Odstěhovat se od rodičů

Od: Datum: 13.02.13 16:08 odpovědí: 16 změna: 13.02.13 20:50
Dobrý den,
Je mi 18 let, stále studuji na sš, ale chtěla bych se osamostatnit a bydlet sama, třeba i na ubytovně. Doposud jsem žila s matkou, která pobírala soc. příspěvky (hmotnou nouzi) Nyní pobírá částečný invalidní důchod. Otec s námi nežije, platí mi výživné ve výši 3000 korun. Pokud bych odešla z domova, měla bych právo na nějaké další příspěvky ať už ze strany státu? Bohužel z tří tisíc moc nevyžiju.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fidonets
Datum: 13.02.13 16:13

NO ... zákon 117/2005 tam se toho dočteš dost konkrétně k Tobě a pokud ještě tam 110 a 111 zákony.

Jaké příspěvky bys chtěla, moc jich není. Zapomeneme li na pohřebné, porodné, rodičovské, pěstounské, tak Ti moc příležitostí nezůstane. Pokud nikde nebydlíš, zapomen i na doplatek a příspěvek na bydlení, a nezůstává už skoro nic. Jediné v čem by šlo bruslit je příspěvek na živobytí, ale z informací, ktere jsi podala, moc nevyčtu. Myslím, že na žádný z obligatorních příspěvků rozhodně nedošáhneš.

FidoNet ®

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ineedanja
Datum: 13.02.13 16:28
Děkuji za odpověď, i když moc dobře to pro mě nevypadá.
Datum: 13.02.13 16:26
avatar

no v CR a v takovem pripade dostanete asi petistovku cca ktomu vyzivne 3ku a jinak nic. Takze takhle asi tezko

doplněno 13.02.13 16:40:

no kdyz matka musi dostavat hmoutnou nouzi a nema penize , tak z ceho bude platit tu vyzivovaci povinnost?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fidoneta
Datum: 13.02.13 16:54

Naopak matce stoupne hmotka, protože pokud se odstěhujete, přijde domácnost o ty 3000 výživného, mínut náklady na Vás, pokud jste dítě do 27 let ( paragraf 11), tak matka bude mít vyšší hmotku.

FidoNet ®

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 16:28
avatar

Dobrý den. Pokud se odstěhujete od matky, pak budete mít nárok na výživné i od ní. Nejen od otce. Kromě výživného Vám náleží přídavky na dítě a jinak nic. Pokud byste si našla podnájem a měla tam trvalé bydliště, pak by Vám to možná vyšlo případně na příspěvek na bydlení. Ale k tomu je potřeba nájemní smlouva a jak jsem říkala, mít tam hlášený trvalý pobyt. A také byste tam musela odbydlet nejméně tři měsíce, abyste mohla zažádat o tuto dávku. Jinak Vám všude řeknou, že máte v první řadě nárok na výživné od rodičů.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ineedanja
Datum: 13.02.13 16:39
Výživné od matky? Vím, že mají rodiče povinnost se o mě postarat, ale pokud se od matky přestěhuju, tak ona přece nemá povinost platit mi výžvné, ne? Totiž abyste mě lépe chápali, ona mě z bytu nevyhazuje, nechala by mě tam bydlet dál, tudíž se o mě stará, jen já bohužel nechci bydlet v podmínkách v jakých žiji teď. Navíc matka nemá žádný příjem, pouze pobírá ten částečný důchod, nemá z čeho mi platit a já ji nechci oškubat.
Datum: 13.02.13 16:46
avatar

Oba rodiče mají stejnou vyživovací povinnost ke svým dětem. Otec platí výživné, matka Vám poskytuje bydlení, stravu atd. Jestli-že se od matky odstěhujete, pak bude mít k Vám stejnou vyživovací povinnost, jako otec a měla by Vám na Vaše potřeby přispívat. Samozřejmě podle svých možností. To není o tom, že byste chtěla rodiče oškubat. Je to o tom, že vyživovací povinnost musí plnit oba dva rodiče. A pokud se od matky odstěhujete, je povinnost ze zákona a vztahuje se i na ni. A řeknou Vám to opravdu všude, že pokud studujete, nejste schopna se samostatně živit, máte nárok na výživné od obou rodičů.

doplněno 13.02.13 16:50:

Pokud nechcete přispívat na výživné i od matky, pak byste se o sebe musela postarat sama, dle svých možností. Na žádné soc. dávky nedosáhnete, budete odkázána jen sama na sebe v tom případě. Zvažte tedy, zda jste toho schopna, nebo zda je pro Vás lepší zůstat prozatím bydlet ještě s matkou.

doplněno 13.02.13 17:08:

Pro úplnost viz. Zákon o rodině: Vzájemná vyživovací povinnost rodičů a dětí

§ 85

(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

(2) Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.

A dále zde: http://www.rodinausoudu.cz/zakon-o-rodine-%C2%A7-85-103-vyzivne

doplněno 13.02.13 18:37:

Tazatelka píše, že studuje. A dokud dítě studuje a připravuje se tak soustavně na své budoucí povolání, pak není schopno se samostatně živit a výživné od rodičů mu náleží ze zákona.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.02.13 17:37
avatar

Kapko, paragraf 85 má jednu kličku, .. dokud nejsou schopny se samy živit. To ale tazatelka je, jen to nedělá, a tím vzniká kliška. tento zákon není dobře propracovaný, neboť pokud tazatelka nezíská pracovní místo ani ve 40, není ze stejného zákona se schopna živit a rodiče za ně finančně nezodpovídají. navíc zákon mluví o dítěti, a ten je zcela jiný než dítě v zákoně 117.

FidoNet ®

doplněno 13.02.13 17:38:

jinak samozřejmě je nejlepší zustat doma, ale to si každý uvědomí až po té co odejde.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.02.13 18:31
avatar

Jak vis ze je schopna se sama zivit? Co kdyz studuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fidoneta
Datum: 13.02.13 16:51

Výživné asi ne, spíše bych to označil jako povinnost Vám přenechávat to co na vás dostáva od státu, tedy dle paragrafu 11 o nezletilém dítěti, pokud studujete, a pokud má na Vás úlevy na daních tak to o co má ulevu, ale nevím jak to právně ošetřit. Nárok máte na přídavky na děti, ty dokonce mají chodit na vaše jmeno, viz paragraf 11

FidoNet ®

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 13.02.13 17:25

nechcete žít v podmínkách v jakých žijete nyní a tak se odstěhujete a chcete aby vás živil někdo jinej na dávkách? Kolik si tak představujete , že budete potřebovat na měsíc?

Ubytovna 3500,-

jídlo 3000,-

telefon 150,-

cestovné 400,-

potřeby na život a studium cca 550,-

ošacení 500,-

zábava?

celkem zatím 8100,- a to si budete žít jak chudák , protože mít 100,-/den na jídlo a pití je sakra málo

zůstaňte doma a pomáhejte mamce ,která vaší pomoc potřebuje . Co si takle najít nějakou práci?

doplněno 13.02.13 19:35:

když jste si náklady spočítala , na jakou částku jste se dostala?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ineedanja
Datum: 13.02.13 18:45
Vážený pane (Vážená paní),
těší mě, že se tak hluboce zajímáte o osud mne a mé matky, vězte však, že nemáte nejmenší ponětí o tom, jak žiji. Náklady jsem si samozřejmě počítala. Výživné od otce už nějaký ten pátek dostávám (já, nikoliv matka) a uživím se, dokonce si z výživného hradím jak jídlo, tak cestovné, které činí v mém případě 220 korun. Telefon používám jen zřídka, přístup k internetu ve škole, kde zůstávám i po vyučování. Počítám s nájmem okolo 3000 - 4000. Nějaké peníze mám, vydělala jsem si příležitostnými brigádami, na které tak trochu spoléhám i do budoucna, přesto bych další příspěvek uvítala.. A proto jsem zdepoložila otázku týkající se mého "stěhování od rodičů"

 

Datum: 13.02.13 19:25
avatar
Je treba počítat dále. Do těch třech tisíc nájmu se možná vlezete , kdyz vás tam bude bydlet nejméně tri, spíše čtyři. Topení, energie, vodu platit taky musíte, takze reálně to bude více. Taky je treba papat a to taky neco stojí.
Kapka ma pravdu, i matka vám musí vyplácet výživné, pokud se odstěhujete. Na druhou stranu vás matka nevyhání a výživné musí schválit soud. V praxi pochybuju ze matce nějakou povinnost výživného udělí, poněvadž z invalidního důchodu zaplatí bydlení a hotovo, takze soud váš návrh rovnou zamítne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 16:34
avatar

Já bych na vašem místě ještě počkala, dodělala si SŠ, a odstěhovala bych se až na VŠ (pokud se tam chystáte). Při VŠ se dá již přivydělávat, navíc se zakončeným SŠ vzděláním snáze najdete práci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.02.13 19:44
avatar

Nepomýšlela jste místo u matky bydlet u otce? Neznám konkrétní situaci, tak mě napadla tato varianta.

Pokud se odstěhujete na ubytovnu, privát apod. a budete mít výživné od rodičů, přídavky na dítě od státu a též příjmy z nějakých brigád, nevím, jestli budete mít nárok na nějaký doplatek, protože jednočlenná domácnost má strašně nízké existenční minimum.

Jestli jste odhodlaná postavit se na vlastní nohy, tak si myslím, že v 18 letech je to úplně v pořádku. Nemáte - li problémy s plněním školních povinností, tak se snažte vydělat co nejvíce peníze na brigádách a tím vzít život do vlastních rukou. Poznáte různé prostředí a budete mít i náskok před ostatními vrstevníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckyman
Datum: 13.02.13 20:50

Ahoj. Ano v ČR, i když na ní kdekdo nadává, máme sociální politiku a stát nás bez prostředků nenechá. Luxus to tedy není, že by jsi si za to vyjela na dovolenou (to nikde) ale můžu říct, že při troše snaze z toho člověk vyžije, než najde třeba práci. Je příspěvek na bydlení, na živobytí a mimořádná okamžitá pomoc. Potřebuješ jen platnou občanku a evidenci na pracáku, na m.okamžitou pomoc jen občanku. Paní úřednice ti ochotně poradí se vším všudy, co a jak a na co můžeš vypsat žádost

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.