Splatnost faktury minimálně 35 dní-problém

Od: Datum: 12.02.13 11:51 odpovědí: 6 změna: 12.02.13 16:17

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na něco ohledně splatnosti faktur. Můj odběrtel služeb má nastavenou splatnost vystavených faktur od dodavatelů na "minimálně 35 dnů". Na fakturu jsem zadal 35 dní splatnost, ale dnes je již 56 den a peníze stále nikde. Chtěl bych vědět, po přečtení různých článků, že maximální splatnost daná zákonem je 60 dnů, co mohu dělat pokud peníze nepřijdou ani po 60 dni? Mohu nastavit úroky z prodelní?

Každých 7 dní jsem napsal e-mail učetní společnosti a odpověď mi přišla, že zaurguje platbu u paní XXX (pravděpodobně majitelky, soudím dle názvu firmy a jejího příjmení).

Zatím nechci využívat třetích osob, právníků, protože spolupráce se společností je pro me důležitá, ovšem pokud platí...

Předem děkuji za odpověď,

Andrew Bon


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: yfca®
Datum: 12.02.13 13:32

Pošlete písemnou upomínku dodavateli, nejlépe doporučeně. S účetní společností nekomunikujte, to pro Vás není obchodní partner. Pokud dodavatel do týdne nebude reagovat na první upomínku, zašlete (opět doporučeně) druhou upomínku - pokus o smír. Úrok z prodlení můžete samozřejmě vyčíslit k datu zaslání upomínky. Texty upomínek najdete na internetu. Otázkou je, zda je dobré spolupracovat s firmou, která za provedené služby neplatí. Už ta skutečnost, že požadují splatnost minimálně za 35 dnů je docela podezřelá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ertl
Datum: 12.02.13 13:41
35 dní splatnost není podezřelá. Je to úplně normální.
Mimojiné výplatu zaměstnanec dostává taky jen jednou měsíčně a nikdo se nad tím nepozastavuje.m
Ohodnoceno: 0x
 
Od: yfca®
Datum: 12.02.13 15:05

Mzda je splatná nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu, tj. od 28 do 31 dní.

Splatnost 35 dní není u faktur běžná. Svědčí to o tom, že odběratel má s plněním svých peněžitých závazků problémy... Běžně se u faktur používá splatnost v délce 14 - 21 dní.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andybon17
Datum: 12.02.13 16:17

Má se to tak. Jedná se o překladatelské služby. Zákazník má ze zákona pravděpodobně možnost překlad reklamovat u firmy, která by chtěla náhradu ode mě, takže se chránějí tím, aby neměli problém s vrácením peněz - chápu. Firma není pofidérní, má celkem zajímavé zakázky od různých institucí, které dosta pravděpodobně problémy s placením nemají, takže si nemyslím, že by mli problém s placením.

Bohužel i zákazníci společnosti mají často dané dlouhé datumy splatnosti, smluvně, takže i oni často čekají na peníze.

Každopádně nový zákon platící od března to snad dá trochu dohromady...

Od: andybon17
Datum: 12.02.13 16:06

Zaměstnanecký poměr je něco jiného než faktura. Kdybych věděl, že peníze dostanu následující měsíc, takt toto vůbec neřeším...

Od: ertl
Datum: 12.02.13 13:37
Vítej v realitě českého podnikání...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.