Myslím si, že nic nedokážu

Od: Datum: 17.02.13 22:56 odpovědí: 7 změna: 18.02.13 07:31

Dobrý den, je mi 16 a studuji na anglickém gymnáziu. Už dlouho mě trápí taková věc. Bojím se, že v životě ničeho nedosáhnu. Ve škole jsem spíše nadprůměrná, známky mám jedničky, dvojky, vyjímečně nějaká ta trojka, ale v ničem jednoznačně nevynikám. Mám docela představu o tom, co bych chtěla studovat, ale po vysoké (jestli ji vůbec zvládnu), co můžu dělat? Mám spoustu kamarádů, kteří mají třeba horší známky, ale umí něco, čím se vždy mohou uživit. Kamarádka od tří let závodně lyžovala- v případě nouze o zaměstnání si udělá krátký kurz a bude špunty ve skiareálech učit jezdit. Další kamarád zvládá grafiku, jiný zase opravuje auta. Já prostě neumím nic. Jo jazykům věnuji větší píli, než spolužáci, ale znám i lidi, kteří mluví PLYNNĚ čtyřmi jazyky a nemůžou sehnat práci. A to já ještě neumím pořádně ani dva. Naši ve mě mají důvěru a mají na mě obrovská očekávání, protože jsem vždy byla takový ten "premiant", teď už sice nejsem, ale považují mě za hrozně chytrou, což podle mě není pravda. Ani nevím, jestli potřebuji nějakou radu, jen jsem z toho nešťastná. Při vší té nezaměstnanosti můžu nakonec skončit i s vysokou školou u pokladny..

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.13 23:06

U pokladny skončit můžeš. Bohužel realita, co si budeme namlouvat. I když si myslím, že se zbytečně podceňuješ, je to pořád lepší, než si malovat vzdušné zámky a pak být zklamaná. Takhle můžeš být jen mile překvapená. A určitě něco umíš.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.02.13 23:08

Myšlenky tvoří realitu. Kamarádi třeba nejsou takové hvězdy jako ty, ale možná jsou úspěšnější právě proto, že si snad ani v myšlenkách nepřipouštějí že něco nezvládnou. Všechno je jen ve tvé hlavě. A je ti jenom 16 - klidně můžeš být za 30 let prezidentkou. Pokud bude tenhle server ještě fungovat, připomeň mi to - budu tě volit

*placni*

Od: monty*
Datum: 17.02.13 23:16

Neumím odpovědět přesto si dovolím polemizovat nad větou. Někdo umí plynně čtyři jazyky a nemůže sehnat práci... tomu nevěřím já naopak dovolím tvrdit, že ten kdo umí jazyky je "hodně mil" před ostatními zejména na tzv. trhu práce.

Od: luke237
Datum: 17.02.13 23:58
Taky bych tvoji budoucnost nevidel tak cerne. Naopak si myslim, ze mas pred sebou dost jistou budoucnost. I kdyz se "nijak" podle sebe neuplatnis, porad budes schopna si najit praci jako dobry radovy zamestnanec na zaklade sveho vzdelani a znalosti (znalost jazyku ti pomuze dot slusne prolezt zivotem). Nezapomen, ze dost veci k zamestnani se naucis na vysoke skole. Stredni skola je jen takovy obecny zaklad. Ty chodis na vyberovou a predpokladam, ze i narocnejsi nez beznou, stredni skolu, takze zaklad mas (nebo po skonceni budes mit) lepsi nez ostatni zaci v tvem veku.

Kdyz budes v zivote jen trosku aktivnejsi a pujdes za svym cilem, tak se ti ihned otevira kvuli jazykum prakticky cely svet nebo muzes zustat "doma" a se svetem jen komunikovat/obchodovat, podle toho, co ti bude zrovna v te chvili vyhovovat vice.

Clovek, ktery umi plynne 4 jazyky a je bez prace, tak takoveho bych chtel videt (pokud temi jazyky zrovna nejsou klasicka latina, homerska rectina, biblicka aramejstina a staroveka kopstina. Tam bych chapal, ze pocet dostupnych mist bude omezeny. *smich* Presto bych ale silne premyslel o tom, jestli pocet lidi znajicich tyto jazyky neni jeste omezenejsi :D)

Od: radas*
Datum: 18.02.13 06:56

Já bych to také neviděl až tak černě.

- u pokladny můžeš skončit, to si nebudeme namlouvat, možné to je, ale máš náskok nad těmi ostatními a můžeš se porozhlížet po lepším místě. Příklad: Pokud bude u pokladny člověk, který je vyučen oborem pokladník, asi u toho místa zůstane. Pokud bude chtít dál, musí ještě něco vystudovat. Ty už tohle všechno budeš mít a tak po nějaké době můžeš být povýšena na vedoucí obchodního domu.

- jazyky jsou dnes velmi žádané, když už neseženeš nějaké místo ve firmě, můžeš nabízet doučování, o to bude zájem vždy, nebo individuální překladatelství - můžeš nabídnout také přijatelnější cenu

- neříkej mi, že stále ležíš ve knížkách, máš určitě nějaké koníčky, tak je později můžeš proměnit i ve své zaměstnání

Od: luke237
Datum: 18.02.13 07:20

Jeste k te pokladne, ktera te tak strasi. Jak uz lidi napsali, skoncit u pokladny neni nic tak strasneho. Kazdy v zivote padne parkrat na usta a muze treba propadnout az uplne dolu k pokladne. Tvoje vyhoda je, ze uz predem budes vedet, ze to pro tebe nebude nikdy konecna, ze to v nejlepsim pripade bude jen docasne misto, nez se zase uchytis a vydrapes nahoru, kam svym vzdelanim a znalostmi budes patrit. Takove moznosti ti opravdove pokladni mohou jen zavidet. Pro ne to je typicke zamestnani pro jejich vzdelani a znalosti a v nic vyrazne lepsiho v blizske budoucnosti narozdil od tebe nemohou doufat.

Je ti teprve 16 let, to znamena, ze jsi jeste minimalne tak 6-7 let od doby, nez ukoncis skoly a budes muset nastoupit do prace a za tuto dobu uz bude krize urcite za nami. Jestli presto nebudes v CR s nabidkami spokojena, muzes se hned uchazet o praci v Nemecku a UK (nebo jake jazyky se ve skole ucis). Uvedom si, ze lide jen o par let starsi nez ty tyto moznosti vubec nemeli. Kazde prekroceni hranice vyzadovalo nutnost pracovniho povoleni a ta se rozhodne nerozdavala na potkani. Vaz si techto moznosti.

Od: ladaadal*
Datum: 18.02.13 07:31

Už díky té obavě bych to neviděl tak černě. Znamená to, že o tom přemýšlíš, což v 16ti letech značí, že časem budeš mít dost vysoké cíle. Neztresoval bych se tím a soustředil se na studium. Správný směr a cíl přijde sám, ani se nenaděješ.

doplněno 18.02.13 07:32:

Jémine, asi mám ještě zalepené oči - samozřejmě "nestresoval".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.