Zakonik prace - lekar

Od: Datum: 18.02.13 07:52 odpovědí: 6 změna: 19.02.13 17:18

Dobry den,

od noveho roku jsem zacal pracovat v jedne firme. Vyhledem k tomu, ze jsem chronicky nemocny a musim chodit k lekari 1x za 1-2 mesice, chtel jsem se zeptat jake moznosti mam v ramci zakoniku prace? Jedna se mi o to, zda kdyz jsem ve zkusebni dobe, zda mam narok na nejaky cas k lekari a pokud ano, musim si tuto dobu nahrazovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.13 08:22
avatar

Zaměstnanec má právo navštěvovat lékaře, když to vyžaduje jeho zdravotní stav. Návštěva se má uskutečnit zásadně v mimopracovní době, není-li to možné, pak jej lze navštívit v pracovní době. Zkušební doby nemá na uplatňování těchto zásad žádný vliv.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.02.13 08:25

Ať už ve zkušební době nebo ne, máte nárok jít dle potřeby k lékaři - mimo svoji pracovní dobu. Pouze pokud by to nebylo možné (např. lékař mimo vaši pracovní dobu neordinuje), máte nárok jít v pracovní době - náhrada mzdy pak náleží za dobu, kterou potřebuje na ošetření u nejbližšího smluvního lékaře. Nicméně druhá věc je ta, že ve zkušební době s vámi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr bez udání důvodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.02.13 11:14
avatar

Ano jen po pracovní době a tzn že ho nenavštívíte nikdy,protože běžná pracovní doba je od šesti ráno do šestnácti večer a běžná pracovní doba 99%lékařů je od 7 do 16 a odborných jen do cca 14hod!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 18.02.13 08:27

Dobrý den.

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy při návštěvě lékaře na nezbytně nutnou dobu, nelze-li tohoto lékaře navštívit mimo pracovní dobu. Zaměstnavateli doložíte lékařem potvrzenou propustku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tavic
Datum: 18.02.13 11:08

Dekuji, to jsem potreboval vedet ;)

Datum: 19.02.13 17:18
avatar

Přestože nařízení vlády stanoví překážky na straně zaměstnance, ze něž zaměstnanci náleží omluvené volno s náhradou mzdy, nedoporučuji toho využívat v průběhu zkušební doby, během níž mohou obě strany - zaměstnanec i zaměstnavatel pracovní poměr zrušit bez udání důvodů.

Zaměstnanci jsou povinni návštěvu lékaře absolvobvat přednostně mimo pracovní dobu (a při chronické nemoci je jistě možné se předem objednat na dobu mimo ni).

Přestože Vám zaměstnavatel musí výše uvedené volno poskytnout i ve zkušební době, může právě to hrát roli v jeho rozhodování, zda si Vás ponechá nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.