Lze Bibli chápat doslova?

Od: Datum: 16.02.13 19:20 odpovědí: 38 změna: 01.04.13 21:49

Mám jednoho kamaráda, který je hodně věřící, několikrát týdně chodí do kostela a když se spolu o něčem bavíme, často se ohání "písmem svatým". Před časem jsem s ním měl menší spor (čeho se týkal není podstatné) a já jsem mu jako důkaz na podporu svého tvrzení odcitoval jednu pasáž z Bible. Kamarád mi na to pohotově odpověděl, že Bibli nelze brát doslova, protože je napsaná tak, aby se lidem líbila. Tak jsem se ho zeptal, čemu teda v té Bibli můžeme věřit, když ji nelze chápat doslova. Na to mi odpověděl, že Bible se musí správně vykládat, což ale může jenom kněz, nebo člověk s patřičným vzděláním...

Chtěl bych se zeptat, jak to vnímáte vy, lze Bibli chápat doslova?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 16.02.13 19:29

Bible je 100% pravdivá a je nutné ji brát doslova a do písmeně - asi jako Staré pověsti české...

*bzum**smich*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.02.13 19:29
avatar

Určitě ne. Spousta věcí je tam v jinotajích, ale že by to směl vykládat jen kněz, to pravda není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 19:32
avatar

Ne nadarmo se říká, že bible je kniha knih. "Čtěte bibli, tam to všecko je"- Werich. *hej*Neznám větší horor, než je bible. Otec obcuje s dcerou, bratr prodá bratra za mísu čočky, otec zabije syna,. . .krev, zrada, úchylnosti, morbidnosti, hnus, co si lidé dokáží navzájem udělat! Vůbec nemá cenu uvádět jednotlivé příběhy a poučení. *hej*Často si odporují a jdou proti sobě. Vykládat se dají ledasjak a obratný řečník a manipulátor dokáže i nemožné. Doslova bibli brát nelze. Myslím si, že každý nosíme boha v sobě. Říkáme mu svědomí. *modla*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.02.13 20:31
avatar

> babkazov®
Nezlobte se, ale vy máte dojem, že lidé takový nejsou, že jsou všichni laskaví, navzájem si neškodí a nejsou schopni jeden druhému ublížit nebo ho zradit? Bible některé případy, které jste uvedla, popisuje, ale v žádném případě je neschvaluje. Právě naopak.
Že se Bible dá vykládat všelijak, je takový obecně rozšířený omyl. Když se ale zamyslíme hlouběji, zjistíme, že žádné slovo nemá nekonečně mnoho významů, tím méně věty nebo celé části textu. (Jen tak bokem, pěkně se to uvádí v jedné knížce: "Kdyby se z Bible dala odvodit jakákoli myšlenka, kterou lze logicky obhájit, pak by už kvůli tomu byla Bible tou nejpozoruhodnější knihou svěra, protože žádné jiné literární dílo nemůže logicky znamenat cokoli, co si čtenář vybere.") Souhlasím s vámi, že někteří se Biblí ohání a snaží se "s její pomocí" ovládnout druhé a obhájit to, co se jim zrovna hodí, bez ohledu na samotnou Bibli. Ovšem prochází jim to jenom z toho důvodu, že lidé nechtějí znát Písmo, raději věří tomu, co jim kdo řekne nebo se jim líbí, než aby sami věnovali čas studiu Bible a na základě toho nakládali se skutečností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 19:35
avatar

Zdravím, podle toho, jak to popisujete, je vidět, čemu váš kamarád věří. Nevěří Bibli, ale výkladu katolické církve, věří v lidské náboženství a z toho plynoucích důsledků.
A když se srovná učení řkc (o kterém si troufám tvrdit 97 % obyvatelstva myslí, že je to církev křesťanská) s Písmem svatým, je to v jednoznačném rozporu. Bible je Bohem vdechnutým Písmem (2 Tm 3, 16). Sám apoštol Pavel chválí na jiném místě Timotea, že zná od dětsví Svatá Písma (2 Tm 3, 15). Pán Ježíš Kristus, když cituje Bibli, odvolává se na stvoření (např. Mt 19, 4), potopu (Mt 24, 38), Jonáše (Mt 12, 40) a další starozákonní události a nepřirovnává je k mytologii. Bere je jako doslovnou historickou událost.
Váš kamarád (a každý, kdo bere Bibli jenom do té míry, do jaké se mu hodí) je jako člověk, který by např. o učebnici řekl, že je plná omylů, nepravd a špatného učení, ale poskytne výborné vzdělání. Nebo jako bychom o někom tvrdili, že je to osoba s velmi pokřiveným a nepřátelským charakterem, ale bude to výborný životní partner.

doplněno 16.02.13 19:36:

Jinak píšete, že to není podstatné, ale docela by mě zajímalo, o čem konkrétně jste měli spor. Kdyžtak pošlete SZ, pokud nechcete psát sem...

doplněno 16.02.13 20:27:

Lk 11, 21
Je potřeba podívat se na celý kontext. Pán Ježíš byl obviněn od farizeů, že vyhání démony nečistým duchem (všimněte si, že jeho odpůrci nepopírají, že se stal zázrak, ale obviňují ho, z jakého zdroje se tak stalo). Pán Ježíš jim ve verších 16-19 ukazuje, jak je to nesmyslné nařčení. Verš, který jste citoval, ukazuje, že člověk musí být silný, tak jako ten, kdo je plně ozbrojený, dobře střeží svůj palác, tak i věřící člověk musí být plně vyzbrojen Božím Slovem a Duchem (např. Ef 6, 11), aby mohl obstát.
Lk 22, 36
V tomhle úseku Pán Ježíš říká svým učedníkům, že když byl s nimi, oni měli ve všem dostatek. Teď se ale musí naplnit, co bylo předpovězeno, že Boží Syn musí být obětován za naše hříchy (Iz 53, 12). A proto se teď musí postarat sami o sebe, a pokud bude třeba, se i bránit. Zase to ale znamená bránit se především Božím slovem.
Ohledně zbraní a jejich vlastnictví, křesťané jsou vybízeni k tomu, aby byli následovníci Boží (Ef 5, 1; řecký výraz v originále zmamená imitátor) a žili v lásce - to myslím mluví za vše. Nikde není příkaz k tomu, aby křesťané nevlastnili zbraň např. pro sportovní vyžití, sebeobranu nebo lov zvířat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: astar*
Datum: 16.02.13 19:49

Týkalo se to práva na vlastnictví a nošení zbraní (kamarád je zapřísáhlý odpůrce zbraní). Odcitoval jsem mu tyto pasáže z Bible:

"Střeží-li silný muž v plné zbroji svůj palác,jeho majetek je v bezpečí.”
Lukáš 11:21
"Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho."
Lukáš 22:36

Od: aneta*
Datum: 16.02.13 20:36

Bibli je někdy psána i v podobenstvích.

Na tento dotaz je možno získat odpověď např na: http://www.slovobozi.cz/index.php/biblicke-otazky

nebo http://www.kam.cz/kontakt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.02.13 19:41

Nejlépe by ji vyložil ten, kdo jednotlivé části sepsal. Jinak jsou to mluvkové. Je to jako u výkladu zákonů. Kamarád je chudák, když se odvolává na jiné, nemá vlastní názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.02.13 20:04
avatar

V dnešním materiálním světě, není divu, že lidé hledají i duchovní vyžití. Proto je spousta náboženství, která se právě vyrojila po roce 89. Možná kamarád nenavštěvuje katolický kostel, tam lidé nepřijdou osobně do styku s Biblí. Možná chodí do jiného kostela, to nepíšete. Bibli bych nebrala ve všem doslova. Bible je vlastně o histori Izraelského národa, tak, jako každý národ má své sepsané dějiny. Bible je psaná v symbolech, v proroctvích a každý jí porozumí jinak, podle svého rozumu, ale nikdo nemá patent, vnucovat svůj názor druhému. Ale každý si může vybrat to dobré, to příkladné. Já bych řekla: Chceš číst o lásce? Čti Bibli. Chceš číst krvák? Čti Bibli. Chceš číst detektivku? Čti Bibli. - pt

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bible

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.02.13 20:50
avatar

Hezky jsi to napsala Pt. Ale raději si vyberu knihu v žánru který se mi líbí. A to se mi můžou líbit všechny. Ale odmítám číst Bibli a hledat v ní seskupení všech žánrů. To by mne jako milovnici literatury neuspokojilo. Ale v principu pravdu máš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.02.13 21:01
avatar

Já jsem navázala trochu na příspěvek "babkazov". Ale každého věc, co si ke čtení vybere, tím jsem nechtěla nic vnucovat, bylo to spíš symbolicky. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.13 21:24
avatar

> pt®
Dovolím si reagovat na váš příspěvek "každý si může vybrat to dobré, to příkladné".
To je přesně to, co jsem popisoval ve svém prvním příspěvku. Bible není nějakým souborem morálních nebo etických pravidel, nějakou dílenskou příručkou, z které bych si vzal to, co zrovna potřebuju, zbytek jako by mě nezajímal a nestaral jsem se o něj. Bible o sobě opakovaně a na mnoha místech prohlašuje, že je Božím Slovem pro nás lidi, že to není učení pocházející od člověka, ale od Boha. Že jsou lidé hříšní kvůli pádu Adama, že jediná cesta zpět k Bohu je skrze víru v Božího Syna Ježíše Krista, který na sebe vzal naše hříchy a který jediný splnil dokonale Boží standard - on byl ukřižovaném pro naše provinění a vzkříšen pro naše ospravedlnění.
Pokud Bible nemluví pravdu nebo nevěřím jejímu původu, proč bych měl akceptovat to další, co nabízí? Vždyť je to přece, jako bych o někom tvrdil, že lže, a že co popisuje, není pravda, ale můžu se od něho na základě jeho výpovědí učit a mít z toho obrovský užitek. Proto Bible musí být akceptována, nebo odmítnuta jako celek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 25.02.13 11:53
avatar

"honzs", když píšu, že si každý může vybrat z Bible to dobré a příkladné, tak to také zanmená, že to ostatní si může vzít k ponaučení. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 21:11
avatar

Bibli je dobré znát.A to doslova. Před časem se mi vnutila do kupé ve vlaku matka s dcerou,které propagovaly nějakou sektu,už ani nevím jakou,myslím protihusitskou církev.Když jsem se dal s ní do diskuze,tak dostala přehršel argumentů přímo z bible,že za 10 minutek odtáhly se staženým ocasem.A to nejsem věřící.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 16.02.13 21:24
avatar

Jabrako, už jsem byla nucena také použít tuto metodu. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bible
Datum: 16.02.13 23:00

Ano,toto říkám své nevlastní skorodceři,když se kroutí před zkouškama,když se má šprtat *smich* ,čím víc toho víš,tím méně lidí tě v životě "očůrá".Nakonec,když jsme u té Bible,jak je psáno: "Pravda vás osvobodí.." ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 22:49
avatar

Ne všechno z Bible lze chápat doslova, ale pod tím nánosem z pozdějších dob tam se tam podle mě skrývá dávná historie minimálně naší sluneční soustavy a planety země. Co mě k této úvaze vede? Čím víc toho vím o Darwinově teorii makroevoluce, tím víc protiřečících si nesmyslů v ní nacházím. Takže bych řekl, že makroevoluce, narozdíl od mikroevoluce nemohla v minulosti nastat ani v řádu milionů let.

Na druhou stranu, naše civilizace zatím není nějak enormně technicky rozvinutá a už uvažujeme o možné terraformaci jiných planet, tak proč by planeta země nemohla být dlouhodobým výsledkem takového procesu? Třeba skutečně nějaká jiná civilizace utvořila tuhle planetu do podoby jak ji známe. To co je napsáno v Bibli tomu zhruba odpovídá. Adam a Eva vytvoření "bohem" jako klony přizpůsobené pozemskému podnebí. Nějaká základní, uměle vytvořená skupina rostlin a živočichů, která se později vyvíjela do dalších forem. To není nemožné - už se současnou technikou dokážeme číst genom a to je základ pro to, naučit se genom upravovat a tvořit. Podle některých vědců už za pár let dokážeme "naprogramovat" vzhled jakéhokoliv živého organizmu díky pokročilé nanotechnologii a budeme tak moci oživit vyhynulé druhy nebo dokonce vytvořit druhy zcela nové. Nebudeme už tím pádem na úrovni "boha", který podle Bible vše stvořil? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bible
Datum: 16.02.13 22:55

je to hezké,ale pořád ti tam ale schází to uvědomění,že existuješ a nemáš to ze své vůle,...i srdce ve tvém těle ti bije samo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.13 02:17
avatar

Nerozumím. Svoji existenci si pravděpodobně uvědomuje každý dostatečně komplexní a inteligentní organizmus, možná si ji uvědomí v budoucnu i počítače. Nemyslím si že uvědomění si sebe sama je výsadou pouze lidí. Srdce samo nebije, bije díky elektrickým impulzům z mozku a žlázám s vnitřní sekrecí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bible
Datum: 17.02.13 09:28

Nerozumíte,neva.A co ty ostatní organismy? ;) Nedostatečně "komplexní" a "inteligentní".*smich* Ty elektronické impulzy z mozku neinicujujete Vy Vaší vůlí,přesto své tělo považujete za své.Navíc kdyby srdce přestalo bít,mozek by naopak přestal fungovat a celé tělo by skolabovalo.;) Tělo funguje jako celek.Mozek můžete považovat za nadřazený srdci či jiným orgánům,ale bez těchto orgánů by přestal mozek fungovat také. Když takto dumáte o světě,uvědomujete si,že to jste Vy kdo ten svět vnímá? Když přijdete k potoku,uslyšíte jak žbluňká,šumí,zurčí,atd...Když u toho potoka nebudete,bude žbluňkat a šumět? ;)*smich* Určitě řeknete,že bude tam šumět a zurčet,protože si to pamatujete...*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.13 15:54

to není tak 100% pravda že se nadaji ty impulsy ovládat.. někteří lidé jsou schopni si zastavit srdce ale to už je asi vyšší level.. jelikož nam pracuje mozek tak na 10% tak si nemužem moc vyskakovat..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bible
Datum: 16.02.13 22:50

Váš kamarád je koukám odborník.*smich* Bible je napsaná,aby se lidem líbila? *smich* No nevim...*smich*Z Bible je čtivý spíše Nový zákon,Evangelia. Ostatní jsem jen tak přelétl a většinu nečetl vůbec. vykašlete se na theologické výklady a udělejte si úsudek sám pro sebe. Pokud shlédnete nějaký výpravný film o Ježíši,ani nemusíte Evangelia číst,protože se dozvíte líbivější formou co se v nich píše. Pokud jste ale "poeta" a rád čtete,tak se třeba ochudíte o nějaké pasáže jako třeba tento půvabný úvod z Evangelia sepsané Janem:

"Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo byl Bůh.To bylo na počátku u Boha. Všechny věci povstaly skrze něj a bez něho nepovstalo nic, co je.V něm byl život a ten život byl světlo lidí.A to světlo svítí ve tmě, ale tma ho nepohltila...".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.13 10:01
avatar

bible- Opravdu je to půvabné. Krása! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 17.02.13 00:50
avatar

Dobrý den, tazatel se ptá, zda lze Bibli chápat doslova. Řekl bych, že největší průser je, když ji právě někdo chápe doslova. A ještě větší průser je to u Koránu - viz zpravodajství (zatím jen zahraniční). To není nic proti víře nebo věřícím, ale proti "vykladačům" víry. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: knopka*
Datum: 17.02.13 09:56

Lze ji chápat jak se komu hodí,někdy je přímá odpověd někdy s nějakým kontextem,1 kněz to bude vykládat třeba trochu jinak než jiný.Vždycky je to na svobodné vůli člověka,Bible ukazuje směr ale slepé dodržování zásad a pokynu a nařízení občas převládá nad podstatou víry samotné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aneta*
Datum: 23.02.13 14:49

2. část Bible - Nový zákon je pro nás důležitá, neboť nám ukazuje jak se dostat do nebe. Ježíš Kristus je ta cesta, pravda a život, jenom skrze víru v Něj nám mohou být odpuštěny hříchy - neprabosti, špatné jednání, když mu je vyznáme, neboť On vzal na svém těle naše hříchy na kříž, abychom zemřeli hříchu - tedy dál nečinili zlé, a žili spravedlivě.Vyznáš-li svými ústy Ježíše jako Pána /neboť Jemu je dána veškerá moc na nebi a na zemi. Budeš-li jej milovat, tzn. jednat podle toho co říká, odpouštět, mít úctu k lidem,tedy mít bratrskou lásku k bližnímu, usilovat o pokoj svatost/ a uvěříš-li ve svém srdci, že vstal z mrtvých, budeš spasen úúúžasnééé /tj. zachráněn, tj. až odejdeme ze svého těla, my nejsme to tělo /úmrtí/, bude s ním věčně v radosti žít v nebi. Když se nám něco tady na zemi nepovede a vyznáme mu to slovy s rozhodnutím v srdci, že tak již nechceme jednat, Bůh nám to odpustí, nezapomenout odpustít i těm, co se proti nám provinili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aneta*
Datum: 23.02.13 15:53

Ano, v Novém zákoně, v Bibli je dobrá zpáva pro lidstvo, záchrana skrze Ježíše Krista.

zajímavý odkaz jsem našla: http://mladez.bjbjablonec.cz/news/prava-radost/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 23.02.13 19:11

Mládež Bratrského sboru jednoty baptistů. Proč to na těch stránkách tají?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.04.13 20:56

Aneto, napiš já věřím a jiné nechat to na nich.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 23.02.13 16:19

Bible není napsána tak, aby se líbila lidem. Bible byla sestavena s kanonizovaných (schválených) textu (knih) dle tehdejších rozumových schopností sestavitelů. Tudíž se do ní nedostalo vše co bylo dostupné. Ne vše se prostě hodilo do krámu, případně nebylo pochopeno. Bible je především výsledek potřeby a představ tehdejší prvotní církve.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasgulas
Datum: 23.02.13 16:35

Přesně tak, a proto čtu pouze Necronomicon :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aneta*
Datum: 23.02.13 18:49

Bible je sepsána podle skutečných historických událostí. V Ježíši Kristu je nám zjeven Bůh. Kdo chce pochopit, pochopí.

zajímavé stránky: http://hledamboha.jesus.net/

a různá zajímavá videa: http://www.jesus.707.cz/VIDEO.htm

Bůh vám požehnej.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.13 19:43
avatar

> montgomery®
Kánon Nového zákona nevznikl jako výsledek nějakého konkurzu literárních děl, ale ratifikovalo se v něm to, co už předtím křesťané považovali a chápali jako Boží Slovo. Když si porovnáte např. evangelia s nekanonizovanými apokryfními texty, uvidíte jednoznačný rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 25.02.13 13:02
avatar

To je takove pekne slovo ta RATIFIKACE.

Krasne to vystihuje, to co se zrejme tehdy stalo. Co se hodilo do kramu bylo schvaleno - ratifikovano, no a zbytek byl jednoduse zavrzen a zapomenut.

Tedy ne, co se povazovalo a chapalo za slovo bozi, ale spise, co se rozhodlo, ze se bude za slovo bozi prosazovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.04.13 20:28
avatar

Zbytek nebyl zapomenut, můžete si jej snadno dohledat, pokud budete chtít.
Jak jsem uvedl výše, porovnáte-li nekanonizované knihy a knihy zařazené do Nového zákona, shledáte, že buď platí jedno, nebo druhé. Zatímco evangelia psali očití svědci a popisuje se nich realisticky to, co se událo (nic nepřiklášlují, popisují Ježíšovy učedníky jako lidi z masa a kostí, včetně jejich časté tvrdohlavosti, zbrklosti a nechápání toho, co jim Pán říká), a jsou psány v době, kdy ještě žili přímí svědkové vzkříšení Krista, v apokryfních spisech najdete mimo jiné fantaskní prvky připisované apoštolům, navíc byly psány o mnoho desítek let později, nejdříve ve 2. století našeho letopočtu. Doporučuji např. publikaci Kauza Kristus, kde je toto a mnoho jiného rozebíráno nezaujatým autorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 21:28
avatar

Strašně ráda bych byla "věřící", protože víra by mi pomohla vyřešit mnohé problémy - ale prostě nemůžu. Bibli chápu jako literární dílo - podobně jako staré pověsti české atd...

Pokud nějaký "Bůh" je - tak je to přírodní síla - která o nás neví - síla, které je úplně jedno, k čemu se modlíme a v co věříme - a my jsme vůči ní něco jako mravenci a podobná havěť vůči nám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verici
Datum: 01.04.13 21:36

Tak vidíš že něčemu přece jen věříš :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 21:49
avatar

Nic jinýho mi nezbývá - vůči nekonečnosti vesmíru jsme fakt jenom mravenečkové - nikdy to asi opravdu nepochopíme, myslím že na to lidskej mozek není stavěnej i přes všechny vědecké znalosti - proto jsou mnozí význační světoví vědci taky věřící. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.