Odpočet na manželku mohu?

Od: Datum: 16.11.12 09:47 odpovědí: 2 změna: 16.11.12 14:42
avatar

Zdravím jsem osvč mám výdaje paušálem a mám slevu na dani na syna 11 604 tedka mě zajímá jestli si mohu odečíst za tento rok až budu podávat přiznání i manželku častku 24 840 se kterou jsem ženat půl roku bere mateřskou 7600 měsíčně a za ten pul roku co jsem sní ženat pobere 45600,- a podle mě zakonem stanovenou castku 68 000,- v manželství nepřesáhne.

děkuji poradí někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 16.11.12 10:14

Dobrý den.

Slevu můžete uplatnit na manželku , která s Vámi žije ve společné domácnosti a její vlastní příjem za rok 2012 nepřesáhl 68 000 Kč (hrubý příjem).

Do příjmů manželky se počítají příjmy aktuálního roku i doplatky z minulých let: veškeré výdělky (včetně příjmů, které se nezdaňují nebo neuvádějí v daňovém přiznání), podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, invalidní i starobní důchod.

Do příjmu se nepočítají přídavky na dítě, sociální příplatky, příspěvek na bydlení a školní pomůcky, rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné, pohřebné ani příspěvek na péči o blízkou nebo jinou osobu.

Uvedená sleva platí jen pro manžele, ne pro druhy. Jestliže splňujete podmínky jen po část roku, uplatníte 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, ve kterém podmínky splňujete. Uplatníte si tedy slevu pouze za měsíce, ve kterých už jste manželé.

Předložíte čestné prohlášení druhého z manželů, že roční příjem nepřesáhl částku 68.000 Kč

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.12 14:42
avatar

Slevu na manželku můžete uplatnit teprve od data uzavření sňatku. Podle mne tedy budete moci slevu na manželku uplatnit za půl roku. Částka 68.000 Kč se nevztahuje na dobu manželství, nýbrž na celý kalendářní rok.

Do příjmů manželky se počítá peněžitá pomoc v mateřství, případně i náhrada mzdy za dovolenou čerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou, nezapočítává se rodičovský příspěvek ani přídavky na děti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.