Úvádět do daňového přiznání?

Od: Datum: 20.02.13 13:59 odpovědí: 7 změna: 21.02.13 10:46

Zdravím.

Nejsem si jistý zda musím uvádět do daňového přiznání nahodilé přijmy, které činní méně než 20.000,- Kč za rok. Problém je v tom, že vlastním živnostenský list na Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti j. n.Ostatní vzdělávání, ale nahodilé příjmy přímo nesouvisí s podnikáním a ani na ně není vystavována faktura.

Předem děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 20.02.13 14:23

nahodilé příjmypřímo nesouvisí s podnikáním

A nepřímo souvisí s ŽL? Nevím co si o tom mám myslet. Pokud na příjny nemáte ŽL, tak bych příjmy neuváděla. Hranice pro tyto příjmy je 20 tis hrubého, ne 20 tis. zisku. To jen na okraj.

doplněno 20.02.13 17:52:

Také mívám příjem od pořadatelů, ale tento příjem je již zdaněn 15% sazbou, tudíž nikde nic neuvádím. Není to i vᚠpřípad?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: antonio
Datum: 20.02.13 14:54

20.000Kč je jasné, že to není zisk. Bavíme se pořád o přijmu.

ŽL nebo podnikání považuji za ekvivalentní.

Uvedu jednoduchý příklad - účastním se nějaké akce, která s předmětem mého podnikání nijak nesouvisí. Po skončení akce dostanu pořadatel vyplatí odměny.

Dát to do daní nebo ne?

Datum: 20.02.13 15:32

Tak já bych řekla, že to záleží na situaci. Pokud vím, nedaní se příležitostný příjem. Tedy pokud třeba jednou ročně dotanete za nějakou akci dvacet tisíc, nedaníte. Pokud se však účastníte třeba tří akcí akcí za rok v celkové výši do dvaceti tisíc, už je to příjem opakovaný a ne příležitostný a daníte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 16:18
avatar

Lesi1234, to není tak docela pravda.

Za činnost vykonávanou za účelem dosažení výdělku nebo zisku (a tedy podléhající dani z příjmu) se za určitých okolností považuje i činnost vykonávaná jednou ročně.

___ Antonio, na dálku neposoudíme, kam Vᚠjednorázový příjem spadá, může jít o částku, kterou budete muset zdanit, stejně tak může jít o částku, kterou do daňového přiznání uvádět nebudete.

Zavolejte si na FÚ a poraďte se s úředníky konkrétně (je potřeba přesně uvést, o jakou akci se jednalo, zda se bude opakovat, ...)

doplněno 20.02.13 18:06:

Sebod, počítal by se do zdanitelných příjmů OSVČ např. i výtěžek z prodeje zděděného obrazu (podle mne by šlo o jednorázový příjem, pokud by výtěžek nepřekročil 20.000 Kč, nedanil by se)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 17:15

Jste-li OSVĆ a podnikáte v nějakém oboru, pak příjem z jiné činnosti NELZE považovat za nahodilý příjem. Pro vysvětlení : budu mít ŽL na kadeřnictví. Ale "nahodile" si vydělám 15000 za ušití třeba košil, pak si opět nahodile vydělám 5000 za úklid, k tomu opět nahodila 12000 za práci na zahradě...Už tomu rozumíte? Jednou jste OSVČ takže VŠECHNY Vaše příjmy se sčítají. Otázkou je, komu jste ty nahodilé služby poskytl a zda si je ten dotyčný bude dávat do svého daňového přiznání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: antonio
Datum: 21.02.13 10:35

jj, děkuji vám všem na názory

Od: bussŽ
Datum: 21.02.13 10:46

Když se podíváte do zákona o DP, tak zjistíte o co jde. Danění příležitostných příjmů podléhá § 10 ZDP. Sem spadají příjmy, které nepatří do příjmů od zaměstnavatele, z podnikání, kapitálového majetku (úroky, dividendy, podíly na zisku), z pronájmu nemovitostí a příjmy zdaňované srážkovou daní. A budete v obraze! Nebo se zeptat své finančnice, zda to tam dát.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.