1xOzdravný pobyt vs zaměstnání

Od: Datum: 20.02.13 12:23 odpovědí: 12 změna: 21.02.13 10:03

Dobrý den,

mám na Vás pro mě velmi důležitou otázku, mám nemocné průdušky,

se kterými musím pravidelně jezdit k moři nebo do hor, a chtěla bych se zeptat jak to chodí v zaměstnání, jestli mě

k tomu moři nebo do hor pustí, jestli mi na to dají dovolenou či jak se to bude dělat, můžu to doložit potvrzením od ošetřující doktorky to by nebyl problém, nebo jestli se to řeší nějakou neshopenkou nevím, proto prosím o radu, na brigádách to nevadilo, že jsem jela, to se domluvilo, to bylo v pohodě.

Ostatní mi říkají, že to mám troubit předem, a domluvit se dřív než nastoupím. Ale já bych se chtěla zeptat, jak to s těmi zaměstnavateli tak nějak chodí, jestli mě pustí, prý taky pouští spíš lidi s rodinou,

No prostě co mám tak zhruba očekávat. Nedokážu si to vůbec představit.

A doufám, že jsem srozumitelná, kdyžtak dovysvětlím :D

Moc díky předem za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 20.02.13 12:28

Záleží na zaměstnavateli. Většinou jde o domluvu předem na daném termínu. Problémy mívají prodavačky, ale i tam záleží na lidech.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: skye*
Datum: 20.02.13 12:55

No být Vámi, tak na pohovoru o práci určitě neříkám, že máte zdravotní problémy a že budete pravidelně jezdit pryč. Protože s takovou Vás nikde nevezmou, to Vám říkám narovinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 20.02.13 12:58
avatar

Dost bych se obávala, že až bych se jednoho dne vrátila do práce, tak by mi řekli, že moji práci už zastal někdo jiný.Dnes to tak chodí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 20.02.13 13:03
Zalezi jak casto musite jezdit. Kdyz vam to pokryje dovolena, tak zamestnavatel nemuze nic rict. Horsi je, kdybyste pravidelne co pul roku 14 dni marodila. Ale zalezi na pozici. Je rozdil kdyz budete prodavacka nebo generalni reditelka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 13:04
avatar

Bylo by dobré si již dovolenou vybrat a termín nástupu nahlásit svému vedoucímu. Já už od loňského listopadu vím, že na dovolenou pojedu 25. srpna /dožiju-li se/. Na tyto zahraniční dovolené by měl být brán určitý zřetel, na chatu do Lhoty můžete jet kdykoliv, ale zahraniční dovolená je pevně stanovená. Dokonce jsem slyšela, že když zaměstnavatel neumožní zaměstnanci nástup na již zaplacenou dovolenou, je povinen mu celou částku za ten zájezd uhradit. U nás v práci kdysi se také vedoucí šponovali, ale zřejmě kvůli pohrůžce úhrady dovolené ji vždycky tomu člověku nakonec dali.

Pokud ale budete čekat na last minut a seženete si dovolenou týden před odjezdem, tam si myslím, že Vám kvůli krátkému termínu vyhovět nemusí. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: flip
Datum: 20.02.13 14:02

No nemělo by to být že pokud neumožní nástup na zaplacenou dovolenou, bude zaměstanavatel platit - ale tak, že pokud zaměstnavatel zruší předem schválenou dovolenou a zaměstnanci s tím vzniknou nějaké náklady, jde to k tíži zaměstnavatele. O čerpání dovolené ale rozhoduje zaměstnavatel, může vyjít vstříc, ale nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 13:07
avatar

Na dovolenou máte nárok, termín je jen věcí rozumné dohody a kam jedete, to zaměstavatele nezajímá.

Pokud vám jde o volno mimo dovolenou (např. neplacené), tak i to je záležitost dohody. Zaměstnavatel však s vámi počítá, plánuje s vaší přítomnowstí, takže mu asi nelze tyto plány soustavně narušovat, to by asi neměl radost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 20.02.13 13:11

Myslím, že není problém při pohovoru se zeptat na letní dovolenou. Velké firmy mívají celozávodní, malé to plánují už od ledna, takže v obou případech - stačí-li ti na to dovolená bych neviděl problém. Když už tu dovolenou dostaneš, tak se ti nestane, že by ses vrátila a tvé místo už bylo obsazené, to je blbost. To by mohli udělat maximálně ve zkušební době a to nedostaneš dovolenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: del
Datum: 20.02.13 14:10

moc děkuji za odpovědi všech, ono se mi jedná hlavně o to, že potřebuju 10-12 dnů v létě (či zimě při nejhorším) jednou ročně na tu dovolenou, i kdyby neplacenou, to mi na ty průdušky tak nějak vystačí, a jelikož se mi krátí studium tak se ptám abych věděla co čekat a co a jak

Od: ladaadal*
Datum: 20.02.13 17:27

Studuješ, tudíž lze předpokládat, že budeš dělat v kanceláři, ale i kdyby ne. Dva týdny jsou OK, někdy ani tři nevaděj. Z toho bych strach neměl, když k tomu využiješ dovolenou. S tím většina zaměstnavatelů počítá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 21.02.13 10:03
avatar

většina firem dává svým zaměstnancům 20 někde i 25 dní dovolené - to je 5 týdnů za rok. Záleží více-méně na vás, kdy si ji vyberete. Je vždy lepší se domluvit dříve a určit si termín, než na poslední chvíli.

Některý zaměstnavatel povoluje i neplacenou dovolenou, ale to je opravdu na dohodě.

Pokud jste opravdu vážně nemocná, může vám lékař předepsat lázně - na dýchání jsou Luhačovice, Karlova Studánka, Jeseník...

a na ty se vztahuje neschopenka. (ale budete velmi krácena ve výdělku)

každopádně, předem nic takového nehlašte, nevezmou vás!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 20:10
avatar

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.

Bude tedy záležet na tom, jak se s ním (předem!) dohodnete. Jenom pozor na to, že v době školních prázdnin se umožňuje čerpání dovolené přednostně zaměstnancům s dětmi ve školním věku.

Domnívám se, že ve většině zaměstnání byste neměla mít problémy.

___ Neschopenka slouží k léčení akutní nemoci, nelze ji využít ke zmíněným pobytům. Neschopenku lze za určitých okolností vystavit na lázeňskou léčbu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.