Daň z převodu nemovitosti - platí kupující?

Od: Datum: 25.12.12 05:25 odpovědí: 6 změna: 26.12.12 20:42

zdá se vám logické, aby daň z nemovitosti platil kupující? mě osobně ne. kupující, který si vezme hypotéku na nemovitost, tak nemusí mít prostředky na zaplacení daně, jelikož si celou částku půjčuje. naopak prodávající dostane peníze a má z čeho zaplatit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pjpj*
Datum: 25.12.12 07:00

Nevím, zda si nepletete daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti. Rozdíl je v tom, že daň z nemovitosti platí vlastník nemovitosti každý rok jednou - do konce května. Naopak daň z převodu nemovitosti se platí pouze při převodu, platí jí prodávající, ale kupující FU ručí - tzn. pokud by jí prodávající nezaplatil, tak jí může FU vymáhat na kupujícím.

Takže nevím, co přesně máte na mysli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 25.12.12 07:30

myslím daň z převodu nemovitosti. od nového roku jí má platit kupující ve výši 4% z kupní ceny, nebo odhadní ceny,pokud bude vyšší než cena kupní

Datum: 25.12.12 08:07

Já myslím, že je to v pořádku a souhlasím s tím. Když se podíváte, tak u ostatních věcí platí také ostatní náklady kupující - on tu věc chce koupit, tak a si ty náklady zaplatí.

Když si například nechám poslat nějaké zboží z e-shopu, tak také platím poštovné já jako kupující a ne ten, kdo tu věc prodává(když už, tak velmi výjimečně). To samé když kupuji auto, tak platí kupující různé daně(např. ekologickou), já jako prodávající neplatím nic, nedávno tu také byl na tohle téma dotaz.

Když někomu nějakou věc přivezu, tak také budu požadovat cestovné, na svoje náklady to vozit nebudu.

Také si na auto mohu vzít půjčku a na věci z e-shopu rovněž, v tom rozdíl také není. Dům také mohu zaplatit z vlastních peněz, našetřených nebo z dědictví, bez nutnosti půjčky.

To znamená, že tento postup je dnes naprosto běžný a postupuje tak většina prodejců. Tak nevím, proč by u nemovitosti měla být výjimka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.12.12 11:11

U toho návrhu zákona je jeho odůvodnění, tam je proč tak naši poslanci reagovali. Tato daň není protiústavní. Kdo nemá prostředky, a nekupuje. Platba daně, která strana uhradí, se dala/dá domluvit, cena o ni "navýšit". Ale abych pravdu řekl, mně to bude jednou vyhovovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petapeta*
Datum: 25.12.12 11:21

Od 1. 1. 2013 se daň z převodu nemovitosti zvyšuje ze 3 % na 4% a platit ji bude stále prodávající, kupující bude ručitelem. To, že daň bude platit kupující, by mělo platit až od roku 2014, zatím je tento návrh v připomínkovém řízení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 20:42

Naši zákonodárci to zdůvodňují tím,že ve vyspělých zemích (kam ovšem ČR nespadá a nikdy nebude) tuto daň platí vždy nabyvatel,tedy kupující.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.