Čekám dítě - říct to v práci?

Od: Datum: 06.12.12 16:52 odpovědí: 7 změna: 08.12.12 03:40

ahoj všem je mi vacet s přítelem se budeme stehovat čekám miminko jen nevim jak se co delá kam mam jit co říct v práci jestli me pak zase vezmou nebo me vyhodí , kdo mi bude dávat peníze za mateřství a kolik? a jak dlouho smí být žena na mateřské? dekuji za infa .:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 06.12.12 16:58

Také mám otázku: Proč jste si tohle všechno nezjistila před početím potomka?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nicozjb*
Datum: 06.12.12 17:49
Také jsem to předem nevěděla a u druhého dítěte mi bylo to co jsem věděla houby platné neb se vše za 9let změnilo .
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.12 20:43
avatar

Ne každé těhotenství je plánované;)

doplněno 06.12.12 22:48:

To se nevylučuje:) Spousta žen má radost i z neplánovaného dítěte;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cobrak*
Datum: 06.12.12 20:48

To samozřejmě. Ale zdá se mi, že tazatelka má evidentně velkou radost a dítě si přála. Proto má reakce ;)

doplněno 06.12.12 23:00:

Martinaa: No jo furt! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 06.12.12 17:32

Dobrý den.

Pokládáte opravdu hodně otázek najednou. Nejdříve běžte k lékaři (gynekologie), pokud jste tam už nebyla. Lékař Vám vystaví těhotenský průkaz. V zaměstnání můžete nahlásti, že jste těhotná. Nepíšete, jakou práci konáte, zda pracujete na směny, zvedátě těžká břemena. V době těhotenství Vás zaměstnavatel může převést na jinou práci, vyžaduje-li to Váš zdravotní stav.

Pře očekáváným nástupen na mateřskou Vám lékař vystaví Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tu odevzdáte na mzdové účtárně zaměstnavatele. Zaměstnavatel žádost vyplní, doloží příslušné doklady a odešle na Správu sociálního zabezpečení, která Vám dávky peněžité pomoci v mateřství bude vypláce, vznikne.li Vám na ně nárok.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má za stanovených podmínek pojištěnka (pojištěnec), pokud v den, od něhož je tato dávka přiznávána, trvá nemocensky pojištěné zaměstnání (popř. účast na nemocenském pojištění osoby samostatně výdělečně činné) nebo ochranná lhůta a jestliže v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství trvala jejich účast na nemocenském pojištění alespoň kalendářních 270 dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který nemocensky pojištěná žena určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí, činí podpůrčí doba 37 týdnů). Po ukončení mateřské dovolené nastupujete na dovolenou rodičovskou, která trvá nejvýše do tří let dítěte. Na délce čerpání rodičovské se musíte se svým zaměstnavatelem domluvit.

Snad Vám tyto základní informace budou stačit. Přeji zdravé miminko.

doplněno 06.12.12 17:33:

http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

Ohodnoceno: 8x
 
Od: adullka*
Datum: 06.12.12 20:27

Rodičovská dovolená je většinou okolo tří let=)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.12 03:40
avatar

Za mateřství ani za těhotenství Vám nikdo žádné peníze nedá.

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) budete mít nárok, pokud splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech (nemocensky pojištěna jste pouze v době zaměstnání).

Další podmínkou je trvání nemocenského pojištění v době nástupu na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě (ta činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180).

___ Adulka ani Ron Vám ohledně délky rodičovské dovolené (RD) neodpověděly přesně.

O RD se žádá písemně, zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět až do 3 let věku dítěte. Délku RD si ale rodiče určují sami.

Se zaměstnavatelem byste se musela dohodnout pouze v případě, že byste se z RD chtěla do práce vrátit dříve.

___ Adulko, prvních 28 týdnů se většinou čerpá mateřská dovolená, po ní řada žen vyčerpá řádnou dovolenou a teprve potom nastoupí na RD. Tzn., že ani v případě, že se rodič rozhodne pro RD do 3 let věku dítěte, netrvá RD kolem 3 let.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.