Mají nezaměstnaní právo na dovolenou?

Od: Datum: 07.04.13 23:31 odpovědí: 15 změna: 12.04.13 12:33
avatar

Dobrý den,

jsem nezaměstnaná, vedená na Úřaděpráce. Dostala jsem jako dárek týdenní poukaz na dovolenou v červnu. Slyšela jsem, že nezaměstnaní právo na dovolenou nemají. Je to pravda? Mohu říct úředníkovi, ke kterému chodím na ÚP, ať mne v tento termín neobjednává na schůzku? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.13 23:37
avatar

Pochopitelně oznamte to a neměl by být problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.13 23:56
avatar

Dovolená je omluvené volno ze zaměstnání, které zaměstnancům poskytuje zaměstnavatel. Za dobu dovolené zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Protože nemáte zaměstnavatele, nemá Vám kdo poskytnout volno ze zaměstnání ani náhradu mzdy za dovolenou. Na dovolenou nárok nemáte.

Nemůžete ani zprostředkovatelce říkat, aby Vás na určitou dobu nezvala, protože je Vaší povinností se dostavit na stanoveníé schůzky.

Na začátku květnové schůzky zkuste zprostředkovatelku poprosit hned na začátku schůzky o konkrétní termín na červen - na dobu před zamýšlenou cestou. Zprostředkovatelka ale není povinna prosbě vyhovět, vyhoví-li Vám, půjde o její dobrou vůli.

doplněno 08.04.13 00:20:

Myslím, že bezproblémovým uchazečům ÚP ve většině případů vyhoví. Ale není to povinnost a není to nárokové.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: askmenow*
Datum: 08.04.13 00:01

Tak. Moje zkušenost byla, že mi vstříc vyšly, ale vyloženě mi říkala "máte štěstí, že nespadáte pod kolegyni". Je ale pravda, že jsem potřebovala být pryč déle, než týden.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivo®
Datum: 08.04.13 07:34
avatar

zatím se mě to netýká ale ta "kolegyně" by si měla uvědomit kdo tu pro koho je a za čí peníze se tam válí...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.04.13 08:02
avatar

Pokud je nekdo nezamestnany, stat mu plati pojisteni, nekterym plati i davky, tak nechapu proc by mel stat jest umoznovat takovoemu cloveku dovolenou. Clovek si ma hledat praci. Nebo ne?

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.04.13 11:51

majsterjoe. Jaké umožňování "dovolené" státem?Uchazeč o zaměstnání pouze jednou jedinkrát vynechá schůzku na UP, kde se stejně doví, že pro něho práce není. Tak to snad takový problém není. A všichni nezaměstnaní nechodí na UP "vysmátí" jako někteří spoluobčané. To, že člověk o práci příjde a nemůže delší dobu najít jinou i když se o to snaží, je na psychiku těch lidí katastrofální. Možná bych jim ještě zakázala nakupovat v normálních obchodech, páč si tam nakupují z dávek. Nebylo by lepší je rovnou poslat ke kontejnerům se zbytkama? *cert* Panebože lidi, co se to s vámi děje? *modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 12:01
avatar

Podivej, osobne mam na to uplne jiny nazor. Jenze sou dane urcite podminky a ty je treba dodrzovat. Jak uz sem psal dole, UP neni povinnost, je to dobrovolnost, nikdo tam nemusi jit povinne. Pokud se uz zaregistruju na UP, pak musim dodrzovat i jejich podminky, at sou jakkoliv neprijemne, obtezujici a rekneme sikanujici. sam sem to zazil, zbytecne naplanovane schuzky, kdyz UP stejne zadnou nabidku prace pro me nemel, i tak nekolikrat do mesice. Ac vedeli ze si praci sam hledam, stejne sem tam musel. Nasel sem si ji sam. Ale vim jak se chovaji urednice na uchazece, bohuzel.
Vzdyz i nepritomost kvuli nemoci chcou mit potvrzene od lekare!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.04.13 08:24
avatar

Já si myslím, že byste se měla zeptat své dávkařky, ale nevykládat nic o místě pobytu. Nebude v bytě. Budete mimo město. Tečka. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 11:06
avatar

Sdělte, že budete mimo město, ale o dovolené bych nemluvila. UP je tu od toho, aby Vám zprostředkoval zaměstnání, a jako nezaměstnaná, pokud berete podporu a čekáte na práci, oficiálně nemáte co jezdit po dovolených, úředníci na UP to neradi slyší a můžete narazit na blbce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.04.13 11:33
avatar

Moc vám děkuji všem za odpovědi. Snad mi to vyjde. *pusa*

Datum: 08.04.13 11:44

*zed* Takže člověk, který nemá práci a hledá si ji, nemá nárok vypadnout NĚKAM a přijít na jiné myšlenky?!?!?!? Sakra, lidi, kde to žijeme? Prostě pracovnici UP slušně oznamte, že máte v rodině problém a musíte odjet a řešit to. Tečka. Nenechte ze sebe dělat stádo vylekaných ovcí.

doplněno 08.04.13 12:01:

majsterjoe. Pracuji s těmito lidmi. Přicházím do rodin, kde oba dospělí přišli ze dne na den o práci. Doted to byli slušní lidé, mají děti, platí hypoteku. A práce prostě skončila. Berou kde co, jen aby se uživili. Takže odteď to jsou pijavice? *zed*Toto není jejich ostuda, že o práci přišli. To je ostuda tohotu státu, že dopouští to, že drobní podnikatelé melou z posledního a ve velkém krachují. O velkých firmách nemluvě. Co těm lidem závidíte? Že za ně někdo zaplatí aspoň zdravotní pojištění? Nebo vykřikujete : Že by si neměli brát hypotéku? Že by neměli mít děti? ŽE BY NEMĚLI ANI ŽÍT?*bum*

doplněno 08.04.13 12:07:

ti, co práci nechtějí, si nelámou hlavu s tím, co se stane, když na schůzku nepříjdou . Těm je to naprosto volný...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.04.13 11:48
avatar
nikdo ale na úřadu práce nemusí být. je to dobrovolne.
doplněno 08.04.13 12:04:

odpovedel sem ti vyse. Ja nezamestnanym nezavidim, je mi lito co musi vytrpet.

Tedy sou i opacne skupiny, kterym je to doslova jedno, a praci ani nechteji. Ale jak rikam. Jsou dane pravidla.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: koukolik
Datum: 08.04.13 12:09

Na UP sice nikdo nemusí, nicméně když ještě pracuje, příspěvek na politiku zaměstnanosti platit musí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.13 12:07
avatar

Snad máme svobodu ne? To by to vypadalo, kdyby nám nařizovali ještě kde se máme zdržovat. Takže podle některých pokud bude mít třeba ségra problémy /bydlí na opačném konci republiky/, tak za ní nemůžu? Nebo když mi třeba švagr zaplatí lázně protože jsem marod, tak musím odmítnout. No to by na mě mohl někdo zkusit. Zrovna tak mám nárok na dovolenou v tom smyslu vyrazit si někam na pobyt oddechnout od všedního dne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 12:33
avatar

Ještě jednou vám děkuji za odpovědi... :)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.