Nemocenská a výpočet - jak být dlouho doma

Od: Datum: 02.01.13 18:17 odpovědí: 5 změna: 02.01.13 23:33

dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když člověk marodí 3 týdny nebo 2 týdny, co se v dnešní době více vyplatí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 02.01.13 18:30

Dobrý den.

Dnes se Vám marodit rozhodně nevyplatí, já bych zbytečně nemoc neprotahovala, šla bych co nejdříve do práce, je-li to možné.

Zaměstnavatel vyplácí náhradu po dobu nemoci za prvních 21 kalendářních dní nemoci. Náhrada náleží jen za plánované ušlé směny, přičemž první tři pracovní směny jsou bez náhrady (zdarma). Výše náhrady se vypočítá z průměrného hodinového výdělku (stejný jako např. průměr pro dovolenou), ale pro výpočet náhrady mzdy nebo platu po dobu nemoci se tento průměrný výdělek redukuje. Od 22. kalendářního dne vyplácí nemocenké dávky OSSZ. Výše nemocenské činí 60 % denního vyměřovacího základu od 22. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky jsou vypláceny za kalendářní dny(tedy i dny volna).

Denní vyměřovací základ se dle daných pravidel stanoví z vyměřovacího základu na sociální (nemocenské) pojištění za rozhodné období. Rozhodné období činí 12 kalendářních měsíců před vznikem události (nemoci).

Nemocenské dávky vyplácené od 22. kalendářního dne nemoci jsou tedy zpravidla vyšší než náhrada mzdy od zaměstnavatele, protože jsou vypláceny za kalendářní dny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kasandra70*
Datum: 02.01.13 18:52

moc děkuji

Od: kasandra70*
Datum: 02.01.13 19:00

já to zjištuju tatínkovi, on právě pracuje krátký a dlouhý týden,a jde na operaci, přičemž musí zůstat doma, jen může zůstat doma už dříve, takže by marodil ted v lednu už 3 týdny, nebo ještě týden může jít do práce a marodil by 14 dní, tak mu zjištuji co je finančně výhodnější?

Datum: 02.01.13 20:24
avatar

VŽDYCKY je finančně výhodnější mzda než náhrada mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky.

Prvních 21 kalendářních dní nemoci platí zaměstnavatel náhradu mzdy - kromě prvních tří pracovních dní (tzv. karenční doba, marodí se prostě zadarmo), platí se pouze za pracovní směny, které by zaměstnanec v té době odpracoval, kdyby nemarodil. Pokud má na první tři směny naplánované delší směny než 8hodinové, náhrada nenáleží za prvních 24 hodin, ostatní hodiny budou zaplaceny, i když spadají do prvních tří pracovních dní.

Od 22. dne nemoci začíná vyplácet OSSZ nemocenské dávky. Platí se za kalendářní dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.13 23:33
avatar

Já bych neschopenku neposuzovala podle toho, co se více vyplatí (vždy je výhodnější mzda), ale podle toho, co je vhodnější ze zdravotního hlediska.

V případě plánované operace bych začátek neschopenky volila co nejblíže k datu operace (v práci tatínek nebude mít tolik času na případné obavy z operace).

Pokud bych zvažovala délku pracovní neschopnosti, zvolila bych spíše delší rekonvalescenci po operaci, v posledním týdnu s vycházkami (aby návrat zpět do práce byl snazší).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.