Ochranná lhůta ve zkušební době?

Od: Datum: 10.01.13 10:17 odpovědí: 11 změna: 12.01.13 09:25

Dobrý den, prosím o radu. Syn dostal ve zkušební době výpověď, chtěla bych vědět jestli se na něho vztahuje ochranná lhůta když by onemocněl. Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.13 10:34
avatar

V případě ukončení pracovního poměru dle § 66 zákoníku práce (dále jen "ZP") se nejedná o výpověď z pracovního poměru, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Proto se na tento způsob ukončení pracovního poměru nevztahuje ochranná doba dle § 53 ZP, která je vázána pouze k výpovědi (ochranná doba je označována též jako "zákaz výpovědi").
Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnance. V této souvislosti je možné ještě dodat, že o dobu překážek v práci, po kterou zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.
JUDr. Marilla Kokešová, advokátka, Mašek advokáti s.r.o.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.13 10:38

Je nemocnej , nebo se chce hodit narod , protože dostal výpověď?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maceska*
Datum: 10.01.13 10:41

dostal výpověď proto že marodil, měl pracovní úraz trumpeta se nechal uschopnit a dostal výpověď :(

Od: ron*
Datum: 10.01.13 17:09

Dobrý den.

Syn nedostal výpověď, ale byl mu zrušen pracovní poměr ve zkušební době. Pracovní poměr může být zrušen ve zkušební době bez udání důvodu. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně, pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.

Pokud měl Váš syn pracovní úraz, má nárok na náhradu ušlé mzdy (platu) po dobu trvání pracovní neschopnosti zaviněné pracovním úrazem. Ať syn doručí na mzdovou účtárnu zaměstnavatele od ošetřujícího lékaře vyplněný formulář Hodnocení bolestného a potvrzení o úhradě za vystavení tohoto formuláře. Za jeden bod bolestného mu náleží 120 Kč + náhrada za ušlý výdělek (vypočítá mzdová účetní).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 10.01.13 17:14

Jen doplním. Ochranná lhůta v případě onemocnění po zrušení pracovního poměru ve zkušební době platí. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů. Trval-li ovšem tento pracovní poměr méně než 7 kalendářních dnů, činí ochranná lhůta toilk kalendářních dnů, kolik pracovní poměr trval.

Doklad o pracovní neschopnosti doručte bývalému zaměstnavateli, na zdravotní pojišťovně ohlaste skončení pracovního poměru a počátek nemoci v ochranné lhůtě. Nemocenské bude synovi náležet ale až od 22. kalendářního dne nemoci. V době nemoci se nemůže syn zaevidovat na ÚP.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maceska*
Datum: 11.01.13 05:38

Moc děkuji za odpověď, veškeré potvrzení od lékařky odevzdal do zaměstnání, měl 200bodů. Dostal v zaměstnání zásah proudem od přesekaných kabelů. Bohužel mu ani lékaře nezavolali a musel dosloužit směnu. Až když už mu bylo hodně zle (zlobilo ho srdce a brněla půlka těla, pustili ho domů a šel k lékaři. Přístup zaměstnavatele mi nepřijde úplně v pořádku.

Datum: 11.01.13 09:02
avatar

Zasah proudem? Seknute vodice? A syn ma elektrovzdelani? Tak urcite vi ze takova vec ho muze stat zivot! A to nejen hned po urazu proudem, ale dodatecne problem se srdcem? Je to trouba a jeho zamestnavatel si zaslouzi kontrolu z uradu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maceska*
Datum: 11.01.13 09:26

nemá elektrovzdělání, byl požádán zaměstnavatelem aby umyl nějaký přístroj (nevím o jaký šlo) Pracoval v kuchyni a v rámci úklidu byla tato práce požadovaná.

Datum: 11.01.13 08:28
avatar

Už to zde bylo řečeno, přesto ještě jednou zdůrazním, že nešlo o výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (ZP, § 66).

___ K úrazu:

Šlo o pracovní úraz (ne každý úraz na pracovišti je úrazem pracovním)? Nahlásil Váš syn pracovní úraz zaměstnavateli? Byl úraz zapsán do knihy úrazů? Uznal jej zaměstnavatel jako pracovní úraz (to je v jeho kompetenci)?

Zaráží mne přístup zaměstnavatele k Vašemu synovi. Zaměstnavatel měl okamžitě zajistit ošetření, případně syna odvézt k lékaři. Rozhodně po něm neměl požadovat dokončení pracovní směny.

Vidím to na nedodržování pravidel BOZP a na podceňování ochrany zdraví zaměstnanců. Váš syn by měl dát podnět ke kontrole na inspekci práce.

___ Ke zrušení PP ve zkušební době:

Někteří zaměstnavatelé se domnívají, že po skončení PP nebudou za pracovní úraz odpovídat. Proto PP ukončí v co nejkratší době.

To je však omyl. Zaměstnavatel, u něhož k pracovnímu úrazu došlo, za následky úrazu odpovídá i do budoucna (pro případ, že by se některé následky projevily až po nějaké době).

___ Reakce na Yakuba:

Ve zkušební době nesmí zaměstnavatel PP zrušit v prvních 21 dnech nemoci (platí od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2013).

Viz: ZP, § 66, odst. 1

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maceska*
Datum: 11.01.13 08:51

Ano vše bylo zapsáno do knihy úrazů a podepsali to i 3 svědci. Po kontrole kabelů zjistili že skutečně probíjí. A nyní mu zaměstnavatel tvrdí že se nic takového neprokázalo :(

Datum: 12.01.13 09:25
avatar

Maceško, tipuji, že se zaměstnavatel bude snažit zbavit odpovědnosti za pracovní úraz.

Ať syn podrobně sepíše průbeh události, uvede datum, kdy úraz nahlásil zaměstnavateli a jmenuje svědky. Vytisknout alespoň pětkrát, podepsat a nechat podepsat i svědky. Ideální by bylo si opatřit i několik kopií knihy úrazů (pro případ "ztráty").

Pak by měl syn písemně vyzvat zaměstnavatele ke splnění jeho povinností v souvislosti s pracovním úrazem. Výzvu spolu s kopií popisu a knihy úrazů zaslat zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou.

Pokud bude další neschopenka, měl by si ohlídat, aby lékař v neschopence vyznačil pracovní úraz.

A určitě doporučuji dát podnět ke kontrole na SÚIP.

doplněno 12.01.13 09:33:

Ještě odkaz: SÚIP.cz, hlášení pracovních úrazů

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.