Nejste přihlášen/a.
S manželem máme každý na své jméno založeno spořící konto, kam jsme uložili každý stejnou finanční částku z peněz našetřených v manželství. Jak by to bylo s děděním obou spořících kont v případě smrti jednoho z nás? Máme vdanou dceru a vnuka. Bylo by v případě smrti např. manžela předmětem dědictví i konto, které mám psané na sebe?
Pokud by zemřel manžel tak se to vašeho konta netýká, do dědického řízení jde pouze jeho konto .
doplněno 19.02.13 17:53:Příklad manželka a 2 děti.
nejprve se vypořádá společné jmění manželů _ půlka majetku připadne manželce, druhá půlka bude předmětem dědictví
manželova polovina majetku se rozdělí na třetiny
jednu třetinu získá manželka, druhou dcera, třetí synZdroj: finance.idnes.cz/...
Nějak tomu asi nerozumím. Loni zemřel otec měl stavebko, spoření na vkladní knížce, penzijní připojištění a matka na své jméno totéž, notáře vůbec nezajímalo co má ona na sebe a do dědictví šlo jen to co měl on. Nic jsme nemuseli dokládat, notář měl ze všech bank výpis.
Andreo, pletou Vás. Zemře-li jeden, půjde do dědického řízení pouze jeho konto. SJM není předmětem dědictví.
doplněno 20.02.13 04:40:Tohle chytání za slovíčka miluju.
___ Upřesnění:
SJM trvá maximálně do skončení manželství (po jeho skončení jde o podílové vlastnictví). Manželství zaniká rozvodem nebo smrtí jednoho z manželů.
Vypořádání SJM se vztahuje např. k rozvodu, nikoliv k dědictví.
___ K rodnému domku:
Patřil-li domek za života zeměřelého do SJM, půjde do dědictví pouze část připadající na zemřelého.
Část připadající na žijícího manžela dále patří jemu - ta se (zatím) nedědí. Pokud by domek patřil žijícímu manželovi, do dědictví nepůjde vůbec. Pokud by celý patřil zemřelémi, šel by celý do dědictví.
___ Cun, jak byste vypořádaL/a SJM, když jedna ze zúčastněných osob již nežije?
doplněno 20.02.13 15:39:V případě uvedeném v dotazu by se na konto pohlíželo jako na majetek zemřelého a šlo by do dědictví.
Kdyby v době trvání manželství šlo o společný účet obou manželů vedený na jméno jednoho z manželů, šla by do dědictví polovina konta, druhá polovina by se považovala za majetek druhého.
SJM zaniklo s manželstvím.
Takže chápu to dobře, že pokud jsou na jeho kontě prostředky ze SJM, tak nebude v dědictví ani toto konto?
ivzez, díky, i podle mě je to přesně jak říkáte.
doplněno 19.02.13 18:32:cyrile co je na jméno zemřelého jde do dědického řízení, co má druhý manžel napsané na sebe jde do dědického řízení až zemře on. Přece nemůže být předmětem dědění moje konto když žiju.
doplněno 19.02.13 18:43:Cyrile, po nás v případě smrti otce nikdo nic prokazovat nechtěl, nikdo se neptal jaké peníze má matka na své jméno.
Na koho je dům napsaný? Na zemřelého manžela- jde celý do dědictví, na pozůstalou manželku-nejde do dědictví, na oba manžele-pak jde a dělí se jak je popsané v mé první odpovědi.
doplněno 19.02.13 19:27:Omlouvám se, už jsem z toho zblblá, pokud má manželka polovinu domu psanou na sebe tak ta do dědictví nejde, dělí se pouze to co je psané na zemřelého manžela.
Správné odpovědi uvádí nick "dedictvi".
Pro lepší představu uvedu odpověď na dotaz na příkladu:
Manžel s manželkou si v průběhu manželsví společně našetřili 2 miliony korun. Takže SJM = 2 000 000,- Kč. Následně se domluvili, že si uloží každý polovinu, tj. 1 mil. Kč, na spořicí účet na své jmého. Mají pouze jednu dceru. Manžel zemře.
Je zahájeno dědické řízení a jsou pouze dva dědici: manželka a dcera. Notář si zjistí, že zemřelý manžel má spořicí účet a na něm 1 mil. Kč. Nyní mohou nastat dva případy:
1. případ
Manželka a dcera nic neříkají, notář zjištěný milion rozdělí na dvě poloviny: jednu polovinu (500 000) prohlásí za polovinu SJM a dá manželce a druhá polovina (500 000) jde dědictví. Dědictví pak rozdělí mezi dědice: v první skupině dostane 250 000,- manželka a 250 000,- dcera.
2. případ
Dcera upozorní notáře, že SJM = 2 000 000,- Kč a že SJM je uloženo na spořicím účtě manžela a spořicím účtě manželky. Notář se zeptá manželky, zda peníze na jejím spořicím účtě jsou opravdu SJM a nejsou jejím vlastnictvím, tzn. že nepocházejí z daru, dědictví nebo restituce. Manželka nelže a odpoví, že jde opravdu o SJM. Pak notár rozdělí zjištěné dva miliony na dvě poloviny: jednu polovinu (1 000 000) prohlásí za polovinu SJM a dá manželce a druhá polovina (1 000 000) jde dědictví. Dědictví pak rozdělí mezi dědice: v první skupině dostane 500 000,- manželka a 500 000,- dcera.
A notář si přijde na větší odměnu .
cun, notář nic nezjišťuje, přemětem dědictví je pouze to co bylo zemřelého. Jinak to samozřejmě lze napadnout, jak uvádíte, ale řešit to musí už soud.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.