Společenství vlastníků je povinné?

Od: Datum: 15.02.13 13:14 odpovědí: 4 změna: 16.02.13 03:34

Dobrý den, prosím, nevíte někdo, jestli, nebo kdy, je založení společenství vlastníků povinné? A podle jakého zákona?

Děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.13 14:18
avatar

Společenství vlastníků je skutečně povinné a řídí se ustanoveními tohoto zákona:Zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy... (zákon o vlastnictví bytů)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pravnik
Datum: 15.02.13 14:37

Společenství vlastníků se nezakládá, ono vzniká automaticky při splnění zákonných podmínek, následně se jen tzv. institucionalize, t.j. svolá se shromáždění, za přítomnosti notáře se přijmou stanovy a zvolí výbor.Členem SVJ je ze zákona každý vlastník jednotky v domě, ať chce či nechce; z SVJ nelze vystoupit jinak, než prodejem/darováním jednotky jinému, jinak lze jen nezúčastňovat se shromáždění SVJ (a pak se ničemu nedivit)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.13 14:44

přesně tak, pokud se podloví spoluvlastníci dohodnou na rozdělení nemovitosti na (ne)bytové jednotky dle zákona o vlastnictví bytů, a tato změna je vložena do katastru nemovitostí, vzniká SVJ.. a dále viz "pravnik" (kterému jsem nemohl dát "dobrou odpověď", tak alespoň slovní hodnocení)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 16.02.13 03:34

Dík. Kolegovi v práci totiž přišlo nějaké "donucovací" psaní, že to musí založit. Je jich asi 5 majitelů co mají každý jeden byt v jednom domě. Už je stál dost peněz notář, změna účtu v bance na podnikatelský a tedy dražší účet, tak ho zajímalo jestli to vůbec bylo potřeba. Jak čtu, tak bylo. Ještě jednou všem dík.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.