Převod majetku po rozvodu

Od: Datum: 08.04.13 16:29 odpovědí: 8 změna: 09.04.13 11:47

Dobrý den. Prosím Vás nemá někdo zkušenost s následujícím: jsme rozvedeni dva roky, majetek (budovy, pozemky) se budou dělit v tomto měsíci. Bývalý má advokáta, já ne. Dohoda je sepsána, bývalý mě vyplatí a za to dostane můj podíl. Jak ošetřit věc tak, aby převedený majetek byl napsán pouze a jen na bývalého manžela. Mám obavy, aby v katastru nemovitostí nebyla podílníkem jeho současná přítelkyně a nebo jeho bratr, který má zájem o část pozemku. Těm bych to samozřejmě prodala za vyšší cenu, kdyby o to měli zájem. Jak zaručit tuto mojí podmínku? Děkuji Vám za zájem a rady. Hezké odpoledne


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 08.04.13 16:50

Tak máte sepsanou dohodu a bude platit co je v ní uvedeno,

viz -druhý odstavec -

Dohodnou-li se spoluvlastníci se na tom, že sejediným vlastníkem stane jeden z nich a toho druhého vyplatí, je také na dohodě, jestli to budejednorázovou částkou nebo formou splátek.
Pokud se na vypořádání nedohodnou, pak může kterýkoliv z nichpodat návrh na vypořádání SJM k soudu. Soud může vypořádat podílové spoluvlastnictví stejnými způsoby, jaké jsou uvedeny výše.Bude-li věc přikázána jednomu ze spoluvlastníků, který bude muset druhéhovyplatit, obvykle má být zaplacenodo určitého počtu dnů od právní moci rozsudku. Lze zkusit požadovat úhraduve splátkách, nelze však říci, zda k tomuto soud přistoupí.
Žádný spoluvlastník nemůže být nucen k prodeji svého podílu(vyjma rozhodnutí soudu). Každý se spoluvlastníkůmůže svůj podíl nabídnout ke koupi jiným osobám. Pokud chce nabídnout svůj podíl k prodeji jiným osobám,má spoluvlastník předkupní právo. Předkupní právo se neuplatní, pokud byšlo o převod podílu na osobu blízkou. Lze si představit i dohodu mezi spoluvlastníky, žedanou nemovitost bude užívat jen jeden z nich, budehradit veškeré náklady na údržbu a případně kompenzovat druhému spoluvlastníkovi skutečnost, že nemovitost neužívá(nájem).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.13 00:38
avatar

Jedná-li se vypořádání majetku v SJM (což je trochu jiná specifická forma spoluvlastnictví), pak platí poměrně odlišná pravidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 17:05

já myslím, že to nijak nezaručíte. nemůžete přece bývalému diktovat, co má a nemá dělat se svým majetkem *nevi* jako ve chvíli, kdy vás z majetku vyplatí, že už jen a pouze na něm, jestli ho bude užívat sám, někomu ho prodá anebo daruje, už to bude jenom jeho majetek.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 08.04.13 18:17

Chtělo by to právníka, ale napadlo mě toto. Sepsat dodatek ke smlouvě s exmanželem a to tak, že v případě převodu nemovitosti (v hodnotě vašeho podílu) na další osobu, žádáte doplatek xxx Kč. Ale nejsem právník.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 19:01
avatar

Pokud jste sepsali dohodu tak po jejím naplnění si bývalý manžel může se svým majetkem dělat co uzná za vhodné a nijak mu v tomto nelze bránit. Vy taky budete dělat s penězi co uznáte za vhodné a asi by vám dost vadilo kdyby jste měla jejich užití nějak omezováno bývalým manželem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.04.13 22:55
avatar
Vy nic neprodáváte, ale delite si společný majetek, tedy sjm . Komu to da váš bývalý, je jeho věc, ale klidně si můžete říct cenu vyšší. Odhady předpokládám máte...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kiara15
Datum: 09.04.13 10:59

Děkuji za rady a názory Vám všem. Mně nejde o to, co dál s majetkem bývalý udělá. Mně jde o to, aby ten prvotní převod majetku z mé osoby byl na něj. Aby nedošlo k tomu, že já podepíšu dohodu o tom, že svůj podíl prodávám osobě A a pak se tam neobjevilo, že část vlastní osoba B. Až budu mít peníze v kapse a na výpise z katastru uvidím, že je majitelem bývalý manžel, tak už mi bude jedno, co s tím udělá dál.

Navíc nejde o rozhodnutí soudu, ale o naší dohodu, kterou sepsal advokát najatý bývalým manželem. V dohodě je, že veškeré budovy a pozemky budou převedeny na jeho osobu. A já mám trochu nedůvěru a obavy.

Děkuji za zájem.

Datum: 09.04.13 11:47
avatar
Přece uvidíte, co podepisujete a na katastr to taky půjdete podepsat spolu. Navíc vy nic prodat nemůžete, tak stejně nemůže nic prodat váš manžel, dokud nedojde k vypořádání SJM . Prodat svůj podíl byste mohla za předpokladu, ze se dohodnuté s manželem, on si nechá budovu nalevo, vaše bude napravo, ale opět byste si je museli rozdělit každý do svého výlučného vlastnictví. Pokud prodáte podíl jeste pred rozdělením majetku, prodáváte společně, pak uz záleží na dohodě, kdo si peníze nechá. Myslim, ze vám může byt jedno, či to bude, peníze dostanete tak jak tak. To ze manželovi dáváte slevu, na které on později vydělá, je váš problém. (Exmanzelovi)
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.