Pracovní uraz vs osobní příplatek

Od: Datum: 15.11.12 16:34 odpovědí: 7 změna: 16.11.12 00:13

Zdravím. Stal se mi peacovní uraz a musel jsem podstoupit operaci. Muj plat se skládá ze zakladu + příplatky např. osobní ohodnocení. Uraz mi byl zamestnavatelem uznám.Měl bych dostat 100 %.Chci se zeptat, zda mi bude chodit i ten osobní připlatek nebo ten zaniká? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.12 17:44
avatar

Myslím si, že budete dostávat jen základ. Příplatek je za to, že byl splněn plán, že nebyly nalezeny žádné vadné výrobky z Vaší směny, atd. A na tom se při své nemoci podílet nebudete moci. Proto si myslím, že ten osobní příplatek je opravdu pouze za to, jak se dotyčný člověk na výrobě podílel. A že Vám bude náležet pouze ten základ.

Možná Vám o tom někdo napíše víc. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 15.11.12 18:58

Já jsem si myslel že ta nahrada se počítá z průměrneho platu tedy celeho

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.12 19:22
avatar

Po dobu pracovní neschopnosti (PN) budete pobírat nemocenské (dávku nemocenského pojištění). Dorovnání rozdílu mezi výší nemocenského a průměrným výdělkem z doby před pracovním úrazem je plněním z povinného úrazového pojištění zaměstnavatelů.

Za dobu nemoci tedy nebudete mít nárok na nenárokovou složku mzdy (os. ohodnocení), ale po skončení PN se osobní ohodnocení promítne v dorovnaném rozdílu.

___ Kromě dorovnání ušlého výdělku budete mít nárok na bolestné, odškodné a na úhradu veškerých nákladů účelně vynaložených v souvislosti s léčbou. Vyžadujte a uchovejte veškerá potvrzení o platbách u lékařů a v lékárnách, za jízdné, apod.

Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení PN, ale až po skončení lázní, rehabilitací, ...). Po dodání veškerých podkladů má lhůtu (nemýlím-li se) 90 dnů.

doplněno 15.11.12 19:25:

Pro úplnost: PN z důvodu pracovního úrazu se pro účel nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba. Tzn., že se Vám dovolená nebude krátit ani v případě, že byste pro nemoc zameškal více než 99 pracovních směn.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mario1*
Datum: 15.11.12 20:16

Takže když budu marodit půl roku, tak mi potom za tech 6 mesícu dorovnají to osoní?jestli to dobře chápu...

Datum: 16.11.12 00:13
avatar

Kdy k pracovnímu úrazu došlo?

Na výplatní pásce za září byste měl najít průměrný výdělek platný pro 3. čtvrtletí, v pásce za říjen už je průměr platný pro 4. čtvrtletí. V průměrném výdělku je zahrnuto i osobní ohodnocení.

Samotné osobní ohodnocení se nedorovnává, nárok na ně máte pouze v době, kdy pracujete (na os. ohodnocení není nárok ani v době dovolené - i tam se vyplácí náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku).

___ Po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky) pojišťovna dorovná rozdíl mezi nemocenskou a průměrným výdělkem (v něm je zahrnuto os. ohodnocení, příplatky za přesčasy nebo za práci o víkendu či ve svátek).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.12 19:39
avatar

Nevím jak kde ,ale u bývalé firmy (ke konci letošního roku končí) to fungovalo tak,že po celou dobu PN po PÚ 100% z průměru a nikoliv ze základu (osobní zkušenost ).Jsou firmy,kde se bere normálně nemocenskou a po ukončení PN a po ukončení šetření pojištovnou dané firmy se doplatí rozdíl mezi nemocenskou a průměrnou mzdou + vyplacení odškodnění za úraz atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 15.11.12 19:41

Pojišťovna, u které zaměstnavatel má povinné pojištění Vás odškodní na základě podkladů, které dodáte svému zaměstnavateli. Zaměstnavateli odevzdáte vyplněný formulář hodnocení bolestného, příp. ztížení společenského uplatnění. Za jeden bod bolestného Vám náleží 120 Kč. Dále odevzdáváte veškeré doklady a potvrzení o vystavení lékařských posudků. Po ukončení pracovní neschopnosti si necháte buď Vy nebo Váš zaměstnavatel od Správy sociálního zabezpečení vystavit potvrzení o výši vyplacených nemocenských dávek od 22. kalendářního dne nemoci. Zaměstnavatel spočítá počet zameškaných hodin, které jste nemohl z důvodu pracovního úrazu odpracovat, hodiny vynásobí průměrným hodinovým výdělkem, platným v době vzniku úrazu.(Počítá se z předchozího kalendářního čtvrtletí před vznikem úrazu. Do tohoto průměrného výdělku jsou tedy započítány i motivační složky mzdy nebo platu). Od takto spočítané částky (hodiny x průměr) odečte náhradu mzdy, kterou Vám vyplatil po dobu 21. kalendářních dnů nemoci a odečte nemocenskou vyplacenou Správou sociálního zabezpečení. Rozdíl = náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti + ohodnocené body bolestného + účelně vynaložené náklady.

V případě, že v důsledku případných trvalých následků Vás zaměstnavatel bude nucen převést na jinou práci a vznikne Vám pokles na výdělku, budete mít nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Podklady opět zasílá pojišťovně mzdová účetní Vašeho zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.