Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Typografický rejstřík - co to je?

Od: novakvit* odpovědí: 5 změna:

Můžete mi, prosím, někdo poradit, co přesně je typografický rejstřík? Nemohu to nikde najít, snadf to někdo z vás bude vědět.

Díky za jakýkoliv příspěvek...:)

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar axus

Rekl bych, ze jde o rejstrik vsech pouzivanych znaku.

V ruznych oborech bude tento rejstrik zrejme jiny.

Pro bezne psani treba - abeceda, carky, apostrovy, ...

Pro programovani - znaky ASCI tabulky

Pro matematika - cisla a matematicka znamenka

a tak podobne.

Zkratka se dle meho nazoru jedna o seznam vsech znamenek, kterymi jde v urcitem oboru vyjadrit psana forma (zapis cehokoliv).

 

hodnocení

2x

Jedná se o přesné krytí řádků či stránek při oboustranném tisku.

 

novakvit*
hodnocení

Zajímavé, typografii jsem sice studoval, ale s tímto termínem jsem se nesetkal. Budu tedy věřit, díky moc!

Jeste by mohlo jit o seznam vsech znacek, zkratek a pod. pouzitych v danem textu (v odbornych pracech, slovnicich a pod.), usnadnujici orientaci v textu.

Tzv. Rejstrik puzitych symbolu

 

lidka*
hodnocení

0x

Možná Vám pomůže tato část textu, kde se o tomto rejstříku hovoří. Přiznám se, že mě to nic neříká :(

Soupis tisků 16. století L. Fábryové přináší detailní popis tisků 16. století (1405 záznamů, s.1-289). Zpracován je podle metodiky katalogizace starých tisků 16. století ve Slovenské národní knihovně v Martině (viz úvodní poznámky autorky k metodickému zpracování fondu na s. IX-X) a uspořádán je abecedně podle jmen autorů, resp. názvů anonymních děl (variantní podoby jmen autorů či dodatečně zjištěná jména jsou odkázány přímo v soupise). Jednotlivé záznamy přinášejí kromě standardního uvedení rozsahu knihy, včetně uvedení chybějících listů či stran, i jména dalších původců a přispěvatelů, tj. autorů úvodů, dedikací či veršů (k nim byly sestaveny samostatné jmenné rejstříky), stručný typologický popis a odkaz na bibliografickou literaturu, v níž byly tituly zjištěny a ověřeny. Cennou informací jsou údaje o vazbě knih a doložené vlastnické provenienci jednotlivých exemplářů. Samozřejmostí je bohatý rejstříkový aparát (s. 292-368) - kromě uvedených rejstříků, tj. rejstříku ostatních původců a rejstříku jmen z úvodů, dedikací a příležitostných básní, je užitečnou pomůckou uživatele rejstřík topograficko-typografický a rejstřík provenienční. Hodnotu spíše statistickou mají pak rejstříky chronologický a jazykový. Nechybí přehled použité literatury a přehled v záznamech citovaných bibliografií sestavený podle citovaných zkratek (s. XI-XIV). Autorčin úvod o dějinách knihovny a profilu knižního fondu (s. I-VIII), dle mého názoru až příliš stručný, podává základní informaci o knihovně, a to nejen z hlediska minulosti, ale i současného stavu. Anglické a německé resumé v podobě překladu úvodních pasáží (s. XV-XL) ocení zahraniční odborná veřejnost. Typografickou a výtvarnou podobu katalogu formátu A4 (zejm. jeho vydání v pevné plátěné vazbě), k níž finančně přispěl Státní fond kultury PRO SLOVAKIA, může česká odborná veřejnost jen závidět.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]