Příspěvek na živobytí vs doklady o nájmu

Od: Datum: 13.12.12 07:58 odpovědí: 5 změna: 13.12.12 18:55

Hezký den, chci se zeptat, proč musím k příspěvku na živobytí dokládat, doklad o zaplacení nájmu a ostatních službách, když příspěvek na živ. slouží výhradně na jídlo, oblečení atd podle zákona.Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.12 08:38
avatar

Nemáte správný názor. Příspěvek na živobytí není jen na jídlo a oblečení. Kdyby tomu tak bylo, mohla byste si z příspěvku třeba nakoupit 3 kabáty najednou a nezaplatit přitom nájem.

To se týká všeho. Musíte uvést všechny své příjmy, tedy výdělek, inv. důchod, dávky z ÚP, výživné na dítě apod. , ale také všechny výdaje: tedy nájem, SIPO - elektřina, plyn, vodné a stočné.

Porovnáním těchto příjmů a výdajů se Vám vypočítá příspěvek na živobytí /nebo taky ne *bzum*/ Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicozjb*
Datum: 13.12.12 09:22
Nárok na příspěvek na
živobytí vzniká osobě či
rodině, pokud po odečtení
přiměřených nákladů na
bydlení nedosahuje příjem
této osoby či rodiny částky
živobytí.toto máte v zákoně příspěvek na bydlení nikdy pokryje 100% nákladů jelikož můžete mít i jiné příjmy dokládáte jak hospodařite kam tyto příjmy jdou . část příspěvku jistě dáte za bydlení proto i v zákoně stojí že dávku lze vyplatit i v stravenkach ale jen poměrnou část . Předpokládá se že částečně z toho platíte i náklady na bydlení, v případě že budete mít nadstandardní bydlení myšleno cena tak vás sociální může i prestehovat .
doplněno 13.12.12 09:26: Paradox když jsem žádala o dávky podnájem byl levnější než sociální byty až o 2500 tisíce
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 10:43
avatar

Dobrý den. Zákon neurčuje, že příspěvek slouží výhradně na jídlo a oblečení, v tom se mýlíte. Viz: Příspěvek na živobytí:  • Je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi, která pomáhá osobě či rodině při nedostatečném příjmu.


  • Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.


  • Výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení. (Přiměřené náklady na bydlení jsou odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 %, v Praze 35 %, příjmu osoby či rodiny).


Další info: http://www.mpsv.cz/cs/5

doplněno 13.12.12 10:47:

Tudíž požadované doklady musíte předložit proto, aby Vám mohl být příspěvek stanoven a vypočítán, zda-li Vám na něj vzniká nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martun*
Datum: 13.12.12 18:55

Životní minimum ani existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení.  • Životní a existenční minimum je upraveno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů.


  • Částky životního a existenčního minima platné od 1. 1. 2012 jsou stanoveny nařízením vlády č. 409/2011 Sb., o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.

Datum: 13.12.12 16:26
avatar

Na příspěvek na živobytí vznikne nárok tomu, komu po odečtení (přiměřených) nákladů na bydlení nezbyde částka životního minima.

Jak byste bez doložení nákladů na bydlení chtěl doložit, kolik z Vašich příjmů se má na bydlení odečíst?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.