Dočasná pracovní neschopnost?

Od: Datum: 14.02.13 10:13 odpovědí: 3 změna: 14.02.13 22:24

Dobrý den,

v průběhu dvou let mě trápila bolest zad v oblasti plotýnek, od 20.8.2012 jsem v neschopnosti a od tohoto datumu začalo moje běhání po doktorech. Po několika návštěvách dvou doktorek na neurologiích(z toho byla jedna primářka) mi určili diagnozu ,,zužování kanálků,, v oblasti plotýnek a dostal jsem 2x týdně po dobu jednoho měsíce parafín a nějaké protahovací cviky. Několika denní bolest při, které jsem s velkými potížemi vstával z postele, byt si jen došel na záchod se stale vracela. To mi nedalo a tak jsem se obrátil na ještě jednoho doktora a ten mě automaticky poslal na CT a na scintigrafii kde se zjistilo, že mám v těchto místech artritídu(to bylo 4.12.2012). Do té doby, když to šlo jsem jak trouba cvičil protahovací cviky doporučené primářkou z nemocnice. Nyní již někol dní beru prášky na zánět v krvi(s tim spojený) a poté bych se měl dále (už doživotně) léčit. Dodnes jsem stále v neschopnosti, ale moje obvodní lékařka mi chce stále neschopenku ukončit(asi, že marodím už dlouho). Jsem povoláním podlahář a ve zprávě od revmatoložky mám napsáno: Nevhodná práce v chladu, v předklonu se zvedáním břemene, takže práce kterou dělám je vlastně pro mne už nemyslitelná. Můžete mi poradit jak mám dále postupovat. Když neschopenku ukončím tak budu muset dát v práci automaticky výpověd a jít na pracák. Může mi obvodní neschopenku ukončit, když jsem vlastně stále nemocen?

Díky za případnou radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 14.02.13 13:01
avatar

Měla by Vás poslat opět ke specialistovi a ten do zprávy napíše, že Váš zdravotní stav se nezlepšil a vyžaduje léčbu. Nějak v tom smyslu, a pak Vás obvodní neuschopní. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 16:24
avatar
Marodit můžete 380dni. Jestli nejste vyléčeny, mela by vás léčit dál. Otázka ale je, zda nemoc uz bude trvalá, pak nemá další neschopenka význam, protoze lepsi to uz nebude. Z práce budete muset odejít tak jak tak. Zajděte si hned na ossz a zazadejte si o důchod. Čím dřív, tim lip. Taky se mrknete jestli vaše nemoc neni na seznamu nemocí z povolání, ale myslím, ze ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 22:24
avatar

Ohledně pracovní neschopnosti Vám tu už odpověděli. Já se zaměřím na situaci po jejím skončení.

Zaměstnavatel by Vás měl po skončení pracovní neschopnosti vyslat k závodnímu lékaři pro posudek, zda můžete dále vykonávat sjednaný druh práce. (Kdyby Vás zaměstnavatel nevyslal sám od sebe, vyzvěte jej k tomu písemně, k výzvě přiložte kopii zprávy od revmatoložky.)

Pokud nebudete moci sjednanou práci dále vykonávat, bude Vás zaměstnavatel muset do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci. Nebude-li pro Vás takovou práci mít, může Vám dát výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou - pravděpodobně podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

Kdyby zaměstnavatel navrhoval rozvázání pracovního poměru dohodou, nejste povinen na návrh přistoupit.

Po celou výpovcědní dobu Vám zaměstnavatel musí přidělovat vhodnou práci nebo platit náhradu mzdy.

___ Vzhledem k popisovanému zdravotnímu stavu bych i já doporučila požádat o invalidní důchod.

___ Ukončí-li ošetřující lékařka neschopenku přečasně, můžete se obrátit na vedení zdravotnického zařízení. Ale spíše bych se snažila s lékařkou dohodnout, nebo bych ji změnila.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.