Řidiči autobusu vs nedochvilnost

Od: Datum: 18.12.12 17:20 odpovědí: 19 změna: 20.12.12 16:28

dobrý den,

chtěl bych se zeptat na vᚠnázor:

Nelíbí se mi přístup řidičů autobusů na lince, kterou jezdím. Jde o to, že řidiči se většinou střídají, nejezdí pořád jeden a ten samý. Některý přichází k autobusu s předstihem, a stačí odbavit lidi v pohodě a má ještě čas, ale někteří z nich chodí doslova za pět minut dvanáct, přichází pomalu třeba 2-3 minuty před odjezdem a pak logicky nestíhají vyjíždět ze stanice včas.

Další nešvar se týká telefonování během jízdy. V autobuse je na viditelném místě umístěna cedulka s přeškrtnutým mobilním telefonem, což značí, že by si tedy lidi měli telefony vypnout nebo je během jízdy nepoužívat. Řidiči je však často používají. Někdy jim volají asi nějací dispečeři z podniku, tak tam je to asi v pořádku, když potřebují něco vyřídit, ale někteří zvednou telefon i v případě, když jim volá jejich rodinný příslušník. Pak řídí autobus jen jednou rukou a mohou tak do jisté míry ohrožovat bezpečnost cestujících ve vozidle.

Moje otázka zní, jak se mohu bránit? Nebo snad řidiči autobusů mají v zákoně nějaké výjimky, které ostatní nemají?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 18.12.12 17:28

Pokud Vam vadi u linkovych autobusu zpozdeni v radu jednotek minut, tak doporucuji jezdit autem.

O zakazu pouzivani mobilu cestujicimi v autobusu ci vlaku tedy slysim poprve.

Co si predstavit pod mohou tak do jisté míry ohrožovat bezpečnost cestujících ve vozidle? Ohrozil Vas, jako cestujiciho, ridic pri telefonovani, nebo Vas jen stve, ze on telefonuje, kdyz Vy nesmite?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 19.12.12 22:21

Používat za jízdy mobilní telefony zakazuje řidiči Zákon o silničním provozu. Zakazuje ho ve smyslu, že ho nesmí držet. Takže pokud řídí jednou rukou a druhou drží telefon, pak porušuje zákon a může ho to stát 3 body a asi 1 500 pokuty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.12.12 17:52

Na internetu uz bylo nekolik pribehu, kdy lidi natocili mobilem telefonujiciho ridice jejich autobusu, poslali to zamestnavateli a pak se zacala skatulata hybat.

Pokud mas mobil v autobuse prepnuty do rezimu/profilu Silent a pri hovorech na nej nejecis jako idiot, tak nevidim duvod, proc ho nepouzivat. Na druhou stranu lidi, kteri vyrvavaji do mobilu na cely autobus, co budou delat za hodinu, je strasne moc a kdyby ostatni cestujici byly jen o trosku mene vychovani, tak mu jich daji par pres papuli a vyhodi ten jeho mobil z okna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 18.12.12 19:18

Řidič je povinen přicházet včas tak, aby stačil odbavit cestující a vyjet přesně ve stanovený čas. Všichni řidiči nesmí telefonovat za jízdy tak, že jednou rukou drží mobil a druhou drží volant. Je to o to větší nezodpovědnost u řidiče, který řídí autobus s cestujícími. Zjistěte, jaká společnost u vás provozuje linkovou přepravu a na netu si najděte její stránku. Bývá tam mailová adresa pro připomínky, stížnosti a pod. cestujících. Tento mail má stejnou váhu jako písemně poslaná stížnost a provozovatel by vám měl odpovědět jaká přijmul opatření ke zjednání nápravy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.12.12 19:23
avatar

tazateli,

to že se řidiči střídají je naprosto normální a správné.

časové předstihy snad nebudeme rozebírat..

Telefonování za jízdy je zakázáno zákonem.

Ano, můžete se bránit, třeba tím, že řidiče upozorníte na porušení zákona 361/2000. Dále to pak můžete oznamovat jeho zěměstnavateli. Pokud to nějak dokážete, může být i postižen.

Co tím chcete dokázat?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.12 19:54
avatar

hm já bych chtěl mít vaše starosti i autobusák je jen člověk *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 20:32
avatar

A bus MUSÍ odjet ze stanice v přesně stanovený čas?NESMÍ vyjet ze stanice dříve než je stanoveno JŘ,ale později smí.Ty časy na linkách s tímto počítají,protože se nikdy neví dopředu ,třeba jen to,zda bude nastupovat na zastávce jen jedna osoba nebo osob dvacet a to je potom docela velký časový rozdíl! S tímto se teda smiřte nebo ezděte svým a ne veřejnou dopravou!

doplněno 19.12.12 20:10:

Ještě malý doplněk-znám lidi co nikdy a nikam nepřijdou včas! Jednu takovou osobu jsem se snažil "napravit,a nějakou dobu jsem ráno schválně telefonicky budil dříve,přesto ta osoba stejně na bus VŽDY dobíhala,prostě někteří maji dochvilnost v krvi a někteří nemají!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.12 21:52
avatar
Zajet si do Chorvatska. Tam jsem čekal na bus 55 minut, žádné jízdní řády, jezdí jak se jim chce. Co mě pak překvapilo, šofér řídil lokty, protože v každé ruce mel jeden mobil. Na volantu papíry a neco z nich četl. Ze měl stopku ho evidentně nezajímalo, na hlavní stála kolona, když z dálky viděli autobus.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 22:08

Já bych chtěl mít Vaše staroti. Tak choďte pěšky, když Vám to vadí... a zajděte si do parku, přisedněte k důchodcům a můžete o tom kecat do alelůja...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.12.12 11:25
avatar

Kazdy ma nejake starosti. Za to ze urcity dopravce bezpecne dopravi cestujici z mista A do mista B se plati docela dost penez. Nevim proc by clovek mel tolerovat bezohledneho ridice. A propo, 100% budou mit vsichni ridici ve smlouve zakaz telefonovani a baveni se s lidmi za jizdy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.12 22:16
avatar

Znám řidiče, kteří vyjíždějí později, telefonují za jízdy, baví se při jízdě se známým a pod. Ale jsou příjemní, jízda s nimi je naprostá pohoda. Naopak znám řidiče, kteří dodržují všechna pravidla, ale jet s nimi znamená být celou cestu ve střehu. Co je lepší? Pochopil bych, kdyby sis stěžoval na chování řidiče nebo jeho nebezpečnou jízdu, ale tohle opravdu ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 12:05
avatar

Když se Ti nechce s některým řidičem jet, jeď na kole. Ale pak zase hrozí, že Tě ten řidič, co řídí jednou rukou a ve druhé svírá mobil, převálcuje. Pokud bych si měla vybrat, raději v tom autobuse, než s kolem pod ním.

Na dodržování jízdních řádů je úžasná Itále. Vydali jsme se na stanoviště autobusů, že pojedeme do Peschici. Podle rad místních lidí jsme místo nástupu 2 x změnili. Prý je jinde. Byli jsme tam od 8,30. Autobusy jezdily, ale žádný naším směrem. I když v jízdním řádu jich bylo napsáno několik.

Ve 12,45 jsme se konečně *ee*dočkali. Autobus do Peschici byl tady. Řidič vypadal jako cholerik, neustále troubil. Pak jsem zjistila, proč. V těch ohromných serpentýnách nad mořem upozorňoval další řidiče, že jede. Pokud se totiž setkal s osobákem, neřku-li s jiným autobusem, hrály roli opravdu jen centimetry, aby se minuli. Občas jsem zavírala oči a držela se křečovitě sedadla před sebou. Dojeli jsme v pořádku a já si italských řidičů začala vážit.

Další malér byl, když jsme chtěli jet zpátky. Na jízdním řádu byla hodina do odjezdu, trafikant nám to potvrdil. Byli jsme v klidu a zašli do nedaleké hospůdky na limonádu. Asi po 10 minutách popíjení chladné limči a lelkování přijel autobus. BYL TO TEN NÁŠ! Přestože měl jet až někdy za 50 minut.

Od té doby se v Itálii neptám, KDY něco jede, ale ZDA VŮBEC něco jede. Nakonec, o dovolené je času dost.

A pro zajímavost - víte, jak se řekne italsky řidič autobusu? SEŇOR AUTISTA. To u nás znamená něco úplně jiného. :) Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 19.12.12 16:00

Jago, opět jste mě svým osobitým způsobem pobavila. Vzpomínám si také na jednu historku, když jsme po revoluci jeli do Itálie autobusem Jeli dva (čeští) řidiči, kteří se po určité době střídali a to tak, že autobus bez zpomalení jel, rřidič vstal stoupnul si vedle, jednou rukou přidržoval volant a druhý si na uvolněnou sedačku sedl a pokračoval v jízdě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.12.12 19:46
avatar

Pro všechny vrtálky, co radí "tak choď pěšky apod..." - asi dálkovým busem moc často nejezdíte, že?:)

On se pohled trošku změní, když vám kvůli laxnosti řidiče ujede přestupový bus a další jede až za pár hodin, nebo když řidič v - 15 otevře okýnko, aby si mohl zahulit, případně má řidič špatný den a zjebe vás, že nemáte dvě koruny v drobných a udělá scénu na celý bus... já tedy v práci musím dodržovat určitá pravidla, a měla jsem zato, že to musí všichni. Řidiči busů mají nějaké výjimky, protože jsme na nich závislí a defacto si nás mohou vzít jako rukojmí (když se vám to nelíbí, tak nejezděte?)?

Tak se budeme jako hovada chovat všichni, proč ne.

doplněno 19.12.12 19:48:

Mimochodem, už jsem zažila i autobusáka, který najel 10 minut po odjezdu, fronta asi 50 lidí, takže poměrně velké zpoždění, a celou cestu nešel pod 110km/h. Jízda horor, už jsem si vybírala rakev.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: k2
Datum: 19.12.12 20:00

Pokud se jedna o DALKOVY autobus, tak 10min. je opravdu zpozdeni v toleranci, ze nekomu ujede navazujici spoj je smutne, ale tezko udelate jizdni rad na minutu presne.

Drobne jsou dalsi problem. Ridic na zacatku smeny vyfasuje nejaky pocet drobnych, pokud vice lidi plati ve velkych bankovkach, tak drobne proste dojdou, ze udela scenu je druha vec...

Ze prijede o 10min pozdeji nemusi byt nutne jeho vina. Chce to dohnat, a pak si pulka bude stezovat, ze ma zpozdeni a 2. pulka, ze jede jak blazen. Lidem se nezavdecite...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.12.12 20:04
avatar

Na Zvonařce řidiči parkují nahoře na střeše, odkud pak sjíždějí, takže bus odnikud nepřilétne, že nestíhá, ale řidič si ještě muí dát kafíčko a cigára. To je jejich věc, ale pak mi dosti vadí, když jsou naštvaní, kolik lidí musí nabrat a dávají velmi okatě najevo, jak je strašně zdržujeme...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 21:49
avatar
Možná by chtělo, kdyby někteříz vás okusili život šoféra. Pak byste nad nějakou minutou mávli rukou. Autobus není vlak, nemá přednost všude, ani nemůže predjizdet jako osobak. Takže možná si můžete seridit hodinky podle japonského vlaku, ale ne českého autobusu. Dojezdy řídí někdo od stolu, v praxi, v době, kdy je provoz hustší a hustší tohle opravdu ovlivnit nejde. Před takovými 15 lety se jezdilo úplně jinak nez dnes. Stačí kdyz člověk narazí na nějakého vola, který jede mimo obec šedesát a nejde predjet. Pak každý projeví své emoce. ..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 19.12.12 22:14

Cituji tazatelku "ale někteří z nich chodí doslova za pět minut dvanáct, přichází pomalu třeba 2-3 minuty před odjezdem a pak logicky nestíhají vyjíždět ze stanice včas." Tudíž se nejedná o zastávku na trase, kde je logické, že nastávají z různých příčin zpoždění, ale jde o to, že řidiči na autobusovém nádraží chodí pozdě. A že se někteří šoféři chovají tak, jako kdyby tam byli cestující kvůli nim a ne oni kvůli cestujícím je, bohužel, pravda.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.12 16:28
avatar

Ono šofér má pevně stanovené pauzy a nějaké přestávky a pokud mu stačí tři minuty na odbavení, nevidím v tom problém. V průměru ty tři minuty bohatě stačí a když přijde více lidí, tak prostě o minutku dvě vyjede pozdeji a to v pohodě stačí na to, aby ztrátu dotáhnul a někdy i tak na další zastávce musí čekat. Jediné co neovlivní, je dopravní situace a to není jeho vina. Chování šoféra je věc jiná, stejně jako chování prodavačky nebo ženské na úřadě. Sám jsem byl jednou na úřadě, kde stálo přede dveřmi asi 15 lidí, tak jsem šel do obchodu, abych využil čas jinak a milá paní z ouřadu si byla nakupovat taky...tak co k tomu říct? Pak byla ještě na všechny drzá, že má moc práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.