Jak na vyrovnání dědictví?

Od: Datum: 22.11.12 10:51 odpovědí: 8 změna: 23.11.12 11:11

Dobrý den, rád bych se poradil ohledně vypořádání majetku v rodině.

Jsme čtyři děti. Rodiče mi podali tyto informace: můj bratr si od nich dům "koupil" a zrekonstruoval horní patro, rodiče si zrekonstruovali dolní patro. Jak proběhlo financování mezi nimi, nevím. První sestra je vyrovnaná chalupou a já a druhá sestra máme být vyplaceni. Částka je ústně domluvená a byla stanovená na konec tohoto roku. V posledních dnech však rodiče od vyplacení ustupují s tím, že vše je dražší než počítali a musím počkat. Část peněz, že mi vyplatí na konci příštího roku a doplatek za další cca. 3 roky. Rád bych podotknul, že jsem nic nepodepisoval, neměl jsem možnost nahlédnout do žádných smluv nebo převodu domu-nevím jak se věci mají. Do této chvíle jsem neměl důvod rodičům nevěřit...

Jak mám postupovat?

1.Mohu nebo mám právo nahlédnout do listin spojených s převodem domu?

2.Mohu se nějak "zajistit"smlouvou o částce která mi má být vyplacena?

3.Mohu se v krajní situaci obávat vydědění a za jakých okolností?

4.Pokud by se s rodiči něco stalo, na koho připadá jejich "úmluva"se mnou o vyplacení?

5.Je možné vyřídit převod majetku bez vědomí všech dětí?

Děkuji za vaše odpovědi.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 22.11.12 11:03

No, moc ti teda nezávidím. Asi takhle:

1- Jelikož to není tvůj dům, tak o tom silně pochybuju, ale jistě to nevím, snad odpoví někdo moudřejší.

2- Rodiče by ti museli podepsat nějakou dohodu, která by ti to zajišťovala, eventuelně by ji mohl podepsat i bratr, že v případě úmrtí rodičů úhradu převezme, ale dost pochybuju, že ti na to přistoupí.

3- V krajních situacích se může obávat vydědění vlastně každý, takže tady záleží na povahách a vzájemných vztazích ve vaší rodině

4- Obávám se, že nějaký jejich příslib v případě úmrtí nepřechází na nikoho. A jestli smluvně bratrovi barák prodali, tak to byla myslím právě pojistka, aby vás pak se ségrou nemusel vyplácet, kdyby náhodou...

5- Byl to dům rodičů, proč by měli děti kontrolovat co s ním dělají, to by museli být zbaveni svéprávnosti a mít opatrovníka.

Asi jsem tě moc nepotěšil. Celé mi to přijde divné, proč bratr dům kupoval, místo daru? Jsou tam vyšší daně, více starostí, ale odpadá riziko, že se ozvou další sourozenci a budou cokoli požadovat.

První sestru vyrovnali jak? Darovali jí chalupu, nebo ji taky na oko koupila? Myslím, že když se rodiče šprajcnou, tak ty ani druhá sestra nedostanete nic a obávám se, že s tím ani nic neuděláte.

doplněno 22.11.12 11:05:

Ještě mě napadlo - obávat se vydědění - znamená to, že po rodičích ještě něco zdědíte? Pokud barák prodali bratrovi a chalupu dali nebo prodali sestře, tak už zřejmě není co dědit.

Od: myse®
Datum: 22.11.12 11:06

Po rodičích můžete chtít cokoli, nicméně oni vám nic plnit nemusí.

Dědictví znamená PO SMRTI, takže ne za života. Když se chtějí s vámi vypořádat ještě za života, je to jejich dobrá vůle. Je to jejich majetek a oni ho můžou (a nemusí) dát komu chtějí jak a kdy chtějí. Právo nemáte žádné a říkat vám to taky nemusí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.11.12 11:22

Zdravím,
dokud jsou rodiče naživu, mohou si s majetkem dělat, co chtějí, a Vy nemáte k majetku žádná práva. Doporučuji udělat smlouvu, tak jak navrhujete. Jste sice neopominutelný dědic a v případném dědickém řízení u notáře by se s Vámi měli sourozenci vyrovnat, ale nemuselo by to odpovídat slíbené částce. Pokud chcete předejít tahanicím, je jednoduchá smlouva to nejlepší, co můžete udělat. Samozřejmě je třeba to rodičům nějak diplomaticky vysvětlit.
Vydědit syna lze, ale musí se prokázat hrubé porušení slušnosti atp. = není to snadné a prakticky se to nedělá. Nestačí jen napsat závěť, kde někoho vydědí, jsou na to zákony, z toho mít strach nemusíte.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.11.12 11:53

Vaše situace je dost složitá, a alespoň pro mne nepřehledná. Nicméně s vlastní zkušenosti doporučuji vše vyřídit za života rodičů, když to už oni sami "rozjeli", jen kvůli tomu, aby se uchovaly mezi vámi sourozenci dobré vztahy.

K bodu 3 - vydědění se nemusíte obávat, vydědit dítě lze jen z důvodu, že se nepostará o rodičě ve stáří a z důvodu dlouhodobého nezájmu - pokud by to tak rodiče uvedli do závěti - musel byste se soudit.

K bodu 5 - ano, rodiče můžou darovat svůj majetek bez vědomí dětí - třeba jednomu dítěti bez vědomí ostatních děti.

Na ostatní otázky neznám odpověd.

Od: taktomas
Datum: 22.11.12 12:44

Zdravím,
u nás to proběhlo, tak, že nejmladší brácha,potom co neudělal ani neodmaturoval ani opravnou formou vydupal s tatínka a maminky ,aby na něj za jejich života byl přepsaný nemalý rod. dům se zahradou a garáži-a stalo se. Nastěhoval se tam, oženil a zvelebill svépomocně , teda hlavně s tatínkem, pýč ten je od fochu celé jedno patro, ale již už pak se svojí investicí.Jinak barák to byl tak od gruntu v cajchu, páč si ho stavěl tatík a udržuje ho, jak už jsem psal je od fochu, takže tam nebylo co spravovat, pouze rozšířit o další kuchyn a koupelnu.Já jako nejstarší jsem ostrouhal))no prostřední brácha tam zatím bydlí s nima a platí zato nejml.bráškovi-co protopí a tak a rodiče tam bydlejí taky.
Já si postavil rod barák, ze svých financí a občas přišel tatík pomoct-občas.
Nikdo mě nevyplatil , s majetkem si můžou rodiče za života nakládat jak chtějí, ale vždycky měli plnou hubu keců, že všem dětem stejně))a skutek utek, tak at se o ně,o rodiče nejmladší bráška na staří postará, no ne?)) nemluvě o tom, že to narušilo veškerý náš vztah v rodině!

Od: jirkahjkl
Datum: 23.11.12 00:38

Co je to "koupil"? Jakože jim dal/nedal peníze, za které získal/nezískal část nebo celou nemovitost s/bez věcného břemena?

První sestra je vyrovnána chalupou? Jakože ji dostala/dostane/má přislíbeno, že dostane s/bez věcného břemena?

Nejdřív si zjisti na katastrálním úřadě, zda má sestra na chalupě věcné břemeno ve Váš prospěch nebo rodičů nebo tak něco, asi ne.

Zda dostala celou chatu pouze ona nebo jen půlku a duhou třeba její manžel.

U domu si zjisti na katastrálním úřadě, komu vlastně patří (zda vůbec ještě rodičům vůbec něco patří) a existenci věcných břemen ve Váš prospěch a ve prospěch rodičů. Zda je dům příp. rozdělený na ideální díly nebo je přesně vymezeno, co kdo může užívat.

Do katastru můžeš nahlídnout i přes internet http://nahlizenidokn.cuzk.cz/

Nejřív si na mapě nadi čísla k budovám a pozemků a pak si je vyhledej.

Tohle všechno můžeš zjistit i bez jejich vědomí.

Pokus se od rodičů získat kopie všech smluv k nemovitostem, nebo si je aspoň ofotit foťákem.

Kde vlastně vezmou rodiče peníze na to, aby Vás vyplatili? Mají nějaké vlastní nebo čekají, co jim syn dá z vlastní vůle za "koupi" horního patra (rekonstruce asi dost stála a nemá peníze nebo je nechce dát?)?

Nespoléhejte se na to, co Vám rodiče říkají.

Můžou si myslet něco úplně jinýho (jejich vlstní omyl nebo co jim nakecají jejich děti) než je ve smlouvách a katastru (to so sami podepsali).

Žádné peníze třeba nemají a bratr je dát nechce a rodiče Vás jen vodí za nos, aby jste k nim dál jezdili a oni Vás neztratili. Bratrovi bude stačit počkat až rodiče umřou a pak vše popřít.

Rodiče si mnohdy kupují přízeň dětí penězi. Tzn., že ty děti, co se o rodiče ve všem postarají nedostanou nic nebo i rodiče s dluhy na krk a ty děti, co na rodiče kašlou dostanou vše (barák, pozemky, peníze) a rodiče z domu vyhodí. Ty děti, co se starají to dělají jen tak, tak proč by jim něco dávali.

Nejlepší by bylo asi vše projednat s právníkem a navrhnout pak nějaký rozumný smlouvou daný způsob vypořádání, který Vám zajistí, že nepřijdete zkrátka.

Argumentovat můžete zachováním dobrých vztahů v rodině.

Šetřit na advokátovi, notáři a poplatcích na katastru může přijít hodně draho.

Znám případ, kdy babka darovala vnukovi (jedináček) svůj dům aby si to zjednodušila (nemuselo se převádět: babka-syn-vnuk), žádné věcné břemeno ve svůj propěch neměla. Babka se jednou vrátila z nemocnice a zjistila, že dům mezitím vnouček prodal .

Datum: 23.11.12 10:58

to čemu říkáte "vypořádání majetku v rodině" není nic jiného, než dobrá vůle rodičů předejít pří. sporům v dědickém řízení..

ovšem ani tak tomu nemusí předejít, neboť jakýmkoli "vyrovnáním" předem se nikdo z potencionálních dědiců nezříká svých práv v dědickém řízení..

pokud vám rodiče slíbili nějaké peníze, nejde o nic jiného než o darování... to si nijak vynutit nemůžete.. vy žádné právní nároky vůči rodičům nemáte...

Datum: 23.11.12 11:11

ještěže od rodičů nic nechci a nic nečekám , mám svůj život a nebudu spoléhat , že měco budu dědit . Ať si to nechaj :-P

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.