Vyplácení důchodu měsíc pozadu nebo dopředu

Od: Datum: 18.11.12 16:00 odpovědí: 9 změna: 18.11.12 18:36

Vyplácení důchodu měsíc pozadu nebo dozadu


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 18.11.12 16:02
 

*smich* "pozadu nebo dopředu nebo dozadu" *smich*

Důchod je vyplácen za měsíc, který už byl...

:-D

doplněno 18.11.12 17:22:

Ahá?! - jsem zřejmě mylně informován - omlouvám se za dezinformaci... Sám jsem teprve důchodce-čekatel (akdoví, jestli se vůbec dočkám)...

:-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.11.12 16:38
 

Já tedy nevím:D:D:D- mně ještě nikdy nikdo peníze dopředu za nic nedal .Takže to bude stejné jako s výplatou ze zaměstnání.

doplněno 18.11.12 17:21:

Moc se omlouvám - hledala jsem a opravdu se vyplácí dopředu, což jsem fakticky netušila, neboť se mne to zatím netýká. Takže jsem obodovala ty, což dobře odpověděli...

doplněno 18.11.12 17:46:

Jestliže starobní důchodce žil v době, kdy přišel měsíční důchod na účet, tak se zaslaný důchod vracet nemusí

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.11.12 16:59
 
avatar

Nechávám si posílat důchod na účet. Na výpisu je napsáno - 10.11. xxxxx kč a po d tím - Důchod starobní od 12.11. do 11.12. pro xxxxxxxxxxxx, takže je podle mne vyplácen dopředu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 18.11.12 17:10
 

§ 116 Lhůty pro výplatu dávek

(1) Dávky důchodového pojištění se vyplácejí dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách určených plátcem dávky.

doplněno 18.11.12 17:11:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/socialzab_org/cast8.aspx

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.11.12 17:12
 
avatar

Důchod dostáváte na měsíc dopředu.

Podívejte se na moji podrobnější odpověď na otázku z 11.09.12 ,,vyplacení vdoveckého důch.,, od acrev.

Odpovídala jsem ve 21.01 hod.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.11.12 17:30
 
avatar

Zajímá mě následující: důchodce pobírá důchod třeba 15. v měsíci. 20. zemře.

Proto by mě zajímalo, zda se tento důchod vrací státu. Příjemce jej už nevyčerpal.

Ptám se proto, že jsem slyšela o rodině, kde měli nemocného dědečka, on dostal důchod, za pár dní zemřel a ČSSZ to chtěla zpátky. jenže pozůstalí už to neměli, mezitím peníze rozfofrovali. Už nevím, jak to s nimi dopadlo.

Proto se na to ptám. Jaga.

 
Datum: 18.11.12 17:52
 
avatar

Důchod, který je vyplacen do dne úmrtí poživatele, se nevrací. Důchod, který je vyplacen po dni úmrtí (protože se to správa včas nedověděla), se musí vrátit.

Zákon o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb., § 64: zemřel-li oprávněný, je manžel (manželka) povinen vrátit plátci důchodu splátky důchodu oprávněného připsané na takový účet po dni, za který náležela poslední výplata důchodu zemřelého oprávněného

doplněno 18.11.12 17:56:

Aha, tak jsem ještě pohledala a proti stavu, který jsem znala, byla už vydána novela. Zde je příklad:

Nejlepší představu o změně si asi uděláme na modelovém příkladu.

Penzista, jehož důchod je vyplácen na účet manželky, zemřel 9. dubna 2012. Penze byla splatná 10. den v měsíci. Výplata důchodu, která náležela do 9. dubna, byla už 8. dubna poukázána na účet manželky. Připsána na konto byla 10. dubna.

Jen pro upřesnění uvádíme, že výplata důchodu, která byla poukázána 8. dubna, náležela za období od 10. dubna do 9. května. Dávky důchodového pojištění se totiž v pravidelných měsíčních lhůtách vyplácejí dopředu.

Podle původní legislativy nebylo možné splátku vymáhat, protože na účet byla poukázána ještě za života zemřelého. Nová úprava ale zapříčinila to, že manželka musí tuto splátku vrátit, protože byla připsána na její konto po dni, za který náležela poslední výplata důchodu zemřelého.

Česky napsáno, byla připsána po dni, kdy skončil zemřelé osobě nárok na výplatu důchodu právě z důvodu úmrtí. V našem případě je tímto datem tedy 9. duben.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 18.11.12 18:36
 

Asi proto se s trochou nadsázky říká: "důchodce se ráno probudí, a má vyděláno."

 
Od: snare
Datum: 18.11.12 17:56
 
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.