HZDS levice nebo pravice?

Od: odpovědí: 7 změna:

Prosím o radu, zda Mečiarova strana HZDS byla zaměřena levicově nebo pravicově? Potřebuji to pro práci do školy a nemohu se nikde jednoznačně dočíst. Děkuji

7 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar figurek

napiš, že HZDS nebylo zaměřené ani levicově, ani pravicově, ale národně a populisticky. Taková charakteristika je snad pravdě nejblíž.

 


0x

Levičáci.

doplněno 08.04.13 12:16:

Lujsi, z té první věty, co jste napsal, jsem také vycházel.

 


0x

Tak to ani omylem. HZDS rozhodně nikdy nebyla levicovou stranou. Jde o konzervativně a nacionálně zaměřený politický subjekt. Zdůrazňují národní prvky a tradiční hodnoty. To, zda je taková ideologie blíže pravici či levici, je ne dlouhou debatu (ostatně koncept levice versus pravice je velmi zjednodušující). Osobně se domnívám, že jde spíše o stranu středu s populistickou národoveckou rétorikou.

 


0x
avatar lujs

Chtělo by se říct že Mečiar jako bejvalej komunista asi nebude tzv. ,,pravičák" ale když se podívám kolik bejvalejch komunistů je u nás po roce 89 skoro až fanatickejch pravičáků tak?!?!?!? *ee**plac**zed*

I když já nějak to dělení na pravici a levici nechápu a neuznávám.

 


0x
avatar ringo

Vzhledem k tomu, že vznikla jako odnož Verejnosti proti násiliu, tak by měla být pravicová.

 


0x

Spíš bych řekla, že fašistická

 


0x

Pokuste se určit podle následujících kriterií. miro

Základní rysy pravicové politiky
Různé pravicové směry vyznávají odlišné myšlenky, spektrum se pohybuje od principů jakými jsou svoboda, individualismus, tradice, až po principy jako autorita, řád, hierarchie, povinnost, reakce a nacionalismus.
Pravice odmítá rovnostářství, nerovnost mezi lidmi vnímá jako neodstranitelnou či odstranitelnou za cenu omezení svobody, ale vnímá nerovnost někdy také jako užitečnou, jelikož má podporovat neutuchající boj za zlepšení společnosti. Pravice (na rozdíl od levice) klade důraz více na individualismus než na kolektivismus.
Prosazuje zaručenou ochranu soukromého vlastnictví a svobodu podnikání, to považuje za podmínky nezbytné k životu a prosperitě společnosti. Její liberální odnože převážně odmítají výrazné zásahy státu do fungování ekonomiky, podle principů neviditelné ruky trhu. Pro neliberální to nehraje velkou roli. Za pravicové se považují konzervativní, ekonomicky liberální a monarchistické politické strany a uskupení.

Za krajní pravici se považují politické strany a uskupení (neo)fašistické a (neo)nacistické. Toto pojetí například kritizoval myslitel Rakouské školy Friedrich August von Hayek, který tvrdil, že nacismus a fašismus pro svůj kolektivismus, komunitarismus a intervencionismus nemohou být řazeny na pravici, která se projevuje opačnými idejemi, ale právě na levici, jako radikální vyústění socialismu.
Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a provozovány za účelem dosažení zisku. Ekonomické parametry (např. ceny) jsou určovány prostřednictvím volného trhu (nabídkou a poptávkou), a to i ceny práce, nikoli řízeny pouze zásahy státu (jako v Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a provozovány za účelem dosažení zisku. Ekonomické parametry (např. ceny) jsou určovány prostřednictvím volného trhu (nabídkou a poptávkou), a to i ceny práce, nikoli řízeny pouze zásahy státu (jako v řízených či plánovaných ekonomikách).

Základní rysy levicové politiky
Vyznačuje se sympatiemi pro takové principy, jakými jsou svoboda, rovnost, bratrství, pokrok, reforma a internacionalismus.
Akcentuje rovnostářství, prosazuje politickou rovnost, sociální rovnost, v různé míře i ekonomickou rovnost a prosazuje také rovnost příležitostí prostřednictvím ochrany sociálně slabších vrstev. Dále upřednostňuje státní, družstevní nebo jinou společnou formu vlastnictví výrobních prostředků před vlastnictvím soukromým. Je pro náboženskou rovnost, případně se staví proti náboženství.
Hájí práva a zájmy nižších a středních vrstev společnosti, zvlášť zájmy zaměstnanců proti vlastníkům výrobních prostředků. Vyžaduje, aby se tyto vrstvy účastnily na uskutečňování politiky (prostřednictvím odborových organizací či samosprávy pracujících).Přiklání se spíše ke kolektivním formám podnikání, staví se za vyšší míru zásahů státu do ekonomiky. Snaží se zavést rozsáhlé sociální zabezpečení, které vede k vysokému zdanění příjmů. Prosazuje decentralizaci moci, klade spíše důraz na kolektivismus než na individualismus. Za levicové se považují sociálně-demokratické, socialistické, eurokomunistické, radikální a mnohé liberální politické strany, většinou i strany zelených
Za krajní levici se označují komunistické strany, především nereformované a anarchistické organizace. Výjimečně se k levici řadí i nacionalistické subjekty, většinou se separatistickým programem.
Socialismus v širším smyslu jde zaprvé o ekonomický systém charakterizovaný společným vlastnictvím výrobních prostředků, kolektivismem a plánovaným hospodářstvím. V ekonomickém smyslu je protiváhou kapitalismu. Za druhé jde o politickou ideologii, kdy je tradičně spolu s liberalismem a konzervatismem považován za jednu ze tří nejvýznamnějších ideologií.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]