, tak i kdyby se někomu z nás něco stalo, ten druhý může klidně s účtem nakládat, má přece na to dispoziční právo. Pokud by ho měl každý odděleně, myslím si, že by to nešlo a že by účet zemřelého spadl do dědictví.

Známí mají každý svůj účet, dohodli se takto:

Paní platí pro oba potraviny, drogistické zboží.

Pán platí inkaso - elektřinu, plyn...

Domek mají svůj. Jak se skládají na opravy, to nevím. Jinak každý má své auto, do kterého si sám kupuje pohonné hmoty a platí si sám případné opravy.

Zdá se mi to ale poněkud zvláštní. Jednou jsou manželé a co se týče těch výdajů, dohodli se jako cizí lidé. Asi bych tento model nechtěla. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.02.13 13:26

Babčo, v tomhle jsme asi za jedno, ale asi tě zklamu. Pokud jeden z vás odejde na věčnost, ten účet zastaví téměř okamžitě a ten druhý bude muset čekat na vyřízení potřebných věcí. Tchýni se to stalo před dvěma roky. Půjčovala si na pohřeb i na měsíc živobytí, než jí společný účet zase otevřeli a zpřístupnili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 14:12
avatar

Ano, teď jsem to chtěl zrovna napsat. Rodiče to měli úplně stejně, měli celý život jeden účet na který chodily společné příjmy, ale pak taťka náhle zemřel a mamka měla jediné štěstí, že účet sice celou dobu ovládal taťka, ale psaný byl na mamku, tím pádem k žádné blokaci nedošlo, ale už jsem slyšel hodně o lidech kde to bylo opačně a pak všichni radí první věc co udělat? Jít k bankomatu a rychle vybrat, je to sice smutné, ale je to tak a dispozicní právo je tím pádem v tomto případě k ničemu. Jinak trvaláky prý odchází a peníze na účet přichází, jen z něj nejde jinak platit...

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 21.02.13 14:18
avatar

Myslím, že toto je velmi individuální záležitost, každý pár to má "nastavené" jinak.

Nicméně mi 3 účty připadají zbytečné a neekonomické, a pokud byste si nezařídíli vzájemné dispoziční právo, museli byste opravdu čekat v případě úmrtí na vyřízení dědictví.

Kvůli takovým celkem průměrným částkám na koníčky by myslím, stačily obálky. Moje maminka měla celý život "obálkový" systém (ještě když neměla účet v bance) - a fungovalo jí to vyýborně.

Domluvte se, kolik si ze společného účtu každý odebere stranou na své zájmy, a tyto peníze si každý dejte do své obálky (či obálek, podle potřeb). Myslím, že to naprosto postačí svému účelu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 21.02.13 14:33
avatar

Co se tyce pripadne blokace uctu, co to mit tak, ze bezny ucet bude psan na jednoho s dispozicnim pravem na druheho, kde ale budou pouze penize na bezny provoz a vydaje a pak mit jeste sporici ucet, kam pujdou prebytky - kratkodobe sporeni, z ktereho se bezne brat nebude a ten bude psany na druheho s dispozicnim pravem na prvniho.

Pak by v pripade jakekoliv nehody byli alepson nejake penize vzdy k dispozici, zaroven by se tim vyresilo i kratkodobe sporeni mensich castek a pritom by byl pouze jeden bezny ucet.

A vubec bych neresil, kdo si kolik bere. Male vydaje je nesmysl resit, na velkych se stejne predem dohodnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 21.02.13 18:33

Jako nejlepší vidím, když jdou peníze na jeden běžný účet psaný na jednoho z manželů a druhý má dispoziční právo. Na tento účet jdou všechny příjmy obou manželů i ty, které si vydělají bokem. Oba mají platební karty k tomuto účtu. Manželka, která vede domácnost, rozhoduje o nakoupení všeho potřebného pro její provoz, oblečení dětí, svoje, manžela (samozřejmě, že manželovi vyhoví, když si chce něco koupit na sebe, ale obvykle potřebuje její radu, to je z vlastní zkušenosti).O větším vydání rozhodují společně. To, co se z účtu nespotřebuje jde na spořící konto nebo termínovaný vklad, kde jsou vyšší úroky. Aby každý měl svůj účet a z toho si kupoval co chce, není dobré. V případě smrti jednoho z manželů, nejde do dědictví účet, který má psaný na sebe pozůstalý manžel. Tady z tohoto důvodu je zase lepší, když má každý manžel svůj spořící účet. Příklad: manželé mají dvě děti. Peníze - 600 tis. Kč - mají na jednom účtu psaného na manžela, který přijde o život. Účet je předmětem dědictví a dělí se mezi pozůstalé tj. manželku a dvě děti stejným dílem, tj. každý zdědí 200 tis. Kč. Kdyby měl každý z manželů na svoje jméno polovinu této částky tj. 300 tis. Kč, šel by do dědictví jenom účet manžela tj. 300 tis. Pozůstalí - manželka a dvě děti - by každý zdědil 100 tis. Takže by manželka nakonec měla 400 tis. tj. dvojnásobek, než v prvním případě. Měla by peníze na další výdaje třeba údržbu domu, auto atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:31

tak u nás jsme taky měli jeden účet, můj. z něj se platili věci převodem. manžel účet neměl (jenom podnikatelský), on proplácel věci kupované hotově. no a pak si najednou manžel našel milenku a jak jsem byla sakra ráda, že mám svůj účet a že nemáme společný, ke kterému bych se taky najednou nemusela dostat, případně by na něm najednou nebyly žádné peníze... jako fakt bych nikdy nevěřila, co s podstatě normálním chlapem dokáže najednou udělat milenka *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.