Prohlídky na vrátnici

Od: Datum: 02.02.13 13:49 odpovědí: 4 změna: 02.02.13 15:57

Dobrý den,obrátil se na mě jeden můj známý a já mu na to nedokázal odpovědět. Jedná se o toto.U nich v podniku se provádí na bráně kontrola tašek,batohů.

1- může vrátný,ostraha,kontorolovat tašky,nahlížet a hrabat se v nich? Je to podložené zákonem nebo nějaký §?

2-může vrátný,ostraha kontrolovat tašky,batohy když už pracovník prošel terminálem a "odpíchl si odchod" a tudíž už není v zaměstnání?

3- může vrátný,ostraha natáčet a fotit pracovníky bez jejich vědomí a pak ty materiály předat jejich nadřízeným?

Děkuji Luiss.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.13 13:54

ne nemuze, pokud mu k tomu neda svoleni. nebo pokud to nemaji ve smlouve.

s tim natacenim se mi to moc nelibi.

ovsem vec se ma tak ze kdyz se ozve ze se mu to nelibi, mam pocit ze uz ho vratny obtezovat nebude, protoze nebude uz pres jeho vratnici chodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 02.02.13 14:01
avatar

To samé jsme řešili v práci u nás a prý je to takto: Vrátný se může do tašky podívat, nikoliv se v ní hrabat, osobní prohlídku musí dělat jen osoba stejného pohlaví, po odpíchnutí již nikoliv.Osobní kontrolu ve skříňce pouze za přítomnosti policie, nikoliv tak, že si např. mistr jako nadřízený vzpomene.

S tím focením: neexistuje, aby si Vás bez Vašeho souhlasu někdo natáčel, fotil apod.máme v práci takovýho magora MVDr. , který je vedoucí OŘJ a jsme potravinářský podnik.On si fotil lidi, pokud se mu zdálo, že jsou špatně oblečení, dává nám pokuty i v řádu tisícovek, což podle našich informací nesmí.Pokutu v tomto státě Vám prý může dát pouze Policie nebo správní orgán.To se mi podařilo zjistit...Jde o to, co si lidi nechají líbit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 14:34
avatar

Tuto problematiku řeší zákoník práce v § 248/2: Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.

Pokud tedy zaměstnanec nechce, aby se člen ostrahy "hrabal" v jeho zavazadle, pak musí uposlechnout příkazu, aby vyložil všechny své věci např.na stůl ve vrátnici. Podle mého názoru lze provést kontrolu i po odpíchnutí, jinak by musela být kontrola prováděna před píchačkami a zaměstnanec by si mohl nabrat plný batoh materiálu či zboží a projít vrátnicí. Po odpíchnutí mu sice skončila pracovní doba, je však stále v prostoru zaměstnavatele. Bez vědomí pracovníka nelze pořizovat jeho obrazový záznam.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrea1*
Datum: 02.02.13 15:57

Zda se smí fotit někoho bez jeho souhlasu se zde již řešilo. Přikládám mou odpověď:, ze které vyplývá, že nesmí:
Autor: andrea1®
Datum: 09.01.13 18:16
Předmět: RE: Může mě vyfotit kdokoliv kdo není oprávněn?
To co jsem našla na Google přikládám. Doplňuji, že obrazovými snímky k úředním účelům na základě zákona se rozumí např pořizování fotografií do občanského průkazu. V odkazech je dále uvedeno, že snímky nesmí být pořizovány pokud dojde k rozporu se zájmem focené osoby a pokud to bylo v restauraci, tak i se zájmem restaurace (focení jejich hostů bez souhlasu).Tady došlo k účelovému focení, jehož výsledkem bylo poškození zájmu foceného. Druhá věc je, zda měl nebo neměl být v restauraci, když byl v prac. neschopnosti nebo z jiného důvodu. Toto se zde neřeší.
Cit.: "(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí byt pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby." http://www.digineff.cz/jaknato/ruzne/zakony.html http://www.pravnik.cz/a/273/z…ava-na-ochranu-osobnosti.html
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.