Příspěvek na péči

Od: Datum: 07.12.12 15:48 odpovědí: 13 změna: 09.12.12 03:47

Ahoj, pobírám na syna příspěvek na péči,dovršil 7 let,PNP končí 31.12.2012. Již u nás proběhlo soc. šetření.Sociální praconice mi řekla, že přestože příspěvek končí, peníze budu dál pobírat do doby než posudková komise rozhodne zda bude přiznán dál, či ne.Já chci vědět, jestli mám jít v lednu na úřad práce.Budu mít nárok na pobírání příspěvku ,protože jsem se starala o postižené dítě.Když půjdu na úřad práce až po té , co komise rozhodne (obvykle to bývá 4. měsíce), jestliže mi do té doby bude chodit PNP, neztratím nárok na přiznání příspěvku v nezaměstnanosti, když nepůjdu na úřad práce hned po skončení platnosti dosavadního PNP?CHci jít na úřad práce z důvodu, že nevím zda bude příspěvek znovu přiznán, neboť došlo ke zlepšení stavu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.12 17:53
avatar

Všechny odpovědi, které dostanete zde, budou pouze předpoklady založené na dohadech. Tudíž pro Vás žádná konkrétní odpověď, která by Váš případ vyřešila. Já bych na Vašem místě nespolehala na rady internetových rádců, MYSLÍM TÍM V TOMTO PŘÍPADĚ. Je to totiž velice závažná situace, která je pro Vás a Vaše dítě podstatná. Běžte na příslušný úřad, tam se optejte, tam to vysvětlete a tam Vám určitě také poradí, jak máte postupovat. Jděte v lednu na úřad a nehleďte na to, co Vám řekla ústně jedna sociální pracovnice. Já Vám asi rozumím, jde Vám o to, že když nikam nepůjdete a budete dělat "mrtvého brouka", tak budete ještě 4 měsíce brát ten příspěvek.

Jenomže!

Jenomže tím se dalšímu průběhu a vývinu Vaší situace neubráníte. Pokud pak úřady zjistí, že jste pobírala dávky neoprávněně, budete je muset vracet. A to Vás může dostat do složité situace. Já bych na Vašem místě nečekala ani do ledna. Chtěla bych mít jasno, abych na to nemusela neustále myslet. Pokud bych měla obavy tohoto rázu, okamžitě bych bych jednala a šla se optat tam, kde můj případ mohou soudit a zjistit, jak to se mnou je.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.12.12 18:52
avatar

Zdravím, myslím, že sociální pracovnice má pravdu, a že logicky budete příspěvek pobírat dál, než posudková rozhodne. Nicméně, jak píše suzymon bych se na tuto informaci nespoléhala, a zkusila si to ověřit na úřadě osobně. Vím z vlastní zkušenosti, že se na úřadech často informace liší...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.12.12 19:12

Vycházím z Vaší informace že cituji: "Budu mít nárok na pobírání příspěvku ,protože jsem se starala o postižené dítě."

Pokud se ptáte na to, zda cituji: "...neztratím nárok na přiznání příspěvku v nezaměstnanosti, když nepůjdu na úřad práce hned po skončení platnosti dosavadního PNP?" , tak odpověď zní:

Ne neztratíte.

I kdyby nárok na PNP definitivně skončil 31.12.2012 a na úřad práce byste se šla ucházet o zaměstnání nejpozději v prosinci 2013, stále byste splňovala podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti na min. 5 měsíců (dle Vašeho věku).

Doufám, že Váš dotaz mířil na toto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ht
Datum: 07.12.12 19:49

Ano, na to jsem se ptala, jestli neztratím nárok na podporu v nezaměstnanosti.Mohu se zeptat kde a v jakém zákoně toto najdu,že ještě v prosinci 2013 budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?Takže teoreticky, kdybych šla o podporu v nezaměstnanost až v roce 2014, tak již nárok na podporu nebudu mít?

Datum: 07.12.12 20:14

Jenom na okraj - jít "na podporu" představuje evidovat se na ÚP, ucházet se o zprostředkování vhodného zaměstnání a spolupracovat přitom s ÚP. (Myšleno všeobecně, ne proti Vám :))

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte splňovat účast na důchodovém pojištění min. 12 měsíců za období 2 let před žádostí o podporu. Tuto účast Vy splňujete - jak píšete - péčí o syna (zde vycházím z toho, že Vy máte ověřeno, že se tato péče o syna skutečně počítá).

Kdyby tedy tato péče o syna skončila koncem r.2012, teoreticky ještě v lednu 2014 byste splňovala podmínku oněch 12 měsíců důch. poj. za předešlé 2 roky (12 měsíců r. 2012 péče a 12 měsíců roku 2013 nic) a při evidenci ÚP pobírat podporu.

Více zde:

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

doplněno 07.12.12 20:20:

Oprava: posledni věta ...a při evidenci ÚP mohla pobírat podporu. (vypadlo mi tam slovo)

Jinými slovy:

-žádost v lednu 2014 = evidence ÚP ANO, podpora ANO

-žádost v únoru 2014 = evidence ÚP ANO, podpora NE, soc. dávky ANO

doplněno 07.12.12 21:29:

Slovo "teoreticky" je použito proto, že se jedná o výhled do budoucna dle současných pravidel. Nikdo (ani úřad) Vám nezaručí, že se pravidla časem nezmění. K posledním větším změnám v této oblasti došlo např. v r.2011.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ht
Datum: 07.12.12 21:03

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Od: ht
Datum: 07.12.12 21:36

Ještě mě tedy napadá toto-když budu pobírat ten příspěvek na péči do doby než posudková komise rozhodne o jeho dalším přiznání, či nepřiznání (tedy pár měsíců v roce2013), syn má uznán stupeň závislosti II.PO rozhodnutí komise mu přiznají max. stupeň I.To již budu muset na úřad práce , protože bych si pak musela sama hradit zdravotní pojištění.

Zatím pobírám příspěvek ve výši 3000 +sociální příplatek 2000, o který mohu naposledy žádat za 4 .čtvrtletí 2012.Tedy v dubnu 2013 již nedostanu soc. příplatek, nedošlo náhodou ke změně u sociálního příplatku v souvislosti se změnami v zákoně o soc. službách, které mají účinnost od 1.12.2012?

Ještě loni platilo, že soc. příplatek se vyplácí nejdéle do 31.12. 2012, rodinám zdrav. postiž. dětí, které mají příjem rodiny do 2 násobku živ. minima rodiny.

Datum: 07.12.12 23:29
avatar

Za této vlády se situace v sociální oblasti mění velice rychle, a pro potřebné bohužel k horšímu. I kdyby došlo u sociálního příplatku ke změně, spočívala by podle mne v jeho úplném zrušení.

V současné situaci bych doporučila (je-li to alespoň trochu možné) si na dobu do rozhodnutí najít práci na částečný úvazek nebo na DPČ. Jinak se Vám podpora stanoví ve výši od cca 3.500 Kč do 2.500 Kč měsíčně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.12.12 02:46

PNP ve výši 3.000,- podle současné úpravy ale odpovídá stupni I (lehká závislost), ne stupni II jak píšete.

Zvýšení příspěvku na péči o 2.000,- (jak píšete soc. příplatek) náleží z důvodu:

-jestliže rozhodný příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných je nižší než dvojnásobek částky životního minima oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných (kromě vyjímek)

-z důvodu podpory zdravotně postižených dětí ve věku od 4 do 7 let v případě, že má nárok na příspěvek na péči ve stupni III nebo stupni IV (kromě vyjímek)

Všeobecně - ne konkrétně k Vašemu případu - o tom, že by se rušil soc. příplatek nevím. Tudíž jestli nezaměňujete zánik nároku na soc. příplatek z důvodu věku (7 let, stupeň III a IV) s důvodem nízkých příjmů.

doplněno 09.12.12 02:49:

Toto je reakce na příspěvek od "ht" z 7.12. 21:36 hod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.12 21:10
avatar

ht. Prosím, jděte se zeptat tam, kde Vám tu podporu budou ve skutečnosti vyplácet. Otázka teoreticky, neteoreticky, nemá smysl. "Teorie" Vám peníze nedá. Já mám dojem, že Vy se něčeho bojíte. Že Vy se ve skutečnosti bojíte, že Vám nárok nevznikne a chcete tady získat ubezpečení, že se nemáte čeho obávat. Já Vám znova opakuji, běžte na příslušný úřad, odkud Vám peníze budou vydávány. Je zbytečné se ujišťovat zde, že Vám nic nehrozí. Nikdo z nás Vám potom peníze posílat nebude. Prosím, vezměte rozum do hrsti a běžte tam, kde Vám určitě řeknou jak to je ve Vaší situaci a s čím můžete počítat.

Co Vám bude platné, když Vás zde ujistím, že máte ty a ty nároky, abych Vás uklidnila, když se nakonec dostanete do neřešitelné situace kvůli tomu, že jsem Vám třeba zrovna já, která však nemá kompetence jiné, než pouhá slova, řekla, že se nemáte čeho obávat a že je zákon na Vaší straně. Co budete dělat potom? Nebojte se a běžte tam, kde se Vám dostane vysvětlení a budete vědět, s čím můžete počítat a s čím ne.

doplněno 07.12.12 23:52:

Ztotožňuji se s radou Ivzez.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marfusa*
Datum: 08.12.12 04:54

Před léty jsem také brala příspěvek na péči. Pokud bych ale nastoupila do práce, příspěvek by byl odebrán. S radou ivzez se neztotožňuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.12 21:10
avatar

Já nevím, ale asi by byl odebrán v tom případě, že byste si svou životní úroveň zlepšila prací, za kterou byste byla patřičně honorována. Tak já nevím co je lepší, nic nedělat, nenastupovat do zaměstnání jenom proto, že přijdete o státní podporu? No ono je to pohodlnější. To celkem chápu. Ale není to správné. A navíc si myslím, že by Vám nebyl příspěvek odebrán úplně, asi by došlo k nějakému vyrovnání. Víte, já už to rozebírat nebudu, ale znám několik lidí kolem sebe, kteří využívají všechny vymoženosti sociálních sítí a přitom jsou schopni práce, jen se jim prostě nechce...

Tohle je odpověď pro marfusu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.12 03:47
avatar

Marfuso, tazatelce končí sociální příspěvek a je otázka, zda/jak dlouho jí ještě zůstane příspěvek na péči.

Zaregistruje-li se nyní na ÚP, splní podmínku pro přiznání podpory započtením náhradní doby (péče o blízkou osobu), která se bude považovat za poslední zaměstnání.

Proto se podpora stanoví z průměrného výdělku v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Podpora pak bude první dva činit cca 3.500 Kč, další dva měsíce cca 3.000 Kč a poslední měsíc cca 2.000 Kč.

__ Podle mne je pro tazatelku výhodnější před registrací na ÚP získat příjem, z něhož by se jÍ následně mohla vypočíst podpora.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.