Rozvázání prac. poměru ve zkušeb. době

Od: Datum: 16.11.12 12:04 odpovědí: 12 změna: 27.05.15 22:08

Dobrý den,

Od 12.11.12 jsem v prac. neschopnosti, dne 13.11.12 mě byla doručena výpověď dle § 66 s tím, že se mnou zamněstnavatel končí prac. poměr ke dni 9.11.12 a odmítl si převzít neschopenku, protože už nejsem jeho zamněstnanec.

Jaké mám podniknout další kroky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.12 12:23
avatar

Dobrý den. Odevzdejte neschopenku bývalému zaměstnavateliz titulu ochranné lhůty 7 kalendářních dní. Pracovní poměr je ukončen, zaměstnavatel Vám tedy neplatí náhradu za prvních 21 kalendářních dní nemoci. Nárok máte až na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne od Správy sociálního zabezpečení pokud bude nemoc tak dlouho trvat. Zaměstnavatel je však povinen neschopenku přijmout a nahlásit zdravotní pojišťovně Vaši nemoc v ochranné lhůtě. Jinak porušuje zákoník práce.

doplněno 16.11.12 13:23:

Tady tu možnost obrany ze strany zaměstnance moc dobře nevidím. I kdyby ukončení pracovního poměru bylo ze strany zaměstnavatele neplatné, pak je zde problém s tím, že zaměstnanec nedoručil neschopenku ve lhůtě tří dnů, což je jeho povinnost též ze zákona. Takže pokud nejsou svědci na to, že neschopenku zaměstnavatel nepřijal, budou tady potíže ze strany zaměstnavatele zřejmě. Můj názor.

doplněno 16.11.12 14:15:

Ještě si dovolím jeden doplněk: Jít do soudního sporu bych v tomto případě určitě nedoporučovala. I kdyby soud rozhodl, že rozvázání pracovního poměru bylo opravdu neplatné, mohlo by se Vám to vzápětí vrátit od zaměstnavatele, jako bumerang. Pak-li že by pracovní poměr tedy doposud trval a Vy jste doposud neodevzdal/la neschopenku, může to zaměstnavatel vyhodnotit jako absenci a hrubé porušení prac. kázně. Tzn. propustí Vás stejně, navrch ještě s §. A s tím budete mít potom potíže. Ať již na pracáku, nebo sehnat jiné zaměstnání. Jen na toto upozorňuji, abyste věc opravdu důkladně zvážil/la.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.12 12:38

Pracovní poměr není ukončen, protože ukončení bylo doručeno 13.11. a tou dobou už byl tazatel v pracovní neschopnosti a tedy lze pracovní poměr ukončit buď po ukončení neschopenky nebo po třech týdnech trvání pracovní neschopnosti (podle toho, co nastane dřív). Pokud by měl být PP ukončený 9.11. muselo by mu oznámení o ukončení být doručeno nejpozději právě toho 9.11., protože zpětně ukončit pracovní poměr nelze.

Takže tazatel by měl zaměstnavatele upozornit, že pracovní poměr neskončil a pokud ten to nebude respektovat, tak má tři možnosti:

1. soudit se o neplatnost ukončení PP - zdlouhavé, nicméně zákon je na jeho straně a důkazy (neschopenka, datum doručení) jsou dobře průkazné

2. upozornit zaměstnavatele na paragraf 66 Zákoníku práce s dovětkem, že pokud ho nebude respektovat, jednak ho nahlásím na inspektorát práce a jednak se budu o neplatnost zrušení PP soudit - je šance, že se nechá zastrašit a radši se bude zákonem řídit

3. sklopit uši a o své právo se nedohadovat - nicméně tady nutno říct, že dokud má neschopenku, tak ho nezaregistrují na úřadu práce

Jinak ten paragraf 66:

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
(2)Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.11.12 12:33
avatar

no co se da na to rict.. najit si dalsi praci, zamestnavatel ma na to plne pravo, od toho se to tak jmenuje...muze vas bezduvodne vyrazit i den pred skoncenim. Jinak ve zkusebce, a hned neschopenka? To bylo tak dulezite? Ve zkusebce se kua snazim, at jsem videt ne, pak muzu teprv zacit nosit nejake neschopenky... Sorry u me byste taky letel, ja nebyl 10 let u doktora :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petradurajova
Datum: 27.05.15 22:08
Další takový ignorant...Nezlobte se na mě,ale odůvodnit to,že někdo onemocní ve zkušební době,která většinou trvá 2-3 měsíce tím že vy jste nebyl 10 let u lékaře mi připadá primitivní...Myslím,že většina lidí si neplánuje zda dostane angínu 2. Března,nebo 10.července...a vy za to,že jste zdravý děkujte bohu...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 16.11.12 13:12

já to vidím takle - dne 9.11 ( pátek ) jste dostal výpověď ,ale nepřijal jste jí . 12.11 ( pondělí jste šel k lékaři a hodil se marod ) . Zaměstnavatel vál dal výpověď v pátek odpoledne a protože jste si jí nepřevzal tak v pondělí 12.11 jí odeslal doporučeně a 13.11. jste jí dostal vy .*smich* to jsem zvědavej jak to dopadne . Zaměstnavatel řekne , že žádnou neschopenku nedostal a vy mu jí budete muset poslat .

doplněno 16.11.12 13:14:

ještě je možnost , že jste byl v práci v sobotu nebo neděli a o výpovědi byl infomován s tím , že už 12.11 nemusíte chodit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.12 13:16
avatar

Zaměstnavatel sice může ve zkušební době pracovní poměr (PP) zrušit i v době nemoci, nesmí to však učinit v době prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. (Jaké datum kromě data skončení je v písemném zrušení uvedeno? A jaké datum odeslání je na obálce?)

Protože písemné zrušení PP musí být doručeno druhé straně. [Aby bylo zrušení PP k 9. listopadu 2012 platné, musel by Vám je zaměstnavatel doručit (odeslat nestačí) nejpozději 9.11. 2012.] V případě odeslání písemného zrušení poštou by zrušení mělo nybýt platnosti okamžikem doručení.

Vám však bylo písemné zrušení doručeno až 13. 11., tedy v době Vaší nemoci - v době, kdy zaměstnavatel PP zrušit nesmí. (Odhaduji, že zaměstnavatel takto reagoval na Vaše oznámení nemoci, protože Vám nechce platit náhradu mzdy za nemoc.)

Napište zaměstnavateli, že je zrušení PP neplatné, a že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. Zašlete spolu s necshopenkou zaměstnavateli (doporučeným dopisem s dodejkou). Nejpozději 8. ledna 2013 pak musíte zrušení PP ve zkušební době napadnout soudně (8. ledna už musí být žaloba soudu doručena).

Se zaměstnavatelem komunikujte pouze písemně a od všeho uchovejte kopie, podací lístky i potvrzené dodejky.

Od okamžiku doručení Vašeho sdělení zaměstnavateli Vám bude náležet náhrada mzdy.

Nenapadnete-li neplatné zrušení PP v uvedené lhůtě, skončí Váš pracovní poměr 9. listopadu 2012 dohodou bez vážného důvodu. Tzn., že byste v případě následné registrace na ÚP měla po celou podpůrčí dobu nárok na krácenou podporu (45 % průměrného čistého výdělku).

___ Protože zaměstnavatel zrušil pracovní poměr neplatně, máte samozřejmě nárok i na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele - a to za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci (s výjimkou prvních 3 směn, za něž nemáte nárok na nic). Od 22. dne nemoci Vám bude nemocenské dávky vyplácet OSSZ.

___ Odkazy:

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Neplatné rozvázání pracovního poměru

Podpora v nezaměstnanosti

doplněno 16.11.12 13:19:

Jinak by tomu bylo v případě, že Vám chtěl zaměstnavatel písemné zrušení PP předat na pracovišti již 9. listopadu t.r., a Vy byste převzetí před svědky odmítla.

doplněno 24.11.12 05:30: KapkoNaděje, podařilo se Vám vytrhnout trn z paty (viz doplnění z 16. listopadu 2012 ve 14:15) mnohým zaměstnavatelům. Teď už jim nehrozí, že by někomu museli vyplácet odstupné, kdyby se chtěli některého zaměstnance zbavit. Postačí počkat si, až zaměstnanec onemocní, odmítnout převzít neschopenku a následně zrušit pracovní poměr podle § 55.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.11.12 13:34
avatar

jo, jeste par takovych zamestnancu, a aby jste se nedivili, ze si priste kazdy rozmysli nez zacne nejake misto nabizet...
Radeji budu 16h denne makat, a kdyz nebudu stihat tak pojedu nekolik dni vkuse (i to se stava), nez si vzit zamestnance, ktery se bude valet doma na nemocenske, a bude po me za to jeste chtit prachy, a ja budu muset nakonec makat stejne jako kdybych zadneho zamestnance neprijal...

doplněno 16.11.12 14:36:

Podnikani a financni urad na vas darmojedi :) To zname, od 8 do 16h vic me nezajima, a v tech 8 rano vzdycky pro jistotu teplomer pod pazi... 37,1 to se musi hned k lekari, aby to tak bylo neco vaznejsiho :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 16.11.12 13:47

Takže někoho zaměstnám na zkušební dobu a on se půjde druhej den hodit marod a já ho musím stejně platit? Tak to raději budu makat sám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prochy35*
Datum: 16.11.12 14:12

tak nějak, no

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.12 14:12
avatar

to je ale síla, otázka i odpovědi. Omarodit hned zkraje pracovního poměru a ve zkušební době byl vždycky problém. Navíc dnes nemocenskou platí zaměstnavatel. To byste mohl vědět. Neuvedl jste, kdy jste do pracovního poměru nastoupil. Nebylo to k prvnímu listopadu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pragohrosik
Datum: 04.12.12 20:04

Nejsem právník, ale vím zcela jistě, že pokud zaměstnavatel odešle výpověď poštou, nastává den výpovědi v den doručení adresátovi, nikoli dnem odeslání a už vůbec ne zpětně. Z toho vyplývá, že pokud jste od 12.11.v PN a výpověď nastala dnem doručení až 13.11., výpověď by měla nastat až 13.11., ale je neplatná, neboť jste v té době v PN. Víc nevím jestli se výpověď jen posouvá na datum pracovního uschopnění, nebo zda se zcela anuluje. Doporučuji právníka, případně radu od Úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.12 06:27
avatar

Až na výpověď máte pravdu. V tomto případě jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nenapadne-li tazatelka písemné zrušení, skončí PP 21. dnem nemoci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.