Nákup bez dokladu

Od: Datum: 12.02.13 19:47 odpovědí: 12 změna: 14.02.13 13:46

Setkávám se s prodejci, jak na internetu tak i osobně, nabízející nové zboží s 2-letou zárukou. Fakturu, či jiný daňový doklad nepřikládají, záruku je možné uplatnit pouze u nich.
Někdy to zdůvodňují skutečností, že položku zakoupili s X dalšími ( = na faktuře figuruje více položek), proto ji nechtějí vydat.
Pokud pomineme podvodné jednání, či nabízení odcizeného zboží, jaké důvody toto jednání může skrývat?
Za případné odpovědi děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.13 19:49
avatar

Pak je to jen na vás nakolik budete věřit prodejci a zboží koupíte, já osobně bych nekoupil bez dokladu vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 20:04

Rozhodně bych nevěřil nějakému hromadnému nákupu. Přece když on nakoupí 100 věcí na jednu fakturu a jednu z nich mi prodá, proč by mi nemohl dát doklad? Taky bych do takového obchodu nešel. Jak uplatníš záruku, když nebudeš mít doklad a on zapře, že ti to prodal?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 12:14

Ad 1)Tomu bych ještě jakštakš rozumněl. Dejme tomu, že nakoupím více výrobků na jednu fakturu. Vzápětí zjistím, že mi jedna nevyhovuje. Vrácení není z nějakého důvodu možné (promeškaná 14-denní lhůta, nevratné zboží v akci, aj.). Kupujícímu vydám kopii faktury. Výrobek se poškodí, rozhodnu se ho reklamovat. Na reklamačním oddělení mi reklamaci zamítnout s odůvodněním, že výrobek byl už 3x reklamován i vráceny peníze. Ve fakturách u velkého množství zboží se nezaznamenávají výrobní čísla (= stačí mít stejný výrobek, mít štěstí, že nebudou vyžadovat legitimaci). Nevím, jak by vypadal případný soud.

Ad2) To by byl samozřejmě problém. Mě šlo spíše o to, že podobné nabídky mi přinášejí i známí, kterým nemám důvod nevěřit, pouze nechtějí prozradit onen důvod.

Od: ladaadal*
Datum: 13.02.13 12:17

Ad2) Nemáš důvod nevěřit proč? Kdyby mezi vámi byla důvěra, tak by ti ten důvod prozradili. Zřejmě nepůjde o tak dobré známé, jak sis myslel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 12:48

To máš pravdu, souhlasím s tebou.

Na druhou stranu to není vždy černobílé. Pokud se budeš dlouhodobě věnovat problematice, a přijdeš na způsob, jak zbohanout, taky si to budeš střežit jako "oko v hlavě" a neprozradíš to.

Od: mowla*
Datum: 12.02.13 20:22

Důvodem může být to, že dotyčný nemá živnostenské oprávnění na nákup-prodej, zisky nedaní a bojí se postihu FÚ - jinak by neměl problém vystavit svůj prodejní doklad.

Dalším důvodem může být pokus o podvod - ´per huba´ záruku slíbí, ale skutečnou reklamaci odmítnou (popřou prodej).

Dalším možným důvodem je ´pochybné´ nabytí zboží.

U takových nenakupuju...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 12.02.13 20:56

Napřed je si třeba položit otázku, je doklad povinen mi vydat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 12:16

U nepodnikajících fyzických osob povinnost není, spíše projev serioznosti.

Datum: 12.02.13 23:15
avatar

Tohle se dělá v případě, že někdo nakoupí něco výhodně "na firmu", dá si to do nákladů a potom to prodává dál. Nedává doklad, protože se defakto jedná o daňový podvod. Pokud se jedná o nějakou drobnost, je to asi jedno, pokud to je něco velkého, drahého s předpokladem že se to může pokazit, rozhodně od takových pochybných prodejců nenakupovat. V nejhorším případě bude zboží kradené a můžete o něj i přijít.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.02.13 12:35

Výstižná odpověď, děkuji, i za všechny ostatní.

Jen bych položil doplňující otázky, smím-li.

"Tohle se dělá v případě, že někdo nakoupí něco výhodně "na firmu", dá si to do nákladů a potom to prodává dál."
To neexistuje žádný "seznam", který by položky zahrnuté do nákladů evidoval, a zabraňoval případným neoprávěným prodejům? Dříve mi známý tvrdil, že veškeré zakoupené položky se nacházejí v "jakémsi seznamu", který je předkládám kontrole "nějakému odboru", který to má na starosti.
Pokud podnikající fyz. nebo práv. osoba zakoupí zboží, na které uplatňuje odpisy, a které se rozhodne později prodat, je povinna vystavit daňový doklad?
Mohou podnikatelé aplikovat odpisy na předměty mimo rámec podnikání? Někdo na internetu tvrdil, že se soused chlubil novými garážovými vraty, které ho ve výsledku budou stát 0Kč. Předpokládám, že je to nesmysl.

Od: artik*
Datum: 13.02.13 12:57

tak seznam zboží, které odepisuje má v účetnictví .Jestli prodává majetek firmy tak musí vystavit doklad,ale když ho nechceš ,nemusí ti ho dát .

Co je mimo rámec podnikání? Jestli má místo podnikání doma, koupil si nová vrata, protože v garáži uskladňuje zboží nebo nářadí .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: milous*
Datum: 14.02.13 13:46

Mylsím, že se dotyčným jedná především o DPH, na výrobku nic zlého být nemusí...Mě to tak připadá...Zkrátka načerno prodá a dá si do svých daní jen jako výdej..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.