Určení otcovství

Od: Datum: 18.02.13 19:50 odpovědí: 8 změna: 19.02.13 12:56

Prosím o radu, o co vše má nárok žádat maminka dvou dětí po jejich otci. Popis situace - dvě děti ve věku 1,5roku a 3 měsíce. Otec není zapsán v RL, ani dosud neuznal otcovství. Již ani s rodinou nežije, protože...*nevi*. Na děti nepřispívá ani korunu a ani to nikdy nedělal. Je mi jasné, že nejdříve musí dotyčná podat návrh na určení otcovství. A dál?

Jenom pro mravokárce, kteří budou spekulovat nad tím, že maminka dětí dozajista bere různé podpory od státu - není tomu tak. Bere pouze mateřskou a příspěvek na děti.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 18.02.13 19:58
avatar

To mně jaksi není jasné,po jakém otci,když prakticky žádný neexistuje*ee*Není zapsán v rod.listě,pročpak ho dotyčná neudala coby otce?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: knopka*
Datum: 18.02.13 20:01

Sebod 1.výživné na dítě 2.výživné na neprovdanou matku 3.příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.Ale musí nejdřív prokázat že je to otec dítěte jinak je dítě pro toho chlapa cizí a nemá na něj žádný nárok.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.02.13 20:03

Tak třeba mě je úplně jasný, že maminka na mateřské bere od státu dvě prdlačky, ale není mi jasné, proč byla tak nezodpovědná a neudala v rodných listech otce? Teď se bude zdlouhavě popotahovat po soudech, než něco vysoudí, protože otec to samozřejmě popře a než proběhnou nějaké testy... které zaplatí ten, kdo měl pravdu, takže si důkladně rozmyslet, na koho to opravdu svalit. Pokud testy ukážou, že to otec není, může on žádat náhradu. Jedná se asi o 20-30 tisíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 20:10
avatar

Zdravím Sebod. Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen:

přispívat matce přiměřeně na úhradu výživy po dobu 2 let,
hradit i náklady spojených s těhotenstvím a slehnutím,
hradit výživné na dítě.

Návrh na určení otcovství, aby bylo přiznáno výživné, je vám jasný. Co se týče ostatního, více info co a jak je zde:

http://www.mesec.cz/clanky/co…a-matka-zadat-po-otci-ditete/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.02.13 23:02

teoreticky dál nic, protože soud rozhodne současně s určením otcovství i o výchově a výživě (a to i z úřední povinnosti), ale je žádoucí do žaloby uvést žalobní návrh, aby bylo jasné, čeho se domáhá žalobce.. (naopak návrh na výživné neprovdané matce dle § 95 zák. o rodině musí být podán matkou, a soud je návrhem vázán)

jen doplním jednu věc, kterou zpravidla tyto maminky nechtějí slyšet, a může to mít vliv na jejich rozhodování, zda si otce a výživné vyžalovat..

soud nikdy nestanoví vyživovací povinnost osamoceně.. pokud se určí otcovství, soud bude rozhodovat současně o výchově a výživě (úpravě styku rodičů k dítěti), tzn. připravte se na to, že sice dostanete peníze, ale budete se muset s otcem "dělit" o děcko (pokud by byl obzvláště aktivní a chtěl se o dítě starat, tak třeba i střídavou péči, ale některé maminky nechtějí riskovat ani každý sudý víkend)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.02.13 01:28
avatar

Rudolf radí dobře. Vždy je dobře před podáním návrhu zvážit všechna pro i proti.

Maminka zná otce svých dětí nejlépe, ví, co od něj může očekávat. Podle toho by se měla rozhodnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 12:21

Jen dodám že v v případě že neudáte otce dítěte a v budoucnosti se dostanete do situace že budete žádat o dávky v hmotné nouzi nebudete mít na ně nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 19.02.13 12:56

Proboha o jakém udání otce to tady mluvíte? Už jsem to tu psala mnohokrát, nic jako nahlášení otce matkou při nebo po porodu neexistuje. Pokud žena v ruce nemá oddací list případně souhlasné prohlášení rodičů, pro které je nutné osobně dojít na matriku, kde se matkla i otec prokáží občanským průkazem a oba prohlášení podepíší, otec do rodného listu dítěte zapsán nebude. Takže pokud žena za otce svých dětí není nebo nebyla provdána a on odmítl otcovství přiznat tím souhlasným prohlášením, tak zkrátka v rodném listu zapsán není, i kdyby se matka na hlavu stavěla. A je to tak dobře, protože kdyby byl otec zapsán do rodného listu jen podle toho, co nějaká žena tvrdí, každá by udala jako otce svých dětí minimálně Kellnera. Otec bude zapsán do rodného listu až poté, co proběhne soud o určení otcovství a co ukáží genetické testy. Pokud se otec k dětem nemá, musí podat žalobu matka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.