Nemoc z povolání

Od: Datum: 19.01.13 15:48 odpovědí: 11 změna: 20.01.13 18:19

Dobrý den, mohli by jste mi prosím poradit? Mám mamku, která už je po čtvrté po operaci pupeční kýly, Ted je po nemocenské a vypadá to že už jí nevemnou zpět do práce, Chtěla jsem se zeptat, jestli by to nemohla uhrát na nemoc z povolání. Jestli by dostala nějaké odškodné, popřípadě jestli jestli zaměstnavatel není povinen zajistit jí novou práci.

Nebo jestli někdo nevíte číslo na nějakou bezplatnou právní poradnu...

Děkuji za rady...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.13 16:09
avatar

Dobrý den. Zda by to mohla Vaše maminka "uhrát" na nemoc z povolání, Vám zde nikdo zřejmě nedokáže říci. Na více info se podívejte sem:

http://www.bezplatnapomoc.cz/nemoc-z-povolani/

Je tam kontakt, můžete se tam obrátit i s dotazy. Jinak existují občanské poradny, fungují zdarma. Najděte si tu, kterou máte nejblíže, jestli-že jí potřebujete...:

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.01.13 16:36
avatar

O nemoci z povolání se rozhoduje v každé krajské nemocnici na CHorobách z povolání kam Vás musí poslat Váš ošetřujicí lékař.na základě Váši diagnozy.Skusit se má všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 19.01.13 16:41

Záleží na charakteru práce, kterou vaše maminka vykonává a jestli může mít vznik pupeční kýly souvislost s výkonhem této práce. Nejlépe bude, když se rovnou dotážete v nemocnici na odd. nemocí z povolání, které rozhoduje o tom, zda to nemoc z povolání je či ne. Oficielní postup by pak byl přes závodního lékaře vaší maminky, kam se také můžete s dotazem obrátit a který může maminku na zmíněnné odd. nemocí z povolání s dopručením vyslat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.13 23:09
avatar
Víte urcite ze kyla je na seznamu nemocí z povolání? Ja jsem ji tam nenašel. A i kdyby tam byla, "uhrat" se to rozhodně nedá. Je to běh ns dlouhou trať , hospitalizace, testování ...sám jsem si tim prošel a vyšetření neosidite. Možná podplatite obvodaka, pochybuju ze by si to vzal na triko, ale na KPL to uz vůbec nejde. A i kdyz vam po dlouhé době nemoc z povolání priznaji, pak je na řadě stanice hygienické kontroly na pracovišti. Poté i kdyz máte jasno se odvola zaměstnavatel ke kpl, ta mu nevyhovuje, jde to celé na ministerstvo zdravotnictví. Dalšího cca pul roku. Pak rok uhanite zaměstnavatele, aby předal své povinnosti pojišťovně, bez toho vám nic nevyplatí. O 12ti měsíční odstupné se musíte soudit, což stojí dalsi peníze a cca 1-2roky casu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jesterice123*
Datum: 20.01.13 11:26

no prave ze nevim, proto jsem sem psala dotaz,,,,mamka dela u posty uz 33 let, tahaji tam baliky i okolo 30ti kilo, takze kylu ma urcite z toho, z ceho jineho, doma nic tezkeho netaha,,,tak jsem si myslela ze by to slo udelat na nemoc z povolani,,,uhrat je spatne slovo,,,nic by neuhravala, kdyz si myslim ze to z te prace proste je,,,,ted prave byla po ctvrte na operaci a v praci ji poslali po ukonceni nemoconske na zatezove kolo,,,lekar ji dal do treti skupiny zateze uz,,,,takze si myslim že s ní v praci uz moc nepocitaji, tak jsem se jen chela zeptat, jestli s tim nema nekdo zkusenosti a poradil by mi co a jak,,,,

Datum: 20.01.13 11:56
avatar

O 30Kg nošení nikde ani nemluvte. žena může zvedat jen 15 Kg a tak by pošta to vyhrála,, protože pracovnice nedodržovala bespečnostní předpisy. 30Kg by měly zvedat dvě ženy.Že skutečnost je jiná a jsou k tomu zvedání nepřímo nuceni nikoho v dané situaci zajímat nebude.A že by spoluzaměetnanci šli svědčit a riskovat své zaměstnání v dnešní době...Jo i to cinkání klíču má dvě strany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 12:37
avatar

"Uhrát" se nedá nic. Nemoc z povolání přiznávají kliniky pracovního lékařství, kam by maminku musel doporučit ošetřující lékař (nikdo se tam nemůže objednat sám).

Ani já jsem pupeční kýlu v seznamu nemocí z povolání nenašla, ale možná by (za určitých okolností) mohlo jít o pracovní úraz.

___ Zaměstnavatel si nemůže dovolit "nevzít maminku zpět do zaměstnání". Pracovní smlouva samozřejmě platí dál.

Zaměstnavatel může maminku vyslat k závodnímu lékaři pro posudek (případně může maminka zaměstnavatele požádat, aby ji k závodnímu lékaři vyslal), zda je zdravotně způsobilá dále vykonávat sjednaný druh práce.

Pokud by maminka na základě tohoto posudku nemohla sjednanou práci dále vykonávat, musel by ji zaměstnavatel do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci.

Nebude-li zaměstnavatel takovou práci mít, může mamince dát výpověď.

___ K odkazům z první odpovědi: "BezplatnáPomoc.cz" nedoporučuj, jde o komerční záležitost. Obraťte se radši na druhý odkaz - na občanské poradny.

___ Aktualizovaný seznam nemocí z povolání (platný od 1. ledna 2013)

doplněno 20.01.13 14:17:

Odstupné závisí na důvodu, který by zaměstnavatel v písemné výpovědi uvedl.

Pokud by dal výpověď z důvodu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti pro obecnou nemoc (podle § 52 písm. e), nárok na odstupné by nevznikl.

Pokud by nezpůsobilost byla pro pracovní úraz (§ 52 písm. d), vznikl by nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

V případě nadbytečnosti (§ 52 písm. c) by šlo o odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Důvod samozřejmě určuje ten, kdo výpověď dává (zaměstnavatel).

___ Zaměstnavatel také může navrhnout rozvázání pracovního poměru dohodou, na což maminka není povinna přistoupit.

Každopádně ať nepřistupuje na dohodu o rozvázání pracovního poměru dohodou bez uvedení důvodu skončení pracovního poměru. Pokud by se pak registrovala na úřadu práce, krátila by se jí po celou podpůrčí dobu podpora na 45 % průměrného čistého výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jesterice123*
Datum: 20.01.13 12:53

Reaguji na poslední odpoved,,,,

Kdyby došlo k tomu, že mamce dají vypoved, ma narok na nejake odstupne?

dekuji

Od: knopka*
Datum: 20.01.13 14:51

To záleží z jakých důvodů ji propustí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 15:19
avatar
Pokud si maminka donese posudek od doktora, ze nemůže dosavadni práci dale vykonávat, počítejte s tim, ze dostane 52e bez naroku na odstupné. Podpora se ji kratit nebude. V tomto případě. Jinak o pracovním úrazu by musela mit záznam, nepředpokládám ze nějaký má, a ze ji ho někdo zpětně napíše. Může ale odmítnout zvedat bremena nad 15kg, za to ji vyhodit nemůžou, potom by se mohla soudit o neplatnou výpověď.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 20.01.13 18:19
Dle § 29 NV č. 361/2007 Sb. je limit pro hmotnost břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut za 8 hod. směnu; častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut za 8 hod. směnu..

Pro přiznání úrazu není rozhodující, že nebyl proveden záznam do Knihy evidence úrazů. Musí být ale prokázáno, že skutečně došlo v prac. době ke zdvihání břemen o hmotnosti vyšší než 20 nebo 15 kg jak je uvedeno výše. Zde došlo k pochybení zaměstanvatele, který je povinen vyhledávat rizika při práci, navrhovat opatření k jejich odstranění (a tato kontrolovat) a tudíž zajistit zdvihání břemen ženami nad povolený limit jiným způsobem. Vaše maminka musela být s povoleným váhovým limitem při zdvihání břeme při školení BOZP seznámena. Dle ZP má právo odmítnout výkon takové práce, u které předpokládá jejím splněníím, poškození svého zdraví a nesmí být za to postihována. V případě, že byla (jako že asi ano) o tomto proškolena, tak tyto břemena nemá zdvihat. Zde došlo k pochybení zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnanci se proto může odškodnění za tento pracovní úraz, pokud bude uznán, krátit. Se zaměstnavatelem může být zahájeno regresní řízení podle zvláštního předpisu. .

Kýla (výňatek z výkladu v odborné publikaci)

Prohlásit břišní kýlu za úrazovou předpokládá důkaz, že kýlu vyvolal přímý a značný úder na břišní stěnu, např. tupým předmětem, kopnutím, nárazem břicha na volant. Lékař v součinnosti s jinými důkazními prostředky musí prokázat mechanismus úrazu a souvislost kýly s úrazem, a zjistit, že zaměstnanec neměl kýlu před tímto úrazem. Kýly mohou být uznány za úrazové jen tehdy, existuje-li mimořádná tělesná námaha, zjištění nápadných původních příznaků bezprostředně po úrazu a při operaci. Obtížnější bývá posoudit, zda a za jakých okolností či předpokladů lze tzv. přesílení nebo přemožení kvalifikovat jako úraz. Dnes již judikatura potvrzuje, že náhlé neobyčejné napětí síly, resp. přepětí sil, se může pokládat za úrazový děj. Přitom je nutné postupovat individuálně podle povahy jednotlivého případu a odlišit přepětí od obvyklé pracovní námahy. Výkon, který u jedné osoby vyžaduje mimořádné a neobyčejné tělesné vypětí a přesahuje hranici obvyklé práce, může pro jinou osobu být běžným pracovním výkonem. Za úrazový děj lze považovat i prudký, nenadálý, násilný a nevyvážený pohyb, například při reflexivní obraně proti hrozícímu pádu. Nestačí však běžný, třeba rychlejší pohyb. Za pracovní úraz může být uznána i kýla, vzniklá v důsledku neobratného pohybu při zdvihání nebo zachycení padajících předmětů o veliké váze nebo při skoku či vzepření. Došlo-li při zvedání těžkých břemen nebo při namáhavé práci k uskřípnutí kýly, přiznává se úrazová kvalifikace zhoršení kýly již existující.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.