Rizikové těhotenství a nárok na nemocenskou

Od: Datum: 11.02.13 10:20 odpovědí: 2 změna: 11.02.13 10:46

Dobrý den,

jsem dlouho době nezaměstnaná, cca 2 roky, vedena na UP, nepobírám od státu žádnou finanční podporu, občas do bývalého zaměstnání docházím na brigády, výdělky nepřesahují povolenou častku a řádně dokladam na UP.

Sehnala jsem práci, v k teré jsem krátce a podařilo se mi otěhotnět, jelikož mam gynekol.problémy a hned po porudu měš čeká operace, mám doporučené rizikové těhotenství, chtěla bych se zeptat, zda-li budu mít nárok na nemocenskou, když jsem zaměstnaná krátce, cca 14dní a předtím dlouho nic? a jak je to potom s mateřskou / na ní nárok asi nebudu mít/, ale měla bych tím pádem dostat porodné a pak nastoupit na rodičovskou, o délce 3 roky, myslíte, že je to tak možné?

po dobu nemocenské za Vás zaměstnavatel hradí social.a zdravot, nebo to automaticky přechází na sociálku?

předem moc děkuji za odpověd, trápí mě to.

S pozdravem, Lenka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.13 10:39

Co míníte výrazem birgády (zákoník práce jej nezná)? Jde o práci na základě pracovní smlouvy, DPČ nebo DPP?

Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství pravděpodobně nesplníte podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech. (Uchazeči o zaměstnání nejsou v době evidence na ÚP nemocensky pojištěni.

Jestli pracujete na základě DPP, nemáte nárok na nemocenské ani později na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

V případě DPČ byste pro vznik nároku na nemocenské musela mít přímo v DPČ sjednánu přesnou pracovní dobu a/nebo hodinovou odměnu.

V případě pracovní smlouvy by byl nárok na nemocenské.

doplněno 11.02.13 14:42:

Nemocenské pojištění vzniklo dnem nástupu do zaměstnání. Jestli už skončila zkušební doba, nebo pokud nebyla zkušební doba sjednána, nesmí Vám zaměstnavatel v době těhotenství a v době nemoci dát výpověď pro nadbytečnost.

Mohl by Vám navrhnout rozvázání pracovního poměru dohodou, ale na to nejste povinna přistoupit.

___ Ještě k Vaší situaci:

Protože pravděpodobně nesplníte podmínky pro přiznání PPM, mohla byste mít nárok na neschopenku v souvislosti s porodem a šestinedělím. Pokud tomu tak bude, budete si moci vybrat variantu rodičovského příspěvku.

Přesné informace byste měla získat na OSSZ (nemocenské, PPM) a na kontaktním místě úřadu práce (rodičovský příspěvek).

Ohodnoceno: 0x

Od: lennnka*
Datum: 11.02.13 10:46

Děkuji moc za odpověd,

brigády na DPP.

Tak to jsem ráda, že alespon nemocenskou mám nárok pobírat, mám pracovní smlouvu.

Ještě jednou moc děkuji.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.