Kdo a v jakém pořadí dědi nemovitost otce?

Od: Datum: 26.01.13 05:39 odpovědí: 16 změna: 29.01.13 08:16

Příklad...jsou dva bratři zemře jim matka,oba dva se dědictvi po matce zřekli(nově postavený rod.dům) vůči otci se jim to zdálo "fér " řešení, věděli kolik to stálo rodiče úsili dům postavit.Za rok nato si otec našel přítelkyni a časem se i oženil.Jeden ze sourozenců kteři dědictví po matce odmitli zemřel, zůstal po něm jeden dospělý syn.Druhý ze sourozenců se z otcem stýka pravidelně, ale otcova druhá manželka sněma vůbec nekomunikuje a dělá všechno pro to aby komunikace vázla.Nemovitost je vlastnictví jen otce...kdo a v jakém pořadí bude dědicem po otci.Diky za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.13 05:44

myslim si ze menzelka a pak syn. tusim ze to bude pul na pul.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.13 06:30
avatar

Tuším, že tomuto postutpu se říká dědění v prvním plánu. Padesát procent dostane manželka a padesát procent dostanou děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jimi*
Datum: 26.01.13 06:44

Diky vám oběma za rady,ale myslím že půl na půl to není,možna že ještě někdo dá radu z vlastní zkušenosti.

Datum: 26.01.13 07:14

jeste tu je pekna vec a te se rika zavet, a taky vydedeni

tak jsem to rikal spravne. pul na pul pekne fifty fifty z ručky do ručky

zde najdete vse potrebne

http://www.pravnik.cz/forum/t…i-matka-dedictvi-po-otci.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.13 07:41
avatar

Záleží na tom, zda otec napsal závěť. pokud ne, dochází k dědění ze zákona, kdy rovným dílem dědí manželka,a původně oba synové, ve vašem případě za zemřelého syna nastupuje jeho syn.

V závěti může otec vydědit zcela manželku, která není nepominutelným dědicem, případně částečně některého z potomků nebo oba, kterým ale musí připadnout určitý minimální podíl. Jaký, to se bude měnit. Podle stávající úpravy to musí být minimálně polovina podílu ze zákona, ale po konci roku vstoupí v platnost nový zákon, který tento podíl snižuje. V daném okamžiku by tedy, pokud se nemýlím, ze zákona dědili manželka, syn a vnuk každý ideální třetinu pozemku a domu, (tedy pokud je skutečně ve vlastnictví zůstavitele - otce, pokud ho třeba nepřevedl na novou manželku).

Se zbytkem majetku to bude podobné, s přihlédnutím k bezpodílovému spoluvlastnictví manželů. což zde předpokládám.

Ale dědický zákon je i na internetu,, můžete si ho vyhledat. Třeba se v něčem mýlím.

doplněno 26.01.13 07:44:

Jo a samozřejmě za určitých, zákonem striktně stanovených podmínek /zde zřejmě splněny nejsou) můžře zůstavitel některého nepominutelného dědice vydědit zcela.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.01.13 09:22
avatar

Chtěl bych Kartagince poopravit. O vydědění nelze hovořit, jestliže zůstavitel neuvede v závěti jako dědice toho, koho lze opominout, např. manželku. K vydědění totiž musí existovat zákonné důvody, k opominutí manželky nemusí mít zůstavitel žádný důvod (asi ho většinou má, ale nemusí jej uvést). Pokud zůstavitel v závěti neuvede manželku, je to stejné, jako když neuvede prasynovce Lukáše. Ještě upřesním, že zmíněná polovina nároku ze zákona se týká zletilých potomků, nezletilým se musí dostat celého podílu jaky kdyby dědili ze zákona.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.01.13 13:06
avatar

To je samozřejmě pravda, a chtěl jsem to takhle doplnit. "Vydědění" je opravdu v této souvislosti výraz při nejmenším nepřesný. A taky je pravda to o těch nezletilých potomcích, není to ovšem v tomto případě relevantní. Ale je to správné roplnění, děkuji.

Ještě mi ale v souvislosti s domem napadla jedna otázka. Jestli se, jak plyne z dotazu, nová manželka do domu "přiženila" a nic jiného v této věci nepodnikal, je samozřejmě dům a pozemek bezpochyby zůstavitelův a platí, co bylo řečeno. Ale pokud byl ten majetek nějak zhodnoscen v průběhu manžrlství třeba přístavbou, nebo rekonstrukcí topení nebo co já vím, tak by možná mohla současná manželka při nejmenším prudit a dožadovat se nějakého podílu. Nebo ne?

doplněno 26.01.13 13:38:

Tedy přivdala. Ještě že jsem tam dal uvozovky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jimi*
Datum: 26.01.13 17:01

Diky všem za rady *palec*...manželka se "přiženila" tak to zřejmě nepujde do SJM ale všem dědicům stejný díl.

Datum: 26.01.13 10:32
avatar

Odpovědi přede mnou jsou správné. Manželka dědí vždy polovinu, a děti, ať je jich kolik chce, druhou polovinu (prostě děti se dělí o druhou polovinu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 14:53
avatar
Přesně tak, manželka dedi 50%, zbytek ostatní dedici mezi sebou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 15:58
avatar

Vy jste to pěkně zjednodušil! Pokud jde o dědění ze závěti, manželka nemusí dostat vůbec nic (nejde přitom o vydědění). Jestliže neexistuje závěť, půjde o dědění ze zákona. Nejprve se vypořádá SJM - např. když manželé spolu koupili nebo postavili domek, pak ten patří do SJM, polovina patří manželce a předmětem dědictví se stává druhá polovina domu. Má-li zůstavitel 3 děti, pak manželka a každé dítě dostane 1/4 předmětu dědictví. Má-li 2 děti, tak manželka a každé dítě dostane 1/3. Přitom je lhostejné, z kterého manželství děti zůstavitele pocházejí.

doplněno 28.01.13 16:07:

Ještě k původnímu dotazu. Správně odpověděl Kartaginec. Půjde-li o dědění ze zákona, pak po 1/3 zdědí manželka, žijící syn a potomek nežijícího syna, tedy vnuk zůstavitele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.13 19:22
avatar
Maš pravdu! Nevšiml jsem si, že se nejedná o SJM. Nicméně jsem toho názoru, že člověk by si měl udělat pořádek ještě za života. Navíc z daru se neplatí daně. Proč se zrekli po smrti matky, těžko říct, mohli mit větší podíl po smrti otce. Ted jich to bude stát vic, pokud dum budou chtít. Myslim, ze se dum po smrti otce bude muset prodat, protoze nikdo z dedicu nebude mit na vyplaceni. Sednout si všichni společně a domluvit se s majitelem. Ten by mel vědět a darovat dum za života. Nejlepší řešení a zadarmo.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 28.01.13 15:47
avatar

Takhle to je naprosto jasné.

Jak tomu ale bude v případě, kdy zemřelý má např. dvě bývalé manželky (žádnou současnou) a tři (jedno od jedné, dvě od druhé) děti? Dostanou exmanželky polovinu (tedy 25 a 25%) a děti druhou polovinu (50% / 3); nebo nedostanou manželky vůbec nic a děti dostanou podíl dle manželství, tedy jedináček celou polovinu a dva sourozenci druhou polovinu (25+25%)? Nebo to dostanou úplně jinak? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 15:49
avatar

.Děti jsou děti a exmanželky nejsou nic. Kařdé dítě podle mne dostane třetinu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 28.01.13 15:55

A on sepsal či nesepsal závěť? Nebo ještě nezemřel? OZ část sedmá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 08:16
avatar

Proč v této otázce ubývají relevantní odpovědi? To je jen dotaz, jistě to má zvůj důvod, jen ho nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.