Zaměstnavatel nedá odstupné, prý nemá peníze

Od: Datum: 19.12.12 16:10 odpovědí: 8 změna: 22.12.12 08:22

Dobrý den, z důvodu krachu firmy jsem dostala výpověď pro nadbytečnost. Ve firmě jsem zaměstnána 1 rok. Zaměstnavatel mi ale osobně oznámil, že odstupné (což by mělo činit v mém případě 1 průměrný plat) nedostanu, neboť už nemá žádné peníze. Jde se proti tomuto nějak bránit? Děkuji za odpovědi...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: tom888
Datum: 19.12.12 16:19

Jiste ze se jde branit.

Jestli vam nekonci smlouva tak vam odstupne musi dat. Prvne bych mu rekl, ze na odstupnem trvate a mate na nej ze zakona narok. A jestli Vam ho nevyplati muzete se branit na prislusnem urade. To bych mu taky rekl.

Ohodnoceno: 0x

Od: tom888
Datum: 19.12.12 16:22

http://wiki.aktualne.centrum.…a-odstupne-2013-pri-vypovedi/

rok2013:

Minimální výše odstupného je stanovena podle počtu odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, mají nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného výdělku za předchozí měsíce.

Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracovali méně než dva roky, ale alespoň rok, dostávají dvojnásobek průměrného výdělku.

Datum: 19.12.12 18:28

Je-li Vás více (alespoň 3), obraťte se společně na úřad práce.

Pokud zaměstnavatel nechce odstupné vyplatit pouze Vám, budete jej muset žalovat (budete-li zároveň žalovat i náklady, jež Vám s vymáháním vzniknou, bude Vám je zaměstnavatel uhradit také.) Navíc budete mít nárok na úrok z prodlení.

doplněno 19.12.12 18:34:

Ještě odkazy (úřad práce):

Insolvence zaměstnavatele

Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.12.12 18:33
Odstupné ti za zaměstnavatele vyplatí příslušný úřad práce. A pak si to z bývalého zaměstnavatele vytáhne.
Takhle to aspoň funguje u nás. Nemusíte být tři, klidně tam jdi sama.
Ohodnoceno: 1x

Od: radarbrdy
Datum: 19.12.12 19:25

Náš zaměstnavatel vyplací odstupné jen v extrémních případech (návrat po mateřské atd.) jinak nedává nic.

Buď zaměstnanec vezme výpověď dohodou anebo jej převede na hodně horší práci+dělá mu v práci peklo, a to už většinou člověk odejde sám...

Od: luke237
Datum: 19.12.12 20:21
V te horsi pozici te ale muze drzet snad jen mesic, jak jsem se docetl v predchozich odpovedich od mistnich znalcu pracovniho prava. Pak ti musi vratit tvoji pozici kterou mas v pracovni smlouve, nebo te musi propustit (a vyplatit odstupne).

Datum: 22.12.12 05:14

Zaměstnanec přece nemůže vzít, co neexistuje ("výpověď dohodou").

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je vždy dobrovolná oboustranná dohoda, nejde o výpověď.

Od: july
Datum: 22.12.12 08:22

Dostala jsem výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.