SJM a auto

Od: Datum: 12.02.13 09:21 odpovědí: 13 změna: 15.02.13 08:57

Dobrý den, prosím o radu. Žijeme spolu s manželkou 13 let, ale budeme se bohužel rozvádět. Chtěl bych se zeptat zda pořízené auto v hodnotě cca 300 tis. za doby manželství - výlučně placené mnou - momentálně stále úvěr pravidelně splácím (výpis z účtu, majitel jsem zapsaán já), lze nějak např. darovat nebo prodat tak aby nespadlo do SJM (darovat např. matce apod.). Chápu že to je pro mně bohužel tak že ikdyž vše financuji je za doby trvání manželství bráno jako SJM, ale existuje nějaký způsob jak alespoň nějak šetrně a rozumně z tohoto stavu vybruslit? Děkuji za pochopení..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 09:24

Jedině to přepsat na někoho jiného, ale je to pěkná sviňárna. Žili jste spolu, takže jaké, že jsi to financoval ty? O to míň jsi dával do rodinného rozpočtu, takže nárok na to máte oba stejnej. Budeš manželku snad vyplácet za to, že ti 13 let prala a žehlila nebo vařila? Tohle chlap neudělá.

Jinak úvěr stejně jako auto spadá do SJM, takže pokud je auto napůl (nedohodnete se jinak), splácí se i úvěr napůl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wogoos*
Datum: 12.02.13 09:31

Tak tak, souhlas. Kolega byl už dávno po rozvodu, žili každý jinde a s někým jiným. Majetek vypořádán nebyl. On si koupil byt ve kterém bydleli a po vypořádání musel zaplatit půlku bejvalce. Taky se mi nelíbí tyhle černé čachry.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 09:47

Tak tohle pak je "sviňárna" z druhé strany, ale bohužel, neznalost zákona neomlouvá. Měl si koupit byt (na svoje jméno), až po vypořádání majetku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 12.02.13 13:51
Zkusil bych to nějak odklonit :D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.02.13 13:57

Je to v SJM, tak jak darovat někomu? Manželka se nešprajcne? Nebude chtít polovinu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 14:14
avatar

Dobrý den. Petře, šetrně a rozumně z toho můžete vybruslit jen tak, že si spravedlivě s manželkou vypořádáte SJM a nebudete se snažit "chytračit". To je moje rada. Co když ona uvažuje stejně a daruje, či prodá vaše společné hodnotné věci? Vám by se to líbilo, nebránil byste se, kdyby Vás podvedla, okradla, či obešla takto? Nic ve zlém, ale spoustu nepříjemností a sporů by si lidé vzájemně při rozvodu ušetřili, kdyby neuvažovali stejně, jako Vy...

doplněno 13.02.13 14:36:

Co se týče auta, bude se vycházet z toho, jakou má hodnotu v současné době. Buď ho prodáte za určitou cenu a peníze si napůl rozdělíte, nebo se domluvíte na tom, kdo si auto ponechá a toho druhého vyplatí. Co se týče úvěru, který splácíte, doposud splácíte ze společných peněz. Po rozvodu si zbytek dluhu rozdělíte a každý splatíte polovinu dlužné částky, která bude zbývat doplatit. Do SJM patří majetek a stejně tak i dluhy, které za trvání manželství vznikly. Obojí je společné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.13 21:34

Jsem 12 let už rozvedená a stále ještě nám soud nerozdělil SJM. Navíc je to komplikované tím, že jsem 11 let podnikala a bývalého manžela živila. On z roupů hledal růžové maso. Když jsem se na něj vykašlala, tak mu zbyla mladá (o 30 let mladší) bez prostředků a těhotná. Každý krejcar mu byl dobrý - vždyť se do té doby vydával za dobře situovaného.

Zhrzený chlap se umí mstít, že by to do něj nikdo neřekl. Na stará kolena dře, jak nikdy nedřel. Nestačilo mu, že mne z bytu vyhnal jen s osobníma věcma. Vydíral mě tím, že škodil synovi. Já z toho měla deprese a dvě mozkové příhody, infarkt a operaci srdce. Budova ve které jsem měla velkoobchod potravinami schátrala stejně jako mé zdraví.

Mohu-li vám poradit: Nechytračte a neubližujte. Majetek je pomíjivý. Já o něj sice přišla, ale zůstala mi úcta mých synů. Takže jsem na tom lépe než on.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr5
Datum: 13.02.13 14:10

Ano, souhlas... a jak se to počítá pro informaci... cena z jako kdyby se auto koupilo ted.. nebo když je 10let staré tak těžko budeme dělit na půl 150+150 tis = 300 tis? když auto po 10 letech užívání má hodnotu třeba jen 100 tis?.. když už budeme dělit tak jak se to počítá,..děkuji..

Od: artik*
Datum: 13.02.13 14:18

udělá se odhadní cena a když si budete chtít auto nechat vy , zaplatíte manželce půlku ceny .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.02.13 15:13

Jsem 12 let už rozvedená a stále ještě nám soud nerozdělil SJM
A jde ještě vůbec o SJM? Vy jste se nevypořádali?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 18:03

Protože jsme do tří let zažádali soudní cestou o rozdělení majetku, tak se stále jedná o SJM. Už se dělaly tenkrát znalecké budovy na budovu, v níž jsem podnikala, na byt, na chatu, na auto na UNC (vysozdvižný vozík), na pozemky a vloni v létě se opět dělaly posudky na všechno nové, protože druhá strana s původníma nebyla spokojená. Zatím mám dluh u právníka a soudu okolo 100 tisíc.

Já mám pouze auto VW Transportér. To bylo po ročním užívání oceněno jako fungl nové, proti tomu jsem se pochopitelně odvolala já. Posudky se vyhotovaly ke dni rozvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.13 14:28
avatar

Znám jeden dobrý fígl na dělení majetku bez soudu, ale chce to oboustrannou shodu a domluvu. Za to je to levné a jednoduché. Jeden z manželů rozepíše majetek na papíře na dvě poloviny a ten druhý si vybere polovinu jakou chce. Ještě se to dá vylepšit, že se losuje o to kdo dělí a kdo si vybírá. Pokud třeba dělí manželka a ví, že manžel moc chce auto, může dát k němu méně věcí a naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.13 08:57
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.