OSVČ v dlouhodobé prac.neschopnosti

Od: Datum: 16.02.13 18:07 odpovědí: 7 změna: 13.05.13 20:00

Dobrý den,

Pracuji jako OSVČ ,platím minimální zálohy na soc pojištění(1836) a neplatím nemocenskou,nemám na to a dosud jsem nestonala.V červnu mám jít na operaci,po které budu v dlouhodobé pracovní neschopnosti(cca 3 měsíce).Nevím,co by pro mě bylo lepší-začít si honem platit nemocenskou a nebo potom přerušit živnost a přihlásit se na úřadu práce?Vím,že ani v jednom případě nebude částka vysoká,ale hledám,co by bylo přece jen výhodnější,abych nebyla úplně bez peněz.Nevím,jestli nebudu muset z toho ještě platit sociální a zdravotní. Prosím poraďte.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 16.02.13 18:15

Když si začnete platit dobrovolné nemocenské, tak třitýdny nedostanete nic a pak je toho hodně málo, pokud si platíte minimální zálohy, ale to konkrétně nepíšete. Možná lepší než nic. Na ÚP Vám nemocenskou také nezaplatí. - pt

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 16.02.13 19:59

Platit si zdravotní pojištění je povinné ze zákona. Nebo si tu operaci budete platit sama? ;)

Datum: 17.02.13 02:50

Ale no tak, řeč je o nemocenském pojištění a ne o zdravotním.

Pro tazatelku by bylo výhodné individuální soukromé pojištění, ale je tam asi zádrhel s vědomím zdravotního stavu. Nutno projednat přímo s pojistitelem.

Z možností nemocenská nebo přerušení živnosti vyjde lépe nemocenská, ale musíte co nejdříve započít nemocenské pojištění. Dostanete sice jen minimum (podle věku), ale aspoň něco k tomu, že nemusíte platit ostatní pojistné po dobu neschopnosti.

Ohodnoceno: 1x

Od: hop®
Datum: 17.02.13 22:28

Obávám se, že tazatelka tou nemocenskou myslí zdravotní pojištění, když říká, že si platí pouze sociální pojištění...

Od: pt®
Datum: 18.02.13 18:03

Hope, sociální pojištění, které se platí OSSZ, je ze dvou částí. Jedné povinné a z druhé dobrovolné, "na ročním přehledu jsou uvedená přesná procenta" a to je právě ta nemocenská. Pak je zdrav. poj. které se platí zdravotní pojišťovně a je také povinné. - pt

Datum: 17.02.13 06:02

Nemocenské pojištění byste si musela začít platit hned (nárok na nemocenské od 22. dne nemoci mají OSVČ teprve po 90 dnech účasti na nemocenském pojištění).

Pokud byste přerušila živnost a zaregistrovala se ÚP, nebyla byste nemocensky pojištěna (stát za uchazeče hradí pouze zdravotní pojištění, sociální nikoliv).

V době nemoci byste nebyla uchazečem o zaměstnání, takže by Vás ÚP ani nezaevidoval. Živnost není nutné na dobu nemoci přerušit, pouze byste činnost v době pobírání nemocenského nemohla vykonávat Vy osobně.

V době nemoci není nutné platit všechna pojištění, nemusela byste hradit zdravotní (to za osoby pobírající nemocenské hradí stát) a nemocenské pojištění, ale neznám přesné podmínky u OSVČ.

Přesné informace byste měla získat u své zdravotní pojišťovny (zdravotní pojištění) a na OSSZ (sociáloní a nemocenské pojištění).

Ohodnoceno: 2x

Od: kes*
Datum: 13.05.13 20:00

Teď řeším podobnou situaci. Jsem OSVČ, ale půjdu na operaci a vím, že budu práceneschopná alespoň půl roku. Takže rychle jsem se odhlásila ze zdravotní pojišťovny - jako přerušení činnosti a přihlásila jsem se jako samoplátce (platím měsíčně 1080,- kč), nemocenské jsem také neplatila (pro mě to bylo absolutně nemožné, abych marodila), takže jsem se odhlásila jen na důchodovém pojištění (to platit nemusím i když se mi ty měsíce jakoby nezapočtou na důchod). Na úřad práce mě asi nevezmou, jelikož budu práce neschopná, tudíž nespňuji podmínky pro přijetí, aby za mě platili alespoň zdravotní a soc. Když mě tedy nevezmou, tak se budu ptát dál, jestli vůbec mám nárok na nějakou podporu, když teď vůbec nevydělávám. Vůbec nevím, kam se obrátit, tak holt zase budu prohledávat internet a rady kamarádů Holt, dnes je to těžké být podnikatelem) Celý roky nemarodíte, a až to přijde, čekáte, že se stát o vás trošku postará, než se zas postavíte třeba na nohy. Někteří žijí jen ze sociálních dávek celý život, ale když to člověk "skutečně potřebuje" a kolikrát nemůže ani na ty nohy, aby si doběhl na úřad, tak je to skutečně těžké. Přeji Vám, abyste to vyřešila, co nejrychleji a kdybyste našla nějaký tip, kam se obrátit, budu ráda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.