Kdy říct dítěti o otci?

Od: Datum: 11.01.13 22:55 odpovědí: 17 změna: 12.01.13 10:48
avatar

Měla bych otázku na dětského psychologa nebo jinak zaměřeného na děti. KDy je nejlepší věk dítěte říci mu že otec není jeho otcem , jde v září do 1. třídy a nechceme aby se to dozvěděl od některého z dětí. POdotýkám se svým biol. otcem se nestýká.Ale to už vyznělo z mé otázky.Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krkovicka*
Datum: 11.01.13 23:02
Proč ho zatěžovat tím že táta není táta?Mají se rádi?Jak mů to chcete podat?Víte že se bude hodně ptát,pak kývne že táta je strejda Pepa a za pět minut se Vás zeptá znovu.Na dospělý řeči proč to tak je,nemá rozum.Druhá varianta je šok.Jestli máte fotky biol.táty tak mů jej ukažte.Protože ho opravdu bude zajímat jak jeho skutečný otec vypadá.Šesti letému dítěti je úplně jedno jestli je to táta nebo strejda Pepa.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.13 23:07
avatar

Mám podobný názor jako Krkovička. Proč ho zatěžovat něčím, co nepochopí, alespoň ne v daném okamžiku. Vysvětlil bych mu situaci až v okamžiku, kdy na tento problém narazí a otevře ho. Pak teprve bude schopen se na tvé vysvětlení soustředit, protože jeho mozek se tím už bude zabývat. A bude schopen sám posoudit, kdo ho má rád, kdo se stará a kdo je tedy ten pravý otec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.13 23:13
avatar

zapoměla jsem napsat že má se svou maminkou stejné příjmení a dceřin přítel a jejich společné mimi se jmenují jinak než oni dva. Bohužel to pár lidí v okolí vědí že on je z prvního manželství a znáte lidi? aby nás někdo nepředešel...

Od: krkovicka*
Datum: 11.01.13 23:26
Jestli bydlíte na malém městě pak chápu důvod k obavam.Ze zkušenosti vím,že takové řeči se nenesou jako hospodské drby.Každý si uvědomí že tyto věci mají a zůstanou pouze v rodině.Každý nechť se stará o své starosti a když holt přijde a zeptá se,nezapirejte.Je Váš a milujete ho.Šest let je zkrátka brzo.Počkejte pár let jak se vyvine situace.
doplněno 11.01.13 23:34: Jste klukova babička jestli to chápu dobře že ano?
doplněno 11.01.13 23:49: Kolikoli.Extrémní případ.Pubertální věk není jen bouření hormonů ale ukázka citů a v tomhle věku jsou kluci až moc citlivější než dívky.Jeho reakce byla prudká a nesmyslná.Kvůli tomu se z baraku neprchá.Kde jsou tý léta kdy táta netata s ním byl když mů bylo zle,učil se sním,koupil lizatko atd.?Neříkám že by se to neměl kluk tazatelky nikdy dozvědět ale pubertální věk,to už je pozdě.Vždyť teprve jde do školy.Je to ještě dítě a teprve o své postavení ve společnosti bude bojovat.Proto bych to nechala zatím tak jak to je.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.13 23:39
avatar

Jo, pamatuju na jednoho kluka, co mu spolužáci na hřišti řekli, že jeho otec není jeho. Byl z toho docela bugr a kluk utekl z baráku. Bylo mu tuším 14. Naštěstí ho našli a už je to snad ok, ale dost zuřil, že mu to neřekli dřív. Podle mě - čím dřív, tím líp. Hlavně z toho nědělat něco "extra" a nehrotit to. Prostě má jiného otce, to je toho...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: metallica*
Datum: 11.01.13 23:45

také jsem toho názoru, čím dřív tím líp

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.13 00:00
avatar

Nevím, kolikrát podobnou situaci řešila Krkovička, ale můj názor na věc je přesně opačný. Nejhorší pro dítě je to, když mu tuto skutečnost vmete do tváře někdo ve zlém - některé děti umí být pěkně podlé. My máme dvě adopčata, věděli jsme od začátku, že jim to nebudeme tajit, protože děti se to dozví právě od některé ,,dobré duše´´ a v tom nejhloupěším myslitelném okamžiku, takže pak v nich zůstává pocit podvodu a zrady těch, které mělo do té chvíle za rodiče. Takže naše děti se dozvěděly že jsou z děcáku než šly do školky a ač jsme měli docela paniku jak jim to říct tak to vzaly naprosto v pohodě. Ostatně i psycholog nám potvrdil že čím dříve to dítě ví, tím lepe pro všechny zúčastněné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: metallica*
Datum: 12.01.13 00:04

přesně můj názor.čím bude starší tím více to bude vnímat a bude to horší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 12.01.13 00:12
Jaký je rozdíl mezi tím když rodiče nemohou nebo nechtějí, vzdají se svého práva děti vychovávat a ty děti nyní máte Vy jakožto náhradní rodiče a mezi těmi kteří milují dítě své partnerky jako vlastní?Je správné že jste jim netajili původ že jste jim defacto dal právo na to kdo jsem a odkud pocházím.Znám taky rodiče co mají dva sourozence od miminka z adopce u nich už mi připadá hloupé jim něco tajit,ale tají a klukům už táhne na 12let.Rozhodně budu si stát při svém názoru že ať to řekne nebo ne,klukovi to stejně bude jedno.Zase je sobecké oklamat ho v tomhle věku než to říct s odstupem dvou,tři let kdy k tomu by mohl taky něco říct.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.13 00:01

Tezko radit na dalku,i psycholog by musel nejdriv zjistit jaky syn je,jestli je schopen toto prijmout a pochopit.Proste si myslim,ze je to indiv..Je lepe,aby znal prvdu od vas,ale jde spis o to,jak mu to rici,podat.Myslim si,ze cim driv,tim lip,co se tyce veku.Nejdriv musi byt jistota,ze s nahradnim otcem je perfektni vztah,pak to vstreba.Jen muj nazor.Co kdyby jste se objednali k par navstevam u psychologa,aby jste vedeli,jakym zpusobem mu to rici.Nebo si myslim,ze i vase 1 navsteva u psychologa,ze potrebujete jen radu,neuskodi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.13 00:11
avatar

No není psycholog jako psycholog. Doporučoval bych nějakého se zaměřením na děti a rodinu. Můžu doporučit Amaltheu, jejich těžištěm je sice pěstounská péče, ale jsou velmi ochotní a znalí věci. Zkuste tam třeba zavolat a uvidíte, co Vám doporučí.

http://www.amalthea.pardubice.cz/kontakt.htm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.13 08:59

Tak jiste,musi to byt psycholog,ktery tyhle veci dokaze resit a zabyva se pouze detmi.Jsou psychologove,ktery maji na starost pouze predskolni,treba i dvoulete deti a vedi si rady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 12.01.13 00:04

Děti bývají svým způsobem kruté a váš vnuk by to měl proto vědět. Mělo by se mu to samozřejmě říct k jeho věku přijatelným způsobem. Řekla bych to asi tak, že má výhodu, že má dva tatínky a ten prvý, že zatím nemůže s ním a maminkou být protože... atd. a kdyby mu někdo něco říkal, tak aby mu odpvěděl, že má tatínky dva a on jenom jednoho.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.01.13 06:09
avatar

dekuji všem za dobře míněné rady. Na chlapci nám moc záleží a chceme aby byl v obraze , navívc je velmi milý , zvídavý a už dnes vím jak to vše bude vnímat po svém.Smutné je že někteří muži po rozchodu s manželkou přestanou mít zájem o děti i když je to někdy výhra. děkuji za adresu na dět. psychologa.

Datum: 12.01.13 08:33
avatar

Já bych v tomto případě dítěti už dávno před šestým rokem věku vykládala všelijaké pohádky a příběhy, třeba nejdříve o zvířátkách, později o lidech, ve kterých rodina není ta pravá klasická rodina, ale ve kterých to vždycky dobře dopadne. Ale mělo by to v tom příběhu být jen tak skryté, okrajové, ne hned a úplně naplno.

Původní tatínek se někam zatoulal, ale objevil se jiný. Aby dítě brzy pochopilo, že je to poměrně normální situace a všechno bezpečné a zažité tomu pohádkovému mláděti (dítěti) zůstává.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.13 09:24
avatar

Má-li dítě jiné příjmení než rodiče, asi by bylo na místě dítěti nic nezatajovat. Lepší, když se pravdu dozví od maminky, než od nějakého rádoby kamaráda ze třídy. Já bych svému dítěti toto netajila. Třídní kolektiv dokáže být velmi krutý, krutí jsou i dospělí lidé. Tak ať pravdu chlapec ví od někoho, koho má rád a kdo za ním stojí. Doporučuji nikdy biologického otce nehanit, byť by to byl osel nad osly. Nikdy nevíte, jestli se ti dva jednou v životě nesetkají a bránit takovému setkání by taky nemělo cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.01.13 10:48

Jsem toho názoru, že už mu to maminka měla dávno říct. Čím dřív se to doví, tím líp se s tím vyrovná.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.