Divný postoj rodičů, jak na ně

Od: Datum: 06.02.13 12:03 odpovědí: 28 změna: 08.02.13 02:31

Dobrý den,

můj problém je, že chci přestoupit na jinou školu (vlastně jsem vše zařídil tak, aby mi na to nemuseli dát ani korunu). Dal jsem před ně hotovou věc. Dobrá škola, Intr, jídlo, práce.

Nakonec mě pustili k rozdílovým zkouškám, které jsem udělal úspěšně. A teď, když mám 11.tého nastoupit do nové školy, tak mi to zakázali.

Jejich důvody a argumenty jsou podle toho, co se jim právě hodí. Chtějí mi řídit život a blá blá blá, prostě rodiče. Ovšem zůstat na škole tupců se mi vážně neche, a jít na jinou školu poblíž (abych tedy nemusel na intr - což by mi opravdu nevadilo) nechci, protože nemám žádnou motivaci.

Nemůžou pochopit, že ta škola má určité výhody, které bych mohl náležitě využít a mám tam i přátelé, které mám rád, narozdíl od školy, kde jsem celou dobu.

Ptám se... nápady, jak je přesvědčit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 06.02.13 12:06

Pokud sem napíšeš skutečné důvody, proč se jim to nelíbí, možná někdo poradí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 12:13

No v tom je ale ten problém.

Nejdřív povědí, že jde o peníze (ovšem jak jsem řekl, nemuseli by mi dát ani korunu)

Potom, že je ta škola moc daleko (nedokážou pochopit, že nejsem už tak malej na to, abych pochopil, co vlastně chci - vím co chci, jen si myslí, že bych tak udělal hovadinu)

Nedokážu přesně říct, co jim vadí. Na rozdílovky mě pustili, ale vzápěti, jak jsem přijel domů a řekl jsem, že jsem zkouškama prošel, tak to zakázali.

Od: artik*
Datum: 06.02.13 12:28

napíšu co by vadilo mně .

- internát ( neměl bych přehled )

ale to je věc kterou byh překousl . Otázka je kolik ti je let

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 06.02.13 12:29

Může to být jenom zcela pochopitelná obava z tvé nevyzrálosti a strach, že když tě nebudou mít denně na očích, zvlčíš (a)nebo něco provedeš. Možná k těm obavám mají reálný důvod. Jak je přesvědčit takhle narychlo nevím. Získat si důvěru je dlouhodobá záležitost. Hlavně žádné puberťácké výlevy a trucakce. Připravit si všechny argumenty dopředu. Přesvědčovat naléhavě, ale v klidu a s rozumem. Když uvidí, že máš všechno dobře rozmyšleno a víš přesně co chceš, tak to risknou. Co ti kamarádi? není tam zakopaný pes? Rodičům se můžou jevit úplně jinak než tobě

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 12:40

To jsou pěkně položené otázky.

Situace se má takhle. Nekouřím, nepiju, ani žádné drogy. Vlastně jsem spíše proti tomu, ale toleruji to u ostatních, je to jejich věc, když mi to nevnucují teda.

V tom si myslím, že je právě ten problém. Žádne problémy ani pubertální věci nedělám. Jenže všichni ostatní ano a jsem v kolektivu, kdy jsem o přestávkách ve třídě skoro sám, protože polovina školy kouří u vchodu B. Právě to si myslím, že je problém.

Že nedokážou pochopit, že mě taky nestáhli. Hold jsem paličatej a chci bejt úspěšnej, jen těžko říct, jak je přesvědčím o tom, že je to pro mě důležitější, než si myslí.

Argumenty? Vše bylo zajištěné. Ale jim se nezdá, že bych chodil některé dny na brigádu. Myslím, že jste to přesně vystihl tou obavou z nevyzrálosti. No to je ale to, co mě právě u nich omezuje :)

Datum: 06.02.13 12:36

Nepíšeš zda se jedná o VŠ nebo SŠ. Jinak jak zde bylo zmíněno pokud se jedná o SŠ tak je jasné že tě nechtěj pustit na intr... Pokud to není nezbytně nutné, tak si myslím, že intr na SŠ není dobrý... Prostě rodiče to berou, tak že SŠ udělat prostě musíš a ty obavy (oprávněné) které intr vyvolává jim prostě nevyvrátíš... Všichni si umíme představit jak to na intru chodí, jak se puber´ták chová bez rodičů a asi nechtěj za rok přijít na rodičák s tím, že končíš a na pracák jdeš se základním vzděláním...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 12:45

To se ovšem překrývá s úspěšností člověka. Bud tam půjdu ted nebo se budu trápit půl roku mezi infantilníma troubama, než mi bude osmnáct (to jsem nezmínil, protože pak dospělí reagují tím způsobem "no joo, nějakej puberták má zase svojí chvilku vášní a myslí si, že ví bůh ví co" - vůbec ne, stojím si za tím už dlouho, a mám na to zdravý pohled, když jsem si dokázal i vše plně vyřídit.

Také se zabývám psychologií - jsem nejmenší ze třídy (fyzicky), ale co se týče šikany, tak na mě nikdy nedolehla (co není, může být, ale nebojím se, že by se to mohlo nějak přihodit).

Třeba já... chápu váš postoj a toleruji ho, ale vy byste třeba netoleroval moje zájmy i přesto, že jsem si v životě cigaretu nezapálil a nikdy nepustil ani do žádných blbých vtipků (jak je známo u pubertáku).

Na tu školu chci jít, abych mířil vysoko. Ne abych dělal problémy.

Od: artik*
Datum: 06.02.13 12:49

a k čemu potřebuješ rodiče? Píšeš, že nechceš ani korunu . Tak se seber a jdi . Když máš vše zařízené a rodiče nepotřebuješ a myslíš si , že je to tak nejlepší, tak se odejdi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 12:50

Taky jsem psal, že mi ještě není osmnáct:) potřebuju jejich podpis na intr a podpis při výstupu ze své školy :)

Od: artik*
Datum: 06.02.13 12:58

tak co řešíš , nechtěj ti to podepsat , tak máš smůlu .Si to podepiš sám

doplněno 06.02.13 13:10:

říkal jsi , že rodiče nepotřebuješ

doplněno 06.02.13 14:17:

nemělo to znít jako rada ,ale prostě fakt , že když mu to rodičej nechtěj povolit tak s tím nic neudělá . Myslím , že maj rodiče strach , že tu školu neuděláš . Záleží jaké máš známky nyní . Proč jsi nešel na gympl rovnou? Nějakej důvod maj a řekl bych , že to bude ten strach , nebo ty peníze

doplněno 06.02.13 14:59:

tak zkoušky udělá kde kdo , na škole jsou rádi za každého studenta . Ale jké budou známky dál? Chceš studovat psychologii ,ale jaké máš nyní známky? Jsi schopen se na VŠ vůbec dostat ( je tam pěknej nával a kolegy dcera se tam nedostala a to měla 3 dvojky? Třeba jde rodičům o to , že ti nebudou schopni VŠ zaplatit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 13:02

a na víkendy jdi pod most vid :D

Datum: 06.02.13 13:11
avatar

No Artíku, že by tot byl ten rozdíl mezi synem a dcerou? Totéž by ste jí jistě neporadil.

Pro tazatele. Ještě jednou si v klidu sedněte s rodiči, mějte připraveny argumenty, vyslechněte jejich připomínky a pokuste se je vyvrátit. Neznám rodiče co by pro své děcko nechtěli to nejlepší je ovšem otázka zda to co si oni myslí, že je nejlepší opravdu je, někdy je lepší nechat děcko aby si trošku natlouklo čumáček. Já bych vás jako rodič pustila, brigády pokládám za samozřejmé a pokud byste do roka přišel s prosíkem, že ani tato škola není to pravé tak máte smůlu. Z jakého oboru na který chcete zběhnout?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 13:19

Myslím, že to je opravdu nejrozumější řešení, pokud teda jen při zmínce o té škole na vás nezačnou řvát jak na blázna, jen díky tomu, že se jim to PROSTĚ nelíbí. Teda mluvím o mámě, táta je klidas.

Zezačátku měla máma názor typu "nechám ho, at si namlátí hubu a uvidí". Pak si to ale jak mávnutím proutku rozmyslela, ale na tom bodě jsem ztroskotal.

Ze strojírenství (původně jsem měl jít na technické lyceum, ale třídu neotevřeli a tak mě přeřadili sem). Jak jistě víte, technické lyceum je akorát techničtěji zaměřený gympl. Přestoupit tedy chci na gympl s tím, že moje práce bude bud programování nebo psychologie (kvůli té, tam chci na tu školu), jelikož s programováním už zkušenosti mám a nevidím zas tak velký problém, pročíst pár knížek a doučit se vše potřebné pro to, abych tím mohl vydělávat (samouk, vše jsem se naučil sám). I několik referencí už mám za sebou.

Jsem si vědom toho, že jak vylezu z gymplu, nejsem nic, ovšem když už něco umím, čím bych si mohl vydělávat tak jako tak a brigádu k tomu s cílem jít na psychologii... To nejsou špatné vyhlídky myslím si.

Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 13:11

Myslím, že je docela fajn, že kluk těsně před osmnáctinama toleruje rozhodnutí svých rodičů a není třeba mu zde radit útěky z domu či falšování podpisů, od toho tato poradna snad není.*zed*

No, stále do toho příliš nevidíme, ale budeš muset sebrat všechny možné argumenty, s rodiči si sednout a zkusit diskutovat, obhajovat a mluvit. Víc s tím bohužel nenaděláš a pokud sis rodiče nějak rozčílil, tak s nima nemusíš vůbec hnout. Ale jejich rozhodnutí bys měl respektovat ať už bude jakékoli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 13:16
avatar

Dobrý den. Na tu školu chci jít, abych mířil vysoko. Ne abych dělal problémy...Tuto větu řekněte rodičům a několikrát ji opakujte. Ať Vám zkusí dát více důvěry. Já obavy rodičů chápu, ale také chápu Vás. Řekněte rodičům, že víte, co chcete a stejně si za tím půjdete. Myslím, že jste pevně rozhodnutý... Bránit Vám nemá smysl, je to ztráta času pro obě strany, pokud Vás budou nutit dělat školu, kterou nechcete. Až Vám bude 18, stejně si uděláte věci po svém. Jen to možná nadělá víc škody, než užitku mezi Vámi a rodiči. Snad rodiče pochopí, že nemá smysl vždycky vnucovat dětem svoji vůli, byť by to mysleli sebelépe. Nalajnovat život a zametat cestičky Vám stejně nemohou věčně a pokud je to finančně nezatíží, proč Vám bránit ve štěstí? Záleží na tom, jaké je na Vás spolehnutí. Abyste za rok nechtěl do jiné školy a za další rok zase do jiné...Zkuste pochopit i je, jde jim také jen o to, aby z Vás něco bylo a dokud nejsou děti zletilé, je s nimi jednodušší pořízení...Sedněte si spolu v klidu a proberte všechna pro a proti. Věřím, že možnost domluvy je vždycky, byť by to mělo znamenat třeba i cestu nějakého kompromisu...Požádejte je, ať to ještě zváží a Vy udělejte totéž. Přeji šťastné oboustranné rozhodnutí

doplněno 06.02.13 14:50:

Vaši rodiče Vám nemohou věčně odpovídat tím, že se o tom bavit nebudou. Pokud Vám nedávají příležitost o věci mluvit v klidu, pak jim to třeba napište. Dopis nechte na stole a jděte někam ven. Papír snese hodně věcí, lépe třeba vyjádříte i to jak celou věc vidíte Vy. než přijdete z venku, předpokládám, že rodiče mezi sebou o tom podebatují a třeba se na to podívají i z Vašeho pohledu. Je to jen nápad možného řešení. Za zkoušku a i tento pokus o komunikaci, nic nedáte...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 13:21

Děkuji

S takovýmto klidným postojem, jako máte Vy, by se dalo rozhodně dohodnout a souhlasím i s Vaším názorem. Jenže tady je háček. Probrat to vklidu

Jak navážu téma, první co uslyším je bud řev nebo odsekmnutí "nehodlám se o tom bavit".

Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 13:27

Zase si o nás nedělej iluze, když mladej přijde s nějakou kravinou, tak používám podobné věty a zvýšené decibely. Ale je fakt, že musí vychytat náladu. Běžet za mámou, když dorazí z práce a vykládá nákup do lednice není ideální doba. To má taky vliv na psychyku. Než přijdou rodiče z práce, uklidit, umejt nádobí, utřít prach, zalejt kytky - prostě to, co děláš i to co normálně neděláš. A až když to na ně začne působit a vycítíš dobrou náladu, tak náznakama využít situace. No, je kapku blbý, že ti jako rodič radím, jak na nás, ale byli jsme taky mladý a stejný pošuci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.13 14:06
avatar

V první řadě bych se rodičů zeptala, proč povolili ty rozdílové zkoušky, když školu zakázali. Je to nesmyslné a nechápu to.

Za druhé by mě ovšem zajímalo, kde vezme 17-letý kluk na intr, dopravu, jídlo - to máš tak dobrý příjem?

Nemyslím to zle, ale v životě budeš muset skousnout daleko víc, než jeden půlrok (teď už jen 5 měsíců) s infantilními blbci.

Bohužel mnozí rodiče žijí v iluzi, že vědí nejlépe, co dítě chce. Proto jim zkus v klidu vysvětlit, co chceš a jak se trálíš v této škole s tím, že druhá škola je přesně to, po čem v životě toužíš. Bez arogance, trucování, výčitek. Pokud zase budeš slýchat věty jako "o tom se nebudu bavit", tak otravuj znova. A znova, a znova a znova. S tím, že se jedná o tvoji budoucnost, takže by bylo potřeba se o tom pobavit.

doplněno 06.02.13 14:21:

To bezpochyby:) Ale by si teď rodiče měli pěkně vyžrat. Povolit a pak najednou zakázat... také bych se bránila zuby nehty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 06.02.13 14:19

Já to chápu: čekali, jestli zkoušky udělá a kdyby ne, nemuseli nést tíhu rozhodnutí ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 14:39

Přesně takto jsem to také pochopil. :)

A na předchozí zprávu: Ano, z příjmu by mi ještě několik stovek zbylo. A je to pro mě důležitá budoucnost. :)

Ruku na srdce. Když né teď, tak za půl roku (už budu zletilý) určitě. Jen by mi ušetřili hodně času.

Datum: 06.02.13 14:41
avatar

Popravdě, pokud opravdu máš na to, aby sis sám hradil intr, jídlo, autobusy, školní pomůcky a ještě by ti zbylo, tak se rovnou odstěhuj, až ti bude 18. Nikdo ti tím pádem nebude kecat do života. nějak mi ale nesedí, že bys stíhal denní studium a přitom vydělal několik tisíc na vše potřebné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 14:56

Kolem 3 tisíc to utáhnu, ale to není na bydlení. Jsou to brigády vyloženě pro studenty a absolventy.

Ke tvorbě webovek jsem se dostal náhodou, samozřejmě pokud by mi vyzbil čas na to, rozvíjet i tohle, pak bych si to mohl dovolit.

Datum: 06.02.13 14:36
avatar

Všechno mi připadá takov divné, nějak to do sebe nezapadá.

1/ V téměř 18 letech zjistit, že sis vybral nesprávnou školu a nepřináší Ti uspokojení.Stát se to může, ale proč tak pozdě? V 18 jsi už určitě nejmíň ve třeťáku. Tos to nevěděl dřív, třeba po skončení prváku, že to není to pravé? Připadá mi, že ses rozhoupal dost pozdě.

2/ Rodiče povolili zkoušky. Tvrdí, že o peníze jim nejde. ALE JDE! Dřív jsi pravděpodobně studoval doma, doma jsi bydlel, spal, jedl. A rodiče Tě měli pod kontrolou. Najednou dostali strach. Budeš daleko, nejsi jistě špatný, ale kdo ví, co může nastat, když Tě pustí do světa. Navíc je to bude stát podstatně víc, než dosud. Internát, strava, jízdné. A nepíšeš, do kterého ročníku nové školy bys nastoupil. Pokud znovu do prváku, také by se mi nelíbilo, aby můj syn znovu začínal 4leté studium, když už má velký kus za sebou. A studoval ještě, až ostatní vrstevníci budou už vydělávat.

3/ Nerozumím tomu, že rodiče by Ti na Tvůj pobyt mimo domov nemuseli dát ani korunu. To si snad děláš legraci. Nebo při škole brigádničíš? Přesto tvrdím, že pobyt, strava a doprava vyjde měsíčně tak na 5-6 tisíc. Možná víc. K tomu si připočítej různé pomůcky a platby do školy. Tolik si opravdu vyděláš, že jsi na nich nezávislý?

Řešila bych to jinak: Určitě Ti už na dodělání školy moc nezbývá - počítám 1,5 roku. Vydrž, školu dodělej a pak můžeš dál studovat obor, který Tě zajímá. Buď na VŠ, nebo formou nějaké nástavby. Můžeš být pak Dis, Bc, nebo Mgr. Nebudeš rodiče trápit a současně si dokážeš, že jsi chlap. Že zvládneš překážky a k cíli se stejně dostaneš. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 06.02.13 14:49

Divné? Kdyby ne, proč bych to tu psal.

Tak tedy k první části.

Poprvé jsem měl přestoupit už v prváku na základě známek, které bych dostal na konci prváku (nepovedlo se mi je zlepšit na dostačující uroven a tak se nepovedlo). 2. přestup měl být přímo na IT, ale když jsem tu školu viděl zblízka. Moc se mi tam popravdě nechtělo, vlastně vůbec bych si nepomohl. 3. přestup (nejtěžší škola z těch tří - mě chytla největší motivace, a nechal se tedy přezkoušet, a zkoušky udělal). Takže nerozhoupávám se pozdě, jen mám prostě smůlu.

2. To jste odhadla správně, šel bych od 2. pololetí do prvního ročníku. a jsem ted v druhém ročníku. Připravil bych se o rok, ale stojí mi to za to. Co se týče ostatn

3... 5-6 tisíc? tolik ne, a nejsem pitomý na to, abych udělal zkoušky na školu, která má daleko vyšší uroven než ta moje a nespočítal si, jak se věci mají. Na stravu bych měl díky té brigádě 50% slevu a i když ne, stejně by mi vše vycházeli. Dneska už jsou také studentské jízdenky, takže je to levnější než normální. A intr 1300.. Ještě mi několik stovek zbyde.

4... to možná, ale když to jde takhle, tak proč to dělat takhle blbě... a ze strojírenství na psychologii?

 

Od: nicknevim*
Datum: 06.02.13 20:05

Podle toho co píšete a jak se vyjadřujete myslím že takových jako jste vy je pomálu a rodiče by na vás měli být hrdí. Fakt nerozumím proč vás tam nechtějí pustit, je to škoda... máte potenciál. Snad to dobře dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: studentrp
Datum: 07.02.13 13:51

Děkuju, potěšilo mě to, ale nakonec to tedy nedopadlo. Takže hold budu muset počkat do listopadu, než budu zletilý a mezitím se budu učit i to něco od nich. Ale všem děkuji za rady. Rozhodně se nevzdám svých cílů jen tak lehce :)

Od: koukolik
Datum: 07.02.13 13:54

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 02:31
avatar

Je dobře, že to nechcete vzdát. Doporučuji zajít za ředitelem školy, na kterou chcete přejít, a vysvětlit mu situaci.

Můžete se rovnou zkusit dohodnout, že byste chtěl přejít od listopadu do 2. nebo třetího ročníku a domluvit si podmínky. Pravděpodobně byste musel složit další rozdílové zkoušky, ale posunul byste se blíže k cíli.

Držím Vám palce a dejte nám vědět, jak to dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.