Práce jiná než ve smlouvě

Od: Datum: 26.12.12 18:25 odpovědí: 6 změna: 26.12.12 20:31
Ahoj. Kdyby tu byl někdo, kdo se vyzná trochu v právu ohledně pracovních smluv, tak prosím o radu k následujícímu.
Táta je po operaci s oběma koleny, má částečný invalidní důchod. Doktor mu sice již před časem doporučil, že by z toho důvodu měl lepší jen částečný pracovní úvazek a měl by kolena šetřit, ale zaměstnavatel zkrácení úvazku zamítl. V pracovní smlouvě má sjednánu pozici strojníka (takže do teď jezdil ve stroji). Jenže byl dva měsíce marod, což se zaměstnavateli evidentně nelíbilo a teď mu to dává najevo. Přitom nemocný opravdu byl, nic si nevymýšlel. Vedoucí do stroje poslal jiného pracovníka a tátu teď posílá sbírat odpadky kolem pracoviště, takže musí prolézat křoví, atd. Vedoucí samozřejmě ví, že by se měl ze zdravotních důvodů šetřit, takže je možný že to dělá záměrně, aby ho donutil k výpovědi (možná se snaží udělat místo pro nějakého svého známého, ale to je jen spekulace). Dokonce teď mezi Vánocemi mu odmítl dát dovolenou, že dokud nebudou všechny odpadky po okolí posbírané, tak dovolenou nedostane.
Takže situace je taková, že táta je rozhodnutý stejně skončit, protože s ohledem na zdravotní stav není schopen dlouhodobě osmihodonovou směnu někde chodit a prolézat křovím nebo dělat další podobné práce, co si vedoucí vymyslí. Bohužel bránit se tím, že dostává jinou práci než má ve smlouvě asi nemůžu - tam je totiž tato věta (i když nedává úplně smysl): "podle povahy a potřeby plní další pracovní úkoly, jimiž jej pověřený nadřízený nebo vedení společnosti".
Takže se chci zeptat, zda se může nějak bránit případně jak to řešit. A pokud není jiná možnost, než skončit, tak by mě zajímalo jak nejlépe podat výpověď, aby alespoň dostal co nejvyšší odstupné a případně poté podporu. Je mu 55 let, má částečný důchod, takže shánět novou práci určitě nebude nic snadného. Navíc je ještě k tomu všemu teď celkem nachlazený a zítra má jít samozřejmě do práce. Po předchozích zkušenostech se mu k doktorovi a na nemocenskou nechce. Bojí se, že kdyby znovu marodil tak ho zaměstnavatel vyhodí sám. Může toto udělat? A pokud ano, jak by to bylo s odstupným v takovémto případě. Díky moc za případné rady

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.12 18:33
avatar

Ono dostat nejvyšších odchodné závisí na tom, kdo dá výpověď, zda váš otec (bez odchodného), nebo zda-li jej firma vyhodí (to má nárok na odchodné v době 3 měsíčního platu). Už jsme tu kdysi podobného řešili, stačí prohledat poraďte. Zaměstnavatel má na to právo, dávat práci, když jiná není, lepší než být vyhozený, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 18:45
avatar

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci po celou dobu pracovního poměru přidělovat druh práce sjednaný v pracovní smlouvě. Tatínek není povinen vykonávat práci, kterou nemá sjednánu v pracovní smlouvě (může ji odmítnout).

Doporučuji písemnou výzvu zaměstnavateli, aby přiděloval pouze sjednaný druh práce. Dá-li výpověď zaměstnanec, nevznikne nárok na odstupné a navíc by se tatínkovi v případě následné registrace na ÚP krátila podpora na 45 %.

Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době (např. v době nemoci). Výjimkou by byla výpověď posle § 52 písm. a) nebo b) - v obou případech by vznikl nárok na odstupné. (Je-li tatínek u tohoto zaměstnavatele déle než dva roky, šlo by o trojnásobek průměrného výdělku.)

___ Ke zdravotním problémům:

Pro zaměstnavatele je závazný pouze posudek závodního lékaře nebo kliniky pracovního lékařství. Doporučení ošetřujícího lékaře nestačí ani ke změně (snížení) pracovního úvazku ani k převedení na jiný druh práce.

___ Pro úplnost: Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.

doplněno 26.12.12 18:49:

Pro Hoummy:

Zaměstnavatel může požadovat jiný druh práce pouze výjimečně, např. při odstraňování následků katastrof apod.

Pokud pouze nemá dostatek práce, jde o překážku na straně zaměstnavatele, za niž zaměstnancům náleží náhrada mzdy.

doplněno 26.12.12 19:12:

Neumožňuje.

Od kterého lékaře bylo doporučení ke snížení úvazku? Pokud by snížení doporučil závodní lékař, musel by se zaměstnavatel doporučením zabývat.

Nemusel by reagovat do 15 dnů jako v případě posudku, ale měl by snížení umožnit, jakmile mu to dovolí provozní důvody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomas19853
Datum: 26.12.12 19:03
Díky. Takže ani tento bod "podle povahy a potřeby plní další pracovní úkoly, jimiž jej pověřený nadřízený nebo vedení společnosti" v příloze náplň práce u smlouvy neopravňuje zaměstnavatele přidělovat nějak dlouhodobě jinou práci?
Od: tomas19853
Datum: 26.12.12 20:31

Doporučení ke snížení úvazku neměl, od závodního lékaře, ale od specialisty. Kromě doporučení snížení je v této zprávě, že by neměl přenášet těžší břemena ano dlouhodobě stát či chodit. Na tuto žádost reagoval zaměstnavatel zamítnutím s odůvodněním, že na pozici strojník potřebuje mít z provozních důvodů zaměstnance s plným pracovním úvazkem. Od té doby (cca rok) to tatínek neřešil a pracuje na plný úvazek - když byl ve stroji, tak to nebyl takový problém. Ale když nyní musí celý den chodit, tak je to horší...

Pokud ale zaměstnavatel z provozních důvodů bude trvat na tom, že zkrácený úvazek není možný, tak asi není cesty ven, že? Když teď studuji ty paragrafy, tak se zde zmiňují mimo jiné dvě možnosti výpovědi a pokud chápu správně, tak

§ 52, písm. d - odstupné ve výši minimálně dvanáctinásobku průměrného výdělku

§ 52, písm. e - bez nároku na odstupné

Rozdíl je zřejmě v tom, zda zdravotní nezpůsobilost vznikla v důsledku povolání či nikoliv. Dříve tatínek dělal zedničinu, takže ty problémy s koleny asi budou způsobeny hlavně tím. Ale nevím, zda by to mělo vliv když nyní dělá jiné povolání. A navíc asi není moc šance to nějak přímo prokázat...

Datum: 26.12.12 18:53
avatar
Zaměstnavatel se snaží o to, aby to vzdal a odešel sám na dohodu bez odstupneho . Bylo by dobré zajít k zavodnimu lékaři pro posudek, co může nebo nemůže delat, pak by musel dostat vhodnou práci. Na druhou stranu by ho ale mohl zaměstnavatel propustit podle 52pism e) bez nároku na odstupné. Ztráta zdravotní způsobilosti. Takže záleží jak to tatínek ustoji , převedení na jinou práci má taky svá pravidla, více poradí kapkanadeje nebo ivzez . Doporučoval bych, nic nepodepisovat a vydržet, případně pokud nemůže vydržet, tak jit znovu marodit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 26.12.12 19:54

Doplňuji:

Zákoník práce § 41 Převedení na jinou práci

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h3.aspx

Citace odst 7 § 41: "(7) Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání, s výjimkou případů uvedených v odstavci 2 písm. c) a v odstavci 4". - dočasné pozbytí zdravot. způsobilosti a odvracení živelných pohrom)

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů:uvedených v ZP § 52, kde je také uvedeno, že výpověď může být dána pozbyl-li zaměstnanec ze zdravotních důvodů způsobilost vykonávat přidělenou práci.

ZP § 52, odstupné § 67 http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB021

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.