Narok na duchod bez zaměstnání

Od: Datum: 10.01.13 19:25 odpovědí: 5 změna: 11.01.13 11:03
avatar

Dobry den,na Vanoce prijela sestra je ji ted 53 roku 13 roku nepracuje nepobira od statu nic je v domacnosti-manzel to financne utahne ;) o.k.Ale bude mit ona narok vubec na nejaky duchod?Do roku 2000 pracovala ma 2 deti-rikal jsem ji,at se jde zepat clovek nikdy nevi co bude...co myslite?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.13 19:32
avatar

Odpracováno 35 let.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 10.01.13 20:25
avatar

Ještě jde o to, zda si platila dobrovolné soc., či důch. pojištění. Zde je tabulka pro výpočet odchodu do důchodu: http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocetodchodudoduchodu.php

Pokud nebyla v evidenci ÚP ani si neplatila dobrovolné platby nesplní počet odpracovaných let a nárok na starobní důchod ji nevznikne. Pokud by chtěla od státu pobírat nějaké minimum, musí být v evidenci ÚP a bude až do věku 65 let a pak by měla požádat o vyplácení financí, na které ji vznikne nárok. Ovšem zákony se mohou změnit.

Pokud nechce do evidence ÚP, ať se tedy přihlásí k dobrovolné platbě soc., či důch. pojištění a bude platit tolik let, až by jí vznikl nárok na st. důchod. Ale bude nejlepší, když si zajde osobně na OSSZ a OSDZ, tam ji poradí. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zapocet
Datum: 11.01.13 07:29

musí být v evidenci ÚP a bude až do věku 65 let...

Dobrý den,

ne celá doba v evidenci úp-teda doba kdy prostřednictvím úp hledá vhodné zaměstnání se počítá do důchodu, jenom pouze nějaká část.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.13 04:25
avatar

Jen doplním

informaci od Pt

Dobrovolné důchodové pojištění je možné si hradit maximálně 10 let, z toho max. 1 rok zpětně bezprostředně před datem podání přihlášky.

Pojistné v roce 2013 činí 1.812 Kč měsíčně, pro osoby, jež jsou účastny i důchodového spoření - tzv. 2. pilíře, činí 1.942 Kč měsíčně, v roce 2012 činilo 1.760 Kč měsíčně.

___ Více informací získáte při návštěvě místně příslušné OSSZ nebo na webu ČSSZ:

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

doplněno 11.01.13 08:58:

Reakce na Zapocet:

Z dob evidence na ÚP se vždy započte doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.

Z ostatních dob evidence se započtou maximálně 3 roky, z toho maximálně jeden rok z období do 55 let a maximálně 2 roky z doby nad 55 let.

___ Viz: Jak se pro účel důchodu hodnotí doba evidence na ÚP?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zapocet
Datum: 11.01.13 11:03

Jo, dík, tak to je. Vím, že tchýně od sestry taky nemohla najít práci a pak hledala práci prostředníctvím ÚP, no a po nároku na podporu se ji započítala dále ještě pouze nějaké období, teda přesněji přesně takové období jak jste to zde doplnila a práci stejně nenašla a ještě si může zpětně doplatit ten rok a pak už nic. Takže hledá a nikde ji nechtejí...a do důchodu to má kousek, ale nemá na něj nárok zatím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.