Pracovni smlouva - na co si dat pozor?

Od: Datum: 25.11.12 14:08 odpovědí: 12 změna: 27.11.12 02:27

Dobry den,

zitra jdu ke svemu prvnimu zamestnavateli podepsat pracovni smlouvu na dobu urcitou (1 rok s 3 mesicni zkusebni dobou, puvodne jsem mel dostat na pul roku s 2 mesicni zkusebkou). Mohl by mi nekdo rici na co si mam pred podpisem dat pozor?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 25.11.12 14:11
 

Dobré je dát si pozor, zda je ve smlouvě místo výkonu práce. Resp. pokud se nepletu, být tam musí, jde ale o to, jaké tam je. Pokud je tam např. vaše město, je vše v pořádku. Pokud je tam např.celá ČR, nelze říci, že je to v nepořádku, záleží také na konkrétní vykonávané pozici, nicméně pak vám zaměstnavatel nemusí vyplácet jako služební cestu to, když po celé ČR jezdíte za prací, nebo vás může přeložit na vzdálenou podobočku... (Pokud se letu, opravte mě někdo, jsem si jistá tak na 90%. - Kamarád s tím měl pár let nazpět problémy a v té době jsme to řešili, od té jsem se o to nezajímala.)

Pokud budete podepisovat hmotnou zodpovědnost např. za zboží, dejte si pozor, odkdy platí, kdy začalo inventární období.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.11.12 20:07
 
avatar

Zaměstnavatel samozřejmě musí cestovní náhrady vyplácet i v případě, že je jako místo výkonu práce sjednána celá ČR.

Viz ZP, § 34a Není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, platí, že pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.

 
Od: query*
Datum: 25.11.12 14:20
 

Tak v podstate se jedna o pracovni pozici "programator mikropocitacu", a mel bych pracovat s miste bydliste, ale toto si pohlidam. Co se tyka hmotne odpovednosti, tak to netusim jak to tam bude. Jak je to napriklad s prescasy? Kolik mi muze zamestnavatel nakazat v ramci zakoniku prace? Jeste nejaky napad na co si dat pozor?

Datum: 25.11.12 14:33
 
avatar

Dobrý den. Aby byla pracovní smlouva platná, musí dle zákoníku práce obsahovat následující náležitosti:

1. Druh práce: Práce, na kterou Vás zaměstnavatel přijímá, musí být jasně a podrobně rozepsána, abyste dobře věděl, co všechno je či není Vaší povinností v novém zaměstnání.

2. Místo výkonu práce: Je třeba, aby byla pevně stanovena adresa, kde budete pracovat, tzn. město včetně ulice.

3. Den nástupu do práce: Pracovní poměr vzniká dnem nástupu do práce, a proto musí být konkrétně uveden k určitému datu.

Pokud byste byl na pochybách, můžete využít bezplatné právní pomoci úřadů práce. Ty jsou na každém okrese.

dobře rozepsáno včetně přesčasů je to např. zde:

http://finance.idnes.cz/na-co…podnikani.aspx?c=2001M247Z10B

Ať se Vám práce daří!:)

doplněno 25.11.12 14:37:

Jako dodatek ještě uvádím - veškeré další informace vztahující se k Vaší nové práci, např. o délce zkušební doby, o mzdě, o dovolené, o pracovní době či o výpovědní lhůtě v pracovní smlouvě být povinně nemusí, ale rozhodně se na nich dohodněte před jejím podpisem. Do měsíce od vzniku pracovního poměru má ale zaměstnavatel povinnost Vám tyto detaily poskytnout. Co se týká výše platu, zpravidla se ke smlouvě přidává ještě platový výměr, který podepíšete zvlášť.

doplněno 26.11.12 08:04:

Tazateli, omylem jsem uvedla špatný odkaz (neaktuální). Prosím, ignorujte ho. Omlouvám se moc. Děkuji.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.11.12 20:02
 
avatar

V pracovní smlouvě musí být sjednán druh práce, nikoliv její podrobný popis. Ten patří až do náplně práce, která není povinnou náležitostí pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit se vším, co se vztahuje k pracovnímu poměru, nejdéle do měsíce po nástupu do zaměstnání.

 
Datum: 26.11.12 09:28
 
avatar

Jen upřesním: Dle současné judikatury Nejvyššího soudu ČR lze sjednat místo výkonu práce jako konkrétní pracoviště (tedy přesnou adresu), ale i mnohem šířeji - např. obec, kraj či celé území České republiky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lujs®
Datum: 26.11.12 10:23
 
avatar

To je pravda Bruno2 ale když si domluvím práci v jednom městě a oni mi potom (aniž by to bylo domluvený předem) napíšou do smlouvy Místo výkonu zaměstnání - celá ČR, tak je někde chyba a na to je potřeba si sát pozor.

doplněno 26.11.12 10:24:

A to je to co tazatel chtěl.

 
Od: ron*
Datum: 25.11.12 16:09
 

Jen doplním. Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně, totéž platí o změně pracovní smlouvy a odstoupení od ní. Každá smluvní strana musí obdržej jedno vyhotovení smlouvy.

Od pracovní smlouvy je možné odstoupit, jen dokud zaměstnanec nenastoupil do práce.

Nenastoupí-li zaměstnanec do práce ve sjednaný den bez omluvy (překážka v práci dle §350a), může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: query*
Datum: 25.11.12 23:07
 

A jak je to tedy s uzaviranim pracovnich smluv na dobu urcitou? Prave jsem si precetl clanek http://finance.idnes.cz/na-co…podnikani.aspx?c=2001M247Z10B a zde je uvedeno, vzhledem k tomu, ze jsem absolvent VS (student doktorskeho studia a odchazim v pulce 4. rocniku), ze se mnou nemuze uzavirat pracovni smlouvu na dobu urcitou a to po dobu 2 let. Jak to mam tedy chapat? Muj budouci zamestnavatel mi dava smlouvu na dobu urcitou, je to tedy spatne?

Od: peha
Datum: 25.11.12 23:20
 

Je zarážející, že vysokoškolsky vzdělaný člověk není schopen si přečíst a pochopit tak stupidní zákon, jako je zákoník práce. Tímto zákonem se v rámci pracovněprávních vztahů řídí dokonce i absolventi zvláštních škol a většina z nich to chápe. Úroveň našeho vzdělávacího systému je na absolutním dně. Jinak samozřejmě zaměstnavatel s vámi může uzavřít pracovní poměr na dobu určitou stejně, jako s jakýmkoliv jiným zaměstnancem.

 
Od: andrea1*
Datum: 26.11.12 20:04
 

Peha nerozčilujte se. Tito vysoce vzdělaní lidé žijou jenom svojí vědou, bývají jí plně vytíženi. A asi to jinak nejde. Pro praktický život jsou téměř nepoužitelní. Můj profesor se mě jednou ptal, že bude prát prádlo a jestli se do "máchací lázně přidává Jar". Samozřejmě, že jsem zachovala vážnost, i když jsem se musela hodně přemáhat. Bývají to lidé inteligentní, slušní a zranitelní. To je můj postřeh a asi nejen můj.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.11.12 02:27
 
avatar

Absolventem školy je ten, kdo ji úspěšně dokončil. Situace v roce 2012 je poněkud odlišná, než byla v r. 2001 (ze kdy je odkazovaný článek). Mj. se v r. 2006 a v r. 2012 změnil zákoník práce ...

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.